لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۰۱

زاکانی: اقدام ظریف مستحق برخورد جدی است


علیرضا زاکانی، نماینده مجلس

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی روز چهارشنبه، ۸ مهر، در اعتراض به دست دادن وزیر خارجه ایران با رئیس جمهوری آمریکا، «شعار مرگ برآمریکا» سر دادند و علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نیز گفت که این اقدام «مستحق برخورد جدی است.»

در همین حال تعدادی از نمایندگان مجلس در تذکر‌ها و نطق‌های خود به این اقدام وزیر خارجه ایران اعتراض کردند. از جمله بهرام بیرانوند، نماینده بروجرد در مجلس، گفت که وزیر خارجه ایران «غلط زیادی» کرده که با رئیس جمهوری آمریکا دست داده است.

در واکنش به گفته‌های نماینده بروجرد، محمد حسن ابوترابی، نایب رئیس و رئیس جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس، خواستار «رعایت ادب و همچنین حفظشان وزیر خارجه ایران به عنوان یک مقام رسمی» شد و دستور داد تا برای دقایقی میکروفون آقای بیرانوند قطع شود.

نماینده بروجرد در مجلس پس از وصل شدن میکروفونش، از آقای ظریف خواست که استعفا دهد و خطاب به او گفت که «لااقل به اندازه یک جوجه خروس غیرت داشته باشید.»

محمد حسن ابوترابی، رئیس جلسه علنی مجلس، در پایان تذکر آقای بیرانوند خطاب به او گفت که «غیرت آقای ظریف در دفاع از انقلاب و رهبری و خون شهدا، کمتر از بنده و شما نیست.»

حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس، در تذکری با اشاره به گفته‌های مطرح شده درباره «اتفاقی بودن» دیدار محمد جواد ظریف و باراک اوباما گفت که «حتما سال آینده نیز می‌گویند به طور اتفاقی می‌پرند بغل همدیگر و روبوسی می‌کنند.»

وی در عین حال تاکید کرد: «ممکن است ایشان براساس تصمیمی اقدامی کرده باشند که مورد نقد بنده، شما و بسیاری از دوستان باشد اما این بدان معنا نیست که افرادی که... خدمت به انقلاب، امام و رهبری انقلاب را نشان داده‌اند، با ادبیاتی که شایسته نیست مورد نقد قرار دهیم.»

آقای بیرانوند همچنین درآغاز جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس خواستار دادن تذکر بود که رئیس جلسه علنی مجلس به او اجازه نداد و وی به همراه چند نماینده دیگر شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، همچنین پس از تذکر حمید رسایی، نماینده تهران درمجلس نیز علاوه بر تعدادی از نمایندگان مجلس «برخی از میهمانان جلسه علنی شعار مرگ بر آمریکا و الله اکبر» سر دادند.

حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس، در تذکری با اشاره به گفته‌های مطرح شده درباره «اتفاقی بودن» دیدار محمد جواد ظریف و باراک اوباما گفت که «حتما سال آینده نیز می‌گویند به طور اتفاقی می‌پرند بغل همدیگر و روبوسی می‌کنند.»

آقای رسایی تاکید کرد: «مبادا به طور اتفاقی سند ذلت این ملت در این مجلس تصویب شود.»

وی خطاب به آقای ظریف گفت: «چطور به طور اتفاقی راه خود را کج نکردی تا با دست چدنی مواجه نشوی؟ چرا به طور اتفاقی راهت را کج نکردی تا با دستی که به خون مسلمانان و ملت ایران آلوده است دست ندهی؟ ما این موضوع را پیگیری می‌کنیم.»

در همین حال احمد آریایی‌نژاد، نماینده ملایر درمجلس، نیز در نطق پیش از دستور خود با اشاره به دیدار «غیر مترقبه» محمد جواد ظریف با باراک اوباما گفت که «به ستاد حوادث غیرمترقبه توصیه می‌کنم مقداری بودجه هم به حوادث غیرمترقبه سیاسی اختصاص دهد تا نکند گرفتار طوفان، سیل یا زلزله سیاسی شویم.»
دیداری حتی کوتاه و «دست دادن» وزیر خارجه جمهوری اسلامی و رئیس‌جمهوری ایالات متحده، اتفاقی بی‌سابقه توصیف می‌شود.

روابط دیپماتیک ایران و آمریکا از زمان انقلاب بهمن ۵۷ قطع شده و مقام‌های ارشد دو کشور نیز تا زمان دور تازهٔ مذاکرات اتمی، دیداری در انظار عمومی نداشته‌اند.

در همین حال علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس، این اقدام را «خطایی نابخشودنی و «مصداق بارزی از زمینه سازی عامدانه یا جاهلانه برای نفوذ سیاسی دشمن در شرایط پسابرجام» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی روزچهارشنبه تاکید کرد که ادعای اتفاقی بودن این دیدار «در عرف بین‌الملل پذیرفتنی نیست و معمولاً چنین کارهایی با هماهنگی‌های دلالان سیاسی پشت‌پرده صورت می‌گیرد.»

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از این بار‌ها هشدار داده که آمریکا پس از توافق اتمی وین به دنبال «نفوذ» در ایران است.

اعتراض نمایندگان مجلس به دست دادن وزیر خارجه ایران و رئیس جمهوری آمریکا درحالی است که به گفته علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام، قرار است گزارش این کمیسیون درباره توافق اتمی وین روز یک شنبه هفته آینده در صحن علنی مجلس قرائت شود.

درهمین حال به گزارش خبرگزاری ایسنا، تعدادی از «دانشجویان زن و مرد بسیجی» در اعتراض به توافق اتمی وین و دست دادن وزیر خارجه ایران با رئیس‌جمهوری آمریکا در مقابل مجلس ایران تجمع کرده‌اند.

روزنامه اعتماد نیز در شماره روز چهارشنبه خود خبر داد که جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس، روز سه شنبه در جمع این افراد خبر داده است که «دو طرح مهم رد برجام و استیضاح وزیر خارجه» را نوشته است و «به زودی» جمع‌آوری امضا برای آن‌ها را شروع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG