لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۰۵

احتمال ورود نیروی دریایی اروپا به عرصه مقابله با قاچاقچیان انسان


پناهجویان در سواحل جزیره لسبوس یونان

دیپلمات‌ها روز چهارشنبه، ۱۸ شهریور، اعلام کردند که شورای امنیت سازمان ملل در نظر دارد به نیروهای دریایی اروپا اجازه دهد تا برای مبارزه با قاچاقچیان انسان، کشتی‌ها را در دریای آزاد مورد تجسس قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کشتی‌هایی که لیبی را ترک می‌کنند، موضوع اصلی پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت است.

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل، می‌گوید این قطعنامه احتمال دارد در ماه سپتامبر به تصویب برسد.

به گفته آقای چورکین، این پیش‌نویس که از سوی بریتانیا پیشنهاد شده محدود‌تر از پیش‌نویس قبلی است که به نیروی دریایی کشورهای اروپایی اجازه می‌داد به تعقیب قاچاقچیان در آب‌های لیبی دست بزنند.

به گفته این مقام روس که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد، این پیش‌نویس کنار گذشته شد، چرا که احتیاج به تائید دولت لیبی داشت، دولتی که نواحی ساحلی این کشور را تحت کنترل ندارد.

در صورت تصویب پیش نویس جدید، کشتی‌هایی که حامل پناهجویان و مهاجران غیرقانونی باشند، توقیف یا تخریب خواهند شد و اقدام قانونی علیه قاچاقچیان صورت خواهد گرفت. در اختیار پناهجویان کمک‌های اولیه گذاشته شده و به کشور ایتالیا هدایت می‌شوند، کشوری که می‌توانند در آن تقاضای پناهندگی کنند.

مانور نظامی در مجارستان

در همین حال، به گزارش خبرگزاری‌ها، ارتش مجارستان تمریناتی نظامی را آغاز کرده تا خود را برای حفاظت احتمالی از مرزهای این کشور در مقابل سیل پناهجویان آماده کند.

ارتش برای کمک به پلیس مجارستان به مرز صربستان خواهد رفت تا مانع ورود پناهجویان شود. نمایندگان پارلمان مجارستان در این ماه قوانینی را برای سختگیری بیشتر در مقابل پناهجویان به رای خواهند گذاشت.

سازمان‌های حقوق بشری از برخورد مجارستان با پناهجویان به شدت انتقاد کرده‌اند.

پناهجویان که بیشتر آنها تبعه سوریه‌اند قصد دارند از مجارستان خود را به آلمان برسانند.

مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا از کشورهای عضو خواسته‌اند تا ده‌ها هزار نفر از پناهجویان را که شمار آنها روزانه فزونی می‌یابد، در کشورهای خود پذیرا شوند، در عین حال خواستار افزایش تمهیدات و کنترل مرزی نیز شده‌اند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، از اعضای اتحادیه خواسته است ۱۶۰ هزار پناهجو را در کشورهای خود سکنی دهند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG