لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۶

​روحانی: مصمم به دو برابر کردن تجارت ايران و ترکيه هستيم


حسن روحانی در کنار عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه
حسن روحانی رئيس جمهوری ايران در سفر روز دوشنبه ۱۹ خرداد به ترکيه، با عبدالله گل همتای ترک خود و رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ديدار کرد.

خبرگزاری ايرنا از امضای ۱۰ سند همکاری در ديدار روحانی و گل خبر داده است.

در همين زمينه شبکه تلويزيونی رسمی ترکيه، تی آر تی، طی گزارشی نوشته است که روحانی و گل بعد از ديدار دوجانبه در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند.

گل در کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که «در زمينه چگونگی حل و فصل مسائل منطقه ای، برطرف کردن رنجها و جلوگيری از فعاليتهای تروريستی و خلاء ناشی از گسترش بی ثباتی در منطقه مذاکرات مثبتی انجام داديم».

وی همچنين در رابطه با برنامه هسته ای ايران ضمن اشاره به اينکه اين مسئله بايد در چهارچوب روشهای ديپلماتيک مورد حل و فصل قرار بگيرد، اظهار داشت که «ما نميخواهيم تا هيچ کشوری در منطقه مان سلاح هسته ای داشته باشد. از رويکردی متناسب با خاورميانه ای عاری از سلاح های کشتار جمعی پيروی ميکنيم. از سوی ديگر نيز هرگز اجازه نخواهيم داد تا کشوری از حق استفاده از انرژی هسته ای با اهداف صلح آميز محروم گردد».
هنوز جزئيات کاملی از ۱۰ سندی که ميان رؤسای جمهوری دو کشور به امضا رسيده است، منتشر نشده است.

با اينحال، شبکه خبر ايران نيز گزارش داده است که روحانی در ديدار از ترکيه با دعوت از شرکتهای ترکيه برای سرمايه گذاری در بخش گردشگری ايران گفته است که دو کشور ديدگاههای مشترک خود را برای توسعه بخش بانکداری ابراز داشته اند.

روحانی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ترک خود اظهار داشت که ايران و ترکيه مصمم هستند که روابط دوجانبه، خصوصا در زمينه های اقتصادی، فرهنگی، توريسم و انرژی را گسترش دهند. بگفته وی، ترکيه جايگاه خاصی در مناسبات خارجی ايران دارد و تحکيم روابط با همسايه ها از اولويتهای دولت تهران است.

رئیس جمهور ایران می گوید «دو کشور مصمم هستند که حجم تجارت ميان دو کشور را دو برابر افزايش داده و به ۳۰ ميليارد دلار برسانند.»

وی افزود که «در بخش ارتباطات به ويژه بخش ريلی در نظر داريم خط ريلی را از مسير بازرگان به ترکيه متصل کنيم و اين امر موجب خواهد شد که خليج فارس و دريای عمان به دريای سياه و مديترانه متصل شوند.»

بگفته وی، ايران آمادگی دارد در بسياری از شهرهای کشور زمينه سرمايه گذاری برای ساخت هتل برای بازرگانان ترکيه را فراهم کند.

رييس جمهوری اسلامی ايران همچنين در پاسخ به سؤالی در باره مذاکرات مقامات دو کشور در باره تحولات مصر و سوريه اظهارداشت که «سفر امروز نقطه عطفی در روابط دو کشور ايران و ترکيه خواهد بود».
به گزارش خبرگزاری ايرنا، حسن روحانی سپس در هتل پالاس ترکيه به رجب طيب اردوغان نخست وزير اين کشور ديدار کرد.

بر اساس اين گزارش، روحانی و اردوغان قرار است تا در اولين نشست شورای عالی همکاری های راهبردی ايران و ترکيه شرکت کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG