لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۵

«اگر حقوق ايران مورد خدشه قرار نگيرد، آماده توافق هسته‌ای هستیم»


رئيس جمهوری ايران می گويد که اين کشور با اراده جدی و بخاطر تأمين منافع خود و ديگران وارد مذاکرات هسته ای با گروه ۵+۱ شده و در صورتی که حقوق ملت ايران مورد خدشه قرار نگيرد، اين کشور آماده توافق دراين مذاکرات است.

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی دولت ايران،حسن روحانی، روز چهارشنبه ۲ مهر،در ديدار با بان گی مون،دبير کل سازمان ملل متحد، تصريح کرد: «گاهی فکر می کنند با فشار عليه ايران ما پای ميز مذاکره آمده ايم، اين خطای بزرگی است، زيرا ايران با اراده جدی و بخاطر تأمين منافع خود و ديگران وارد مذاکره شد.»

وی اضافه کرد:« در صورتی که حقوق ملت ايران مورد خدشه قرار نگيرد، آماده توافق هستيم.»

دبیر کل سازمان ملل و رئیس جمهور ایران تاکید کردند که طرفین مذاکره کننده باید از فرصت کنونی استفاده کنند و به توافق برد-برد برسند.

در همین حال فرانسوا اولاند و حسن روحانی، روسای جمهوری فرانسه و ايران روز سه شنبه در حاشيه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نيويورک ديدار کردند.

رئيس جمهوری فرانسه همچنين ابراز اميدواری کرد که درمورد برنامه هسته ای ايران توافقی سريع بدست آيد.

براساس توافقات پيشين،مهلت ايران و کشورهای گروه ۵+۱ برای رسيدن به توافق جامع، در آغاز آذر ماه به پايان می‌رسد اما براساس گزارشها طرفين درباره برخی مسائل مهم همچنان اختلاف دارند.

خبرگزاری آسوشيتدپرس روز دوشنبه ۳۱ شهريور از قول ديپلمات‌های غربی خبر داد که ايران پيشنهاد آمريکا برای تعطيل کردن يا تغيير نوع فعاليت تاسيسات زيرزمينی غنی سازی اورانيوم در فردو را رد کرده است.

مرضيه افخم،سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، نيز روز سه شنبه ۱ مهر گفته بود که تاکنون طرح پيشنهادی قطع اتصالات تزريق اورانيوم به سانتريفيوژها در تاسيسات هسته‌ای ايران مورد موافقت قرار نگرفته است.

پيش از اين روزنامه نيويورک‌تايمز گزارش داده بود که ايران پيشنهاد تازه‌ای در مذاکرات اتمی دريافت کرده‌است که بر اساس آن به جای کاستن از سانتريفيوژهای خود -که از اختلافات اساسی ميان طرف‌ها به شمار می‌رود- اتصالات تزريق اورانيوم به آنها را قطع کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG