لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۵۹

اجرای نمايش «شاخ نبات» به کارگردانی مهدی شمسايی که در تالار وحدت تهران روی صحنه بود، چهارشنبه ۳۰ مهرماه، با دستور قوه قضاييه و با اعلام مرکز هنرهای نمايشی متوقف شد.

«شاخ نبات» که يک اپرا تئاترِ برگرفته از داستان «موش و گربه» نوشته عبيد زاکانی است، از چهارم مهرماه روی صحنه رفته بود. اين نمايش با همين متن و بدون هيچگونه تغييری در دولت قبلی و در سال ۸۹ اجرا شده بود.

مهدی شمسايی کارگردان نمايش «شاخ نبات» در گفت وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به چالشی يک ماهه با وزارت ارشاد بر سر اجرای اين نمايش اعلام کرده است: «از همان ابتدای اجرا، نکاتی از سوی اداره کل هنرهای نمايشی به ما گفته می شد که آنها را در طول اجرا اعمال می کرديم ولی با وجود اينکه هر آنچه آنها گفتند مدنظر قرار داديم، در نهايت و پس از ۲۶ شب، نمايش را توقيف کردند.»

کارگردان اين نمايش با بيان اين که برای دفاع از کارش به قوه قضاييه خواهد رفت، معتقد است که وزارت ارشاد و اداره کل هنرهای نمايشی بايد از طريق کارشناسان حقوقی مسائلی از اين دست را پيگيری کرده و اجازه ندهد که کار به توقيف نمايش ها منتهی شود.

مهدی شمسايی با اعلام اين که اگر نمايشی مشکل دارد، چرا به آن مجوز داده می شود، گفته است:« اگر کاری مشکل دارد از همان اول مجوز نگيرد تا ديگر سرمايه و وقت يک گروه به باد نرود. من از وزارت ارشاد انتظار دارم که يا مجوز ندهد يا از مجوزهايش دفاع کند.»
از سوی ديگر رييس شورای ارزشيابی و نظارت اداره کل هنرهای نمايشی در گفت وگو با

خبرگزاری مهر، درباره مشکلات نمايش «شاخ نبات» اعلام کرده است: « اين نمايش از همان شب های اول اجرا مشکل داشت و ما بارها نکاتی را تذکر داده و خواستار رعايت آنها شديم. کارگردان نيز متعهد شد که همه نکات را رعايت کند ولی در گزارش ها و بازبينی های بعدی، متوجه شديم که برخی مشکلات رفع نشده است.»

به گفته رضا دادويی، هفته گذشته از سوی قوه قضاييه نامه ای به مرکز هنرهای نمايشی رسيده است و نکاتی در آن مطرح شده که در صورت عملی نشدن آنها، بايد جلوی اجرای نمايش «شاخ نبات » گرفته شود.

چند ماه پيش اجرای نمايش «تانگوی تخم مرغ داغ» به کارگردانی هادی مرزبان نيز برای مدتی توسط قوه قضاييه توقيف شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG