لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۵

کمپین حقوق بشر: «نارنجی‌»ها به زندان منتقل شدند


عباس واحدی، احسان پاکنژاد، حسین نوذری، علی اصغر هنرمند، چهار عضو وبسایت نارنجی در موجمع به بیست و پنج سال و نیم زندان محکوم شده‌اند

یک منبع آگاه به پرونده سایت «نارنجی» به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت چهار نفر از اعضای «نارنجی» برای اجرای حکم‌هایشان توسط ماموران امنیتی از منازل خود به زندان کرمان انتقال داده شدند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، این منبع آگاه افزوده در حالی این چهار نفر برای اجرای حکم به زندان منتقل شده‌اند که هنوز حکم دادگاه تجدید نظر به آنها و وکلایشان ابلاغ نشده است.

هر چهار نفر به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در سایت نارنجی محکوم شده بودند.

هر چهار نفر به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در سایت نارنجی محکوم شده بودند.به گفته این منبع آگاه، علی اصغر هنرمند، رییس شرکت پات شرق گواشیر، صاحب امتیاز و سردبیر سایت نارنجی به ۱۱ سال حبس، حسین نوذری، مدیر عامل شرکت پات شرق گواشیر به ۷ سال حبس، احسان پاک نژاد، برنامه نویس شرکت به ۵ سال حبس، عباس واحدی، نویسنده سایت نارنجی و تولید کننده محتوا به دو سال و نیم حبس در دادگاه بدوی محکوم شده بودند. همگی آنها صبح چهارشنبه ۲۸ بهمن ماه بدون ابلاغ رأی دادگاه تجدید نظر به زندان کرمان منتقل شدند.

نارنجی از سایت‌های پرطرفدار ایران در زمینه اخبار مربوط به دنیای فن‌آوری و ابزارک‌ها (گجت) بود. این سایت را گروهی چند نفره از بلاگرهای حوزه فن‌آوری از دفتری کوچک در شهر کرمان راه انداختند و خیلی زود آن را به یکی از سایت‌های مورد توجه علاقمندان تازه‌های فن‌آوری در ایران تبدیل کردند.

اما صفحه اول نارنجی، روز سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۲، از دستگیری علی‌اصغر هنرمند، عباس واحدی، علیرضا وزیری، نسیم نیک‌مهر، ملیحه نخعی، محمدحسین موسی‌زاده و سارا سجادپور، از اعضای فنی و نویسندگان خود توسط سپاه پاسداران خبر داد.

پیش از این بنیاد مرزهای الکترونیکی (ای اف اف) که از آزادی‌های مدنی در دنیای دیجیتال و اینترنت حمایت می‌کند، با انتشار گزارشی بر روی وبسایت خود، خواستار آزادی مسئولان و نویسندگان سایت نارجی شده بود.

در این حال سرکوب فعالان سایبری در ایران همچنان ادامه دارد چنان چه سازمان گزارشگران بدون مرز نیز در اوایل سال جاری سرکوب وب‌نگاران و فعالان شبکه‌های اجتماعی را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG