لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۴۹

«طعم ایرانی» در نیویورک


يکی دوسالی می شود که ميان آسمانخراش های خيابان هجدهم نيويورک، در گوشه يک پيتزا فروشی ايتاليايی بساط آش ايرانی به راه است.

کشک و نعناع و سير و پياز داغ در کنار ديگ بزرگی از آش رشته که تمام روز قل قل می کند. همينطور ظرف های بزرگ قورمه سبزی، قيمه بادمجان، فسنجان، آبگوشت و تاس کباب.

همه اينها در دکه کوچکی به نام «طعم ایرانی» (Taste of Persia) پيدا می شود که سعيد پورکی از نوروز ١٣٩٢ آن را به راه انداخته است. آقای پورکی قبل از اينجا، در بازارچه زمستانی نيويورک که هر سال به مناسبت سال نو ميلادی بر پا می شود، آش رشته می فروخت.

حالا دکه خودش را راه انداخته و هنوز دو سال نشده، آوازه آش رشته اش در تمام شهر پيچيده است. خبرنگاران و منقدان رسانه های معتبر به «Taste of Persia» سر زده اند و روزنامه نيويورک تايمز اينجا را به فهرست معروف رستوران هايش اضافه کرده است.

سعيد پورکی خندان و خوش برخورد است. به هر مشتری که وارد می شود، اول يک ظرف کوچک آش رشته تعارف می کند: «بفرماييد امتحان کنيد.»

سعيد می گويد دوست دارد فرهنگ ايرانی را از راه غذا به بقيه معرفی کند: «دارم فرهنگ مان را قاشق قاشق به مردم می دهم.»

دکه کوچک «طعم ایرانی» تنها چند خيابان پايين تر از ساختمان سفارت ايران در سازمان ملل است. آقای پورکی می گويد: «اسم من را گذاشته اند سفير خيابان هجدهم.»

سعيد پورکی سالها پيش در يک شرکت بزرگ پرينت در همين محله مشغول به کار بود. او می گويد از آن کار خسته شد و تصميم گرفت برود دنبال کاری که دوست دارد. مدتی بدون کار و پول سر کرد تا فکر آش رشته به ذهن اش رسيد. حالا چند سالی از آن روزها گذشته و بوی آش رشته و پياز داغ او، شهر نيويورک را پر کرده است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG