لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۹

«داعش به من گفت یا چشمانت را بپوشان یا چشمانت را درمی‌آوریم»


«نیروهای سوریه دموکراتیک» در منبج

شهر مَنبِج در شمال سوریه، روز جمعه توسط «نیروهای سوریه دموکراتیک» از داعش بازپس گرفته شد. این شهر دو سال تحت کنترل نیروهای گروه حکومت اسلامی یا «داعش» بود. اما ائتلافی از نیروهای عرب و کرد با حمایت «ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش»، در یک عملیات دو ماهه توانستند نیروهای داعش را شکست دهند و از این شهر بیرون برانند.

اکنون که گروه حکومت اسلامی در منبج نمانده، پرسش این است: در دوره‌ای که داعش در شهر بود، اهالی منبج چه وضعیتی داشتند؟ برخورد اعضای داعش با مردم شهر چطور بود؟ در همین ارتباط رادیو فردا با یک زن عرب در داخل منبج گفتگو کرده است. او اسمش«عالیه» و ساکن منبج است.

گفتگوی سامان رسول پور با یکی از ساکنان منبج؛زندگی تحت حکومت «داعش»
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
لینک مستقیم

شهرتان چند روزی است که از کنترل داعش آزاد شده است. اکنون چه احساسی داری؟

قبلا خفه شده بودیم. اکنون اما داریم هوای تازه استشمام می کنیم. مثل کسی که زندانی شده باشد و بعد آزادش کرده باشند. ۴۰ روز تمام ما را محاصره کرده بودند. ما را کتک می‌زدند. ما را گرسنه و تشنه نگه داشته بودند. نمی توانستیمنفس بکشیم.

وقتی داعش در شهر بود، با شما اهالی منبج، چطور رفتار می‌کرد؟

«ما مثل زندانی بودیم. هر کسی یک حرف اشتباه می‌زد، سرش را می بریدند. نمی گذاشتند نفس بکشیم. در میدان‌ها و فلکه‌ها مردم را گردن می زدند.»

آیا خود تو از نزدیک دیدی که سرکسی را از تن جدا کنند؟

بله. بله. در همه فلکه‌ها و میادین این کار را می‌کردند. این کار روا نبود. ما همه می‌ترسیدیم. خدا قسمت هیچ‌کس نکند. حرام است. به خدا حرام است. نیست؟ مردم از این وضعیت بیزار شده بودند. همه جا در محاصره آنها بودیم.

داعش برخی خانواده‌ها را از خانه‌هایشان بیرون کرده بود و سپس خانه آنها را مین گذاری کرده بود.

خانه ما را مین‌گذاری کرده بودند. خانه همسایه ما را هم. نمی توانیم به خانه خود بازگردیم. مقابل چشمان ما خانه‌هایمان را مین‌گذاری می کردند. یک دختر کوچک به دلیل انفجار مین کشته شد. چرا این کار را می کنند؟ حرام نیست؟ گفتند از خانه‌هایتان خارج شوید. وقتی آن را مین گذاری می کردند می پرسیدیم: چرا این کار را می کنید؟ در پاسخ می گفتند: تا دوباره به خانه‌هایتان بازنگردید. این کار حرام نیست؟

آیا با خود شما برخوردی صورت گرفته است؟

من یک زن بالغ هستیم. به من می‌گفتند حق نداری بیرون بروی. می‌گفتند: باید چادر سرت کنی و چشمانت را هم بپوشانی. اگر این کار را نکنی چشمانت را از دست خواهی داد.

به عنوان یکی از هزاران زن منبجی، اکنون چه خواسته یا آرزویی دارید؟

اینکه وقتی بیرون بروم ظلم داعش روی هیچکس باقی نمانده باشد. خدا دل همه آنانی را شاد کند که در آزادسازی منبج نقش داشتند. خدا دل شهدای آزادسازی منبج را شاد کند.

«عالیه» در آخر به طور مشخص خطاب به زنان شهرش حرف می زند و می‌گوید: «به زنانی که می‌ترسیدند از خانه بیرون بیایند می‌گویم: نترسید! بیرون بیایید. دیگر نترسید! من یکی از آنانی بودم که همیشه می ترسیدم. اکنون سپاس برای خدا که مردم آزادانه رفت و آمد می کنند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG