لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۳۲

بحث داغ «مینی ژوپ» در مجلس اسرائیل


ساختمان کنست (مجلس اسرائیل)

در حالی که مجلس اسرائیل (کنست) که هفته گذشته یکی از فشرده‌ترین دستورهای کاری خود را داشت، حتی لایحه جنجالی قانونی کردن برخی از شهرک نشین‌ها نتوانست بحث داغ «مینی ژوپ» دختران و زنان کارمند مجلس را به حاشیه براند.

دهها تن از اعضای زن و مرد کنست در هوای سرد اورشلیم، روز چهارشنبه ۲۴ آذر در محوطه ورودی پارلمان به تظاهرات ایستادند تا از حق زنانی که دامن کوتاه پوشیده بودند، حمایت کنند.

ماجرا از چند روز قبل از آن شروع شده بود که تیم جدید بازرسی که برای محافظت از ساختمان کنست به خدمت گرفته شده، از مشاور یکی از نمایندگان کنست خواست قبل از ورود به عمارت مجلس، پالتوی خود را باز کند تا معلوم شود که اندازه دامن پیراهن او چقدر است.

تیم محافظتی دامن با تشخیص «کوتاه» بودن اندازه دامن این زن او را راه نداد.

در روزهای بعد نیز سه زن دیگر به دلیل اندازه «کوتاه» دامن نتوانستند به سر کار خود در کنست بروند.

اعتراض کارمندان مجلس اسرائیل

بامداد چهارشنبه ۲۴ آذر، تیم محافظتی سخت گیری را بیشتر کرد و ۱۲ زن و دختر را بدلیل «اندازه کوتاه دامن» متوقف کرد.

اما این بار دختران و زنانی که از ورود به مجلس منع شدند، سایر نمایندگان و کارمندان زن کنست را به حمایت فرا خواندند و با تماس با رسانه‌های اسرائیل موجب جلب توجه افکار عمومی و نیز تشویق شماری از نمایندگان مرد برای حضور در این تظاهرات شدند.

معترضان به قانون منع مینی ژوپ

بسیاری از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی اسرائیل با کنار گذاشتن موضوع‌های اساسی روز، به پوشش این تظاهرات در کنست اقدام کردند و جنجالی که ایجاد شد، «پیروزی» زنان را تضمین کرد و آنها توانستند به سر کار خود بروند.

یکی از زنانی که بخاطر اندازه «کوتاه» دامن متوقف شده بود، به رسانه‌های اسرائیل گفت: مغز ما و توانایی‌هایمان باید مورد توجه باشد نه بلندی و کوتاهی دامن.

سی و سه تن از ۱۲۰ عضو کنست زن هستند، که این میزان بیش از هر دوره دیگر است اما صدها کارمند زن و شمار چشم گیری از زنان عضو تیم‌های مشاوره هر یک از نمایندگان نیز هر روزه به کنست می رسند.

یولی ادلشتاین رییس کنست پنجشنبه ۲۵ آذر گفت، مجلس اسرائیل مثل «ایران یا طالبان نیست» اما جایگاه کنست که یکی از عالی‌ترین نهادهای اسرائیلی است باید رعایت شود.

ادلشتاین به رادیو اسرائیل گفت، در کنگره آمریکا نیز بانو و دختری مینی ژوپ پوش را نمی توان دید.

در همین حال با موفقیت زنان و حامیان آنها، آیین نامه‌ای که دو هفته قبل از آن در مورد نحوه پوشش «مناسب» کارمندان و بازدیدکنندگان زن و مرد در کنست به تصویب رسید، عملا نادیده گرفته شد و اعلام گردید که در آن «تجدید نظر» خواهد شد.

آیین نامه پوشش «مناسب»، به خاطر حفظ ‌شان مجلس در کشوری تصویب شد که مردم و سیاستمداران و رهبران آن در زمینه لباس بشدت لاقید هستند؛ امری که گاه برای خارجی‌ها شوکه کننده است.

با وجود این، تظاهرات روز چهارشنبه در کنست در حمایت از زنان، برای جلوگیری از تحمیل‌های مذهبی بیشتر صورت گرفت.

در این تظاهرات یکی از نمایندگان مرد به نشانه اعتراض به دستورات تیم بازرسی کراوات و کت و پیراهن خود را درآورد و با زیرپوش ایستاد.

این نماینده مرد زیرپوش به تن، پروفسور مانوئل تراختنبرگ اقتصاددان مشهور اسرائیلی گفت، «اگر سکوت کنیم حتما فردا برقع را به زنان و دختران ما تحمیل می کنند».

یکی از مردان اسرائیلی جوان نیز به نشانه حمایت از زنان یک دامن مینی ژوپ قرمز روی شلوار خود پوشیده بود.

غیر مذهبیون در اسرائیل از تلاش بی‌وقفه مذهبیون برای تحمیل استانداردهای مورد نظر خود به جامعه ناخشنود هستند.

XS
SM
MD
LG