لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۴۶

حوادث مرگبار برای تعدادی از خلبانان پاراگلایدر ایرانی


عکس تزئینی است

در روزهای اخیر جمعی از خلبانان ایرانی پاراگلایدر در نقاط مختلف کشور بر اثر سانحه، جان خود را از دست داده‌اند.

سقوط پاراگلایدر در ارتفاعات شهرستان پیرانشهر موجب کشته شدن خلبان شد. فرماندار این شهرستان می‌گوید: «امدادگران خود را به منطقه رساندند اما به علت شدت جراحات وارده، خلبان پاراگلایدر فوت کرد.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، هنرجوی پاراگلایدر بنام عثمان نوخواه در حالی چشم از جهان فرو بست که در منطقه یاد شده، سایت پروازی وجود ندارد و مجوزی برای پروازش وجود نداشته.

علی محمدی نیز ۲۹ آبان در همدان گرفتار حادثه مرگبار شد تا تعداد درگذشتگان در ورزش‌های هوایی ایران در سال جاری به هشت نفر برسد. گفته شده خلبان این پرواز، هنوز گواهینامه پروازی دریافت نکرده بود.

امسال چهار خلبان در استان خراسان، از دنیا رفتند. سعید کیهان‌فر، عبدالجبار صادقی، محمد عابدی و آخرین نفر هم علی کفاش‌مقدم که بیست و هشتم آبان درگذشته است.

مسئول ورزش‌های هوایی این استان، محسن قهرمانی داور سابق فوتبال است که تخصصی در این موضوع ندارد و انتخاب او، با انتقاد فعالان ورزش‌های هوایی مواجه شده.

رسانه مجازی سروش پرواز در این خصوص می‌نویسد: «خلبانان مشهدی مثل برگ پاییزی سقوط می کنند و کسی نیست به داد این ورزش برسد. چهارمین فوت خلبانان مشهدی در هشت ماه.»

به نوشته این رسانه، «انجمن ورزش‌های هوایی با چه ضمانتی محسن قهرمانی را به سمتی گماشته که توانایی جلوگیری از چنین سوانحی را ندارد. او مقصر بروز سوانح نیست اما می‌توانست با فراخوانی اعضا، حوادث قبلی را یادآور شود. چنانچه در سایت‌های تهران، انجام هرگونه مانوری ممنوع شده.»

ولی‌زاده رییس سابق کمیته ورزش‌های هوایی استان خراسان، به دلیل پیگیری شدید همین سوانح از کار برکنار شده بود!

در بین جانباختگان روزهای اخیر ورزش‌های هوایی، نام مهدی حبیبی هم دیده می‌شود که در سوئیس، دچار حادثه شده.

حبیبی در اولین دوره مسابقات جهانی لباس بالدار به میزبانی آمریکا شرکت کرده بود. او با کسب رتبه ۴۱ جهان و ثبت رکورد برای آسیا، به کار خود خاتمه داد.

همشهری آنلاین، او را تنها شركت‌ كننده ایرانی در این مسابقات معرفی کرد. ورزشکاری که پیشتر در کوهنوردی فعالیت می‌کرد و تنها ورزشکار حرفه‌ای این رشته ورزشی در ایران محسوب می‌شد.

او در این باره گفت: «فکر نمی‌کردم با تجهیزات قدیمی که داشتم بتوانم این رکورد را کسب کنم. اما این مسابقات تجربه خوبی برایم بود. بيشتر هزینه‌های مسابقه را هم شخصاً پرداخت کردم.»

حبیبی که در اینستاگرام خود به مستعمل بودن تجهیزاتش اشاره کرده بود، پس از مسابقات جهانی، عازم سوئیس شد تا تمریناتش در رشته هوایی لباس بالدار را پیگیری کند.

XS
SM
MD
LG