لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۰۸

بازداشت افرادی که با شکستن دست و پای خود از بیمه کلاهبرداری می‌کردند


عکس تزئینی است

فرماندهان پلیس زنجان از بازداشت عوامل برگزاری «مسابقه سگ‌ها» و دو نفر که با شکستن دست و پای خود اقدام به «کلاهبرداری» از خدمات بیمه می‌کردند٬ خبر داده‌اند.

برزو مهدی‌خانی٬ فرمانده پلیس شهر «ابهر» در استان زنجان روز دوشنبه ۱۲ (بهمن‌ماه) در گفتگو با خبرگزاری مهر از شناسایی و بازداشت دو نفر با هویت اختصاری «الف . خ» و «پ . ح» به اتهام «کلاهبرداری» از بیمه خبر داده است.

مهدی‌خانی توضیح داده این افراد با «صحنه سازی‌های غیرواقعی» و از «پیش طراحی شده» به صورت «زیرکانه و فریبکارانه» دست و پای خود را شکسته و از این طریق مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال از بیمه شهر ابهر «کلاهبرداری» کرده‌اند.

به گفته این فرمانده پلیس پرونده متهمان پس از اعتراف جهت طی مراحل قانونی در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته است.

این برای نخستین‌بار نیست که مقام‌های پلیس از شناسایی و بازداشت افرادی خبر می‌دهند که اتهام آنها «کلاهبرداری» از شرکت‌های بیمه در ایران بوده است.

در ایران آن‌طور که رسانه‌ها و مقام‌های قضایی اعلام کرده‌اند روش‌های خاصی برای دریافت پول «غیرقانونی» از بیمه‌ها کشف شده که در نوع خود بی‌نظیر است.

سال ۱۳۹۲ یک سایت خبری از بازداشت دو خواهر خبر داده بود که طی سه سال با استفاده از آمار متوفیان بهشت زهرای تهران، اسامی افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نبودند را استخراج و در فهرست بیمه تکمیلی یک شرکت بزرگ هواپیمایی وارد می‌کردند.

آن‌طور که سایت «پول‌پرس» نوشته بود «این کلاهبرداران اسامی افراد مورد نظر خود را در لیست چند ماهه شرکت قرار می‌دادند و پس از اعلام فوت وی، مبلغ بیمه عمر متوفی را به جیب می‌زدند.»

«تصادف‌های ساختگی» یکی دیگر از روش‌های معمول در ایران برای «کلاهبرداری» از بیمه‌ها و دریافت خسارت از این نهادها محسوب می‌شود که در قوه قضائیه پرونده‌های قابل توجهی از این تخلف وجود دارد.

پلیس استان اصفهان اسفند ماه سال گذشته از شناسایی و بازداشت «باندی» خبر داده بود که با «انجام بیش از ۶۰ مورد تصادف ساختگی» در شهرهای مختلف ایران « نزدیک به شش میلیارد ریال از بیمه کلاهبرداری» کرده بودند.

همه روزه اخبار و گزارش‌های قابل توجهی درباره جرائم اجتماعی و اقتصادی در رسانه‌های ایران منتشر می‌شود. علاوه بر این حیوان‌آزاری نیز در سال‌های اخیر به آن دسته از جرایمی تبدیل شده که پلیس و مقام‌های قضایی بعد از رسانه‌ای شدن این جرائم با عاملان آنها برخورد می‌کنند.

پلیس در تازه‌ترین این برخوردها با حکم قضایی اقدام به بازداشت افرادی کرده است که در زنجان عامل برگزاری «مسابقه سگ‌ها» بوده‌اند.

پخش تصاویری از مسابقه سگ‌ها در یک هفته گذشته در فضای مجازی با واکنش‌های زیادی روبرو شد که در نهایت با دخالت نهادهای قانونی این مسابقه متوقف و عوامل آن بازداشت شدند.

شهرام مقدم٬ فرمانده پلیس استان زنجان در این رابطه اعلام کرده که از این افراد تعهد اخذ شده تا دیگر اقدام به برگزاری چنین مسابقاتی نکنند.

XS
SM
MD
LG