لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۳

جذب سرمایه گذاری خارجی برای انرژی خورشیدی در ایران


طی سال‌های اخیر  پروژه هایی در زمینه انرژی‌های خورشیدی در ایران شروع شده که هنوز به نتیجه نرسیده است.

هم اکنون چندین شرکت خارجی قصد سرمایه گذاری در زمینه تولید انرژی خورشیدی در ایران را دارند.

منابع خبری در ایران گزارش داده اند مدیران شرکت هلندی رمکس انرژی در حال مذاکره با سازمان انرژی‌های نو ایران هستند تا در زمینه انرژی خورشیدی در ایران سرمایه گذاری کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از هنگامی که سازمان انرژی‌های تجدید پذیر ایران «سونا» برنامه توسعه انرژی خورشیدی در ایران را در دستور کار قرار داده است، موسسات انرژی خورشیدی، نگاه خود را به سمت ایران معطوف کرده اند.

انجمن انرژی خورشیدی آلمان برآورد کرده است که پروژه‌های خورشیدی ایران می توانند با نرخ بازگشت ۳۰ و ۳۶ درصد ارائه شوند.

در ماه مه، خبرگزاری تسنیم نوشت که گروه بین المللی انرژی شانکسی چین قرار است ۶۰۰ مگاوات صفحه فتوولتائیک در ایران تولید کند.

البته طی سال‌های اخیر پروژه هایی در زمینه انرژی‌های خورشیدی در ایران شروع شده که هنوز به نتیجه نرسیده است.

ایران هم اکنون در یکی از بهترین مناطق دنیا از نظر میزان جذب انرژی خورشید برای تامین برق قرار دارد . از طرفی به گزارش بلومبرگ عربستان که رقیب ایران در زمینه تولید انرژی محسوب می شود قصد دارد سرمایه گذاری ١٠٩ میلیارد دلاری را برای تولید ۱۲۹ گیگاوات برق از انرژی خورشید تا سال ٢٠٣٢ انجام دهد.

با این برنامه بلند پروازانه عربستان قصد دارد به بزرگترین تولید کننده انرژی خورشیدی جهان تبدیل شود.

البته فعلا موفق‌ترین پروژه تأمین برق خورشیدی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در کشور مراکش اجرایی شده است.

با سرمایه‌گذاری ۹ میلیارد دلاری هم اکنون پیشرفته‌ترین نیروگاه برق خورشیدی این منطقه در مراکش با توان تولید ۱۶۰ مگاوات برق خورشیدی ساخته شده است . این نیروگاه تا سال ۲۰۲۰ به بیشترین توان خود خواهد رسید و مساحتی در حدود ۳۰ کیلومتر مربع را اشغال می کند.

سازندگان این نیروگاه می گویند که فاز اول این نیروگاه فوق مدرن می تواند برق مورد نیاز یک میلیون نفر را تامین کند.

پدی پدماناتان، از کمپانی سعودی آکوا که ساخت این نیروگاه را بر عهده دارد درباره این پروژه می گوید:«مهم نیست که شما مهندس باشید یا یک رهگذر عادی، این نیروگاه شما را مجذوب می کند.»

به گفته آقای پدماناتان مثل این است که شما ۳۵ زمین فوتبال با آینه‌های عظیمی که رو به آسمان هستند، دارید. این آینه‌ها که از قابلیت حرکت برخوردارند می توانند در تمام روز جهت خورشید را دنبال کنند.

برخلاف تصور رایج که بهترین روش را در زمینه تولید برق خورشیدی پنل های تولید کننده الکتریسته می داند موثر‌ترین راه که در مراکش اجرا شده استفاده از آینه است.

آینه مقعر می تواند نور را در نقطه‌ای متمرکز کند که این عامل سبب تولید درجه حرارت بالا می شود. یونانیان باستان از این طریق برای آتش زدن کشتی‌های دشمن استفاده می کردند.

هم اکنون چندین روش برای بکارگیری از این روش قدیمی برای تولید حرارت از نور خورشید در حال استفاده است.

در یکی از موثر‌ترین روش ها که در مراکش هم از آن استفاده شده از میان آینه‌های مقعر(آینه‌های سهموی شکل ) لوله هایی رد شده که در آن نمک مذاب جریان دارد . تمرکز نور خورشید توسط آینه‌های مقعر بر روی این لوله ها، دمای نمک مذاب را تا ۵۵۰ درجه سانتی گراد بالا می برد. این نمک مذاب پس از جذب انرژی و رسیدن به این دما در مجاورت لوله‌های آب قرار می گیرد . آب توسط حرارت نمک مذاب بخار می شود و بخار آب هم توربین‌های بخار را می چرخاند که در نهایت انرژی این توربین‌ها ، ژنراتور‌های برق را برای تولید الکتریسته به حرکت در می آورد.

البته بخشی از این نمک مذاب با دمای بالا در مخازن بزرگی ذخیره می شود تا در هنگان شب و نبود نور خورشید لوله‌های آب را گرم و تولید بخار کند . هم اکنون یکی از بزرگترین نیروگاه‌های برق در جهان که با این روش برق تولید می کند در کالیفرنیا آمریکا قرار دارد . این نیروگاه ۳۵۰ مگاوات برق تولید می کند که تقریبا به اندازه نصف توان تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر است.

البته به غیر از این روش چندین مکانیزم دیگر هم برای نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی وجود دارد در یکی از موفق‌ترین آن‌ها که هم اکنون در آمریکا در حال توسعه است تعدادی زیادی آینه در زمین هایی به وسعت چندین زمین فوتبال نور خورشید را بر روی یک برج متمرکز می کنند حرارت ایجاد شده در این برج توسط نمک مذاب جذب شده و حرارت بالای تولید شده آب را بخار کرده و توربین‌ها را به چرخش در می آورد.

با اینکه ایران یکی از بهترین مناطق جهان برای تولید انرژی خورشیدی است. اما هر دو پروژه نیروگاه شیراز و یزد را نمی توان با توجه به ظرفیت پایین تولید برق چندان جدی تلقی کرد.

در روش دیگر دیش هایی، نور خورشید را بر روی موتور استرلینگ متمرکز می کنند و با انبساط گاز داخل پیستون این موتور، شفت موتور به حرکت در می آید که سبب حرکت ژنراتور و تولید برق می شود . معمولا هر واحد از این دیش‌های کوچک حدود ۲۵ کیلو وات انرژی برق تولید می کند که می تواند برق چند خانه را تامین کند . این روش برای تامین برق مناطق دور افتاده و کم جمعیت مناسب است و احتمالا یکی از روش‌های اصلی تولید برق در پروژه اسکان انسان در مریخ توسط سازمان ناسا خواهد بود.

البته در نیروگاهی در ایالت کالیفرنیا مجموعه از حدود ۲۰ هزار واحدی از این دیش‌ها در نیروگاهی در ایالات متحده حدود ۵۰۰ مگا وات انرژی تولید می کند.

هم اکنون در ایران در دو شهر شیراز و یزد دو نیروگاه کوچک خورشیدی ساخته شده یا در حال ساخت است.

نیروگاه خورشیدی شیراز که تا حدودی به نیروگاه خورشیدی ساخته شده در مراکش شبیه است از نوع خورشیدی سهموی خطی است و توان این نیروگاه ۲۵۰ کیلووات است.( ۶۴۰ برابر ضعیف تر از نیروگاه برق خورشیدی در مراکش )

نیروگاه خورشیدی در یزد از نوع ترکیبی است . و در بخش خورشیدی توان تولید ۱۷ مگا وات را دارد . در این نیروگاه در حال ساخت انرژی خورشیدی بخشی از یک نیروگاه حرارتی است که وظیفه گرم کردن بخشی از آب نیروگاه را بر عهده دارد.

این نیروگاه خورشیدی مکمل دو نیروگاه گازی با توان مجموع ۴۶۷ مگا وات است که در حدود چهار درصد از توان این نیروگاه توسط انرژی خورشیدی تامین می شود و باقی انرژی نیروگاه توسط سوخت‌های فسیلی تامین می شود.

با اینکه ایران یکی از بهترین مناطق جهان برای تولید انرژی خورشیدی است. اما هر دو پروژه نیروگاه شیراز و یزد را نمی توان با توجه به ظرفیت پایین تولید برق چندان جدی تلقی کرد.

هم اکنون جنوب ایران در هر متر مربع توان دریافت ۶ کیلو وات انرژی خورشیدی را در هر ساعت دارد در باقی نقاط ایران این میزان ۵ کیلو وات است بیشتری میزان قدرت جذب انرژی خورشید هم متعلق به جنوب عربستان سعودی با عدد ۷ کیلو وات ساعت در هر متر مربع است.

ایران از نظر جذب انرژی خورشیدی جزو ۱۰ کشور اول جهان محسوب می شود. به همین دلیل دولت ایران قصد دارد تا بتواند سرمایه گذاری خارجی و دانش فنی را برای گسترش نیروگاه‌های خورشیدی در ایران جذب کند.

پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ بخش قابل توجهی از برق جهان توسط انرژی خورشیدی تامین شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG