لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۳

به گفته یک مسئول درمانی در شهر سبها در جنوب لیبی در جریان درگیری‌های مسلحانه بین افراد دو قبیله حداقل ۱۶ نفر کشته و ۵۰ نفر دیگر مجروح شده‌اند.

به گفته ساکنان شهر سبها و گزارش رسانه‌های محلی این درگیری‌ها پس از آن روی داد که میمونی متعلق به یک مغازه‌دار از قبیله قذاذفه به گروهی دختر محصل که از خیابان عبور می‌کردند حمله کرد.

ساکنان شهر سبها به خبرگزاری رویترز گفتند این میمون روسری بعضی از دختران را برداشت و در مقابل مردان قبیله اولاد سلیمان به تلافی سه عضو قبیله قذاذفه و میمون را کشتند.

خبرگزاری رویترز نتوانسته در مورد جزئیات این درگیری‌ها با مقامات مسئول گفت‌وگو کند.

یک ساکن شهر سبها که به خاطر حساسیت‌های امنیتی حاضر نشد نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت: «روز دوم و سوم درگیری‌ها شدیدتر شد و دو طرف از تانک، خمپاره‌انداز و سلاح‌های سنگین دیگر استفاده می‌کردند. هنوز هم درگیری‌های پراکنده ادامه دارد و زندگی مردم در این مناطق کاملاً مختل شده است.»

از پنج سال پیش و سقوط حکومت معمر قذافی شهر سبها نیز مثل اکثر مناطق لیبی دستخوش ناآرامی و شاهد درگیریهای مسلحانه بوده است. منطقه سبها یکی از مراکز اصلی تجمع مهاجران اهل کشورهای آفریقایی و قاچاق اسلحه در لیبی است. گروه‌های شبه نظامی به ساکنان منطقه فشار می‌آورند و وضعیت زندگی مردم عادی بسیار دشوار است.

دو قبیله قذاذفه و اولاد سلیمان قوی‌ترین گروه‌های شبه نظامی در این منطقه هستند.

به گفته ساکنان محل، تلاش ریش‌سفیدان و سران قبایل برای متوقف کردن درگیری‌ها که اساساً در مرکز شهر روی داد و جمع‌آوری اجساد قربانیان و مجروحان ناکام ماند.

یک سخنگوی مرکز درمانی شهر سبها گفت تا روز یکشنبه جنازه ۱۶ نفر از کشته‌شدگان و حدود ۵۰ نفر از مجروحان درگیری‌ها به این بیمارستان منتقل شد.

این سخنگو افرود: «به خاطر تیراندازی‌های بدون ملاحظه تعدادی از زنان و کودکان نیز مجروح شده و چندین نفر از مهاجران اهل کشورهای آفریقایی در میان کشته شدگان هستند.»

شهر سبها در ۶۶۰ کیلومتری جنوب طرابلس واقع شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG