لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۸

اختاپوسی که از آکواریوم فرار کرد


اینکی، اختاپوسی که ازآکورایوم گریخت

اینکی، اختاپوسی که به اندازه یک توپ بسکتبال است، موفق شد از آکواریوم ملی نیوزلند فرار کند و خودش را به خلیج هواک در ساحل شرقی نیوزلند برساند.

اینکی، که مشخص نشده چند سال سن دارد، توانسته خودش را از فضای خالی بالای آکواریم بالا کشیده، و به مجرای آبی برساند. او پس از طی مسافتی بیش از دو متر بر روی زمین خودش را به مجرای آب رسانده و بعد از نزدیک به پنجاه متر سر خوردن در مجرای آب، خودش را در خلیح هواک‌‌ رها کرده است.

فرار بزرگ اینکی، که به همراه بلوچی، اختاپوس دیگری در آکواریم ملی نیوزلند زندگی می‌کرده چندین ماه قبل اتفاق افتاده، اما تنها چند روز پیش توسط مسئولین تایید شد. راب یارال مسئول آکواریم به رادیو نیوزلند گفته است که «اینکی راهش را از یک مجرای آب به اقیانوس پیدا کرد.» او به شوخی اضافه کرد که این اختاپوس هیچ پیغام خداحافظی برای آن‌ها ننوشته است.

اما فرار هوشمندانه این اختاپوس برای زیست‌شناسان دریایی چیز تازه یا عجیبی نیست. آلیکس هاروی، یک زیست‌شناس دریایی آمریکایی به نیویورک تایمز می‌گوید که اختاپوس‌ها طراحان نقشه فرار بسیار خوبی‌ هستند.

اختاپوس‌ها همچنین می‌توانند در قوطی‌های مختلف را باز کنند یا از پوست نارگیل برای خودشان در کف دریا خانه بسازند. به گفته هاروی اختاپوس‌ها مغز پیچیده‌ای دارند. «آن‌ها قوه بینایی خیلی خوبی دارند و تحقیقات نشان داده که مغز آن‌ها قابلیت یادگیری نقشه‌های ذهنی را هم دارد.»

XS
SM
MD
LG