لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۶

اعتراض زرتشتیان به برگزاری همایش ضدزرتشت در خوزستان


زرتشتیان به عنوان یکی از اقلیت‌های دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی پذیرفته شده‌اند

برگزاری همایش مشترکی از سوی شهرداری٬ سپاه و بسیج خرمشهر و معرفی دین زرتشت به عنوان یکی از «فرقه‌های ضاله» در این همایش٬ با اعتراض زرتشتیان و نماینده آن‌ها در مجلس مواجه شده است.

وب‌سایت «اَمُرداد» ٬ تارنمای خبری تحلیلی زرتشتیان ایران روز ۲۵ تیر ماه از برگزاری این همایش خبر داده است.

این سایت نوشته در این همایش «دین زرتشتی در کنار فرقه‌های وهابیت و یمانی جای داده شده است.»

اسفندیار اختیاری٬ نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس طی نامه‌ای به شهردار خرمشهر از اینکه چنین «همایش تفرق‌آمیزی» با بودجه دولتی برگزار شده٬ اظهار تاسف کرده است.

آقای اختیاری در نامه خود آورده که «ضمن محفوظ بودن حق پیگیری این موضوع در مراجع ذی صلاح، لازم است تا هرچه سریع‌تر جلو این‌گونه نشست‌ها گرفته شود.»

ایرنا هم گزارش کرده محمد دوایی‌فر٬ شهردار خرمشهر قرار است طی نامه‌ای به اسفندیار اختیاری توضیحات بیشتری را در این خصوص دهد.

این در حالی اس که شهرداری خرمشهر روز ۲۷ تیر با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده که «از موضوع برگزاری و محتوای این همایش بی‌اطلاع بوده است.»

در این اطلاعیه آمده که «شهرداری خرمشهر همواره بدون تردید احترام گذاشتن به ادیان مصرح در اصل سیزدهم قانون اساسی را وظیفه ذاتی، شرعی و ملی خود می‌داند.»

زرتشتی‌ها مردمانی یکتاپرست بوده و «اهورامزدا» را پرستش می‌کنند. آن‌ها در آتشکده‌هایی ویژه نیایش می‌کنند و باور دارند که آتش نماد پاکی خداوند است.

اگر چه زرتشتیان به عنوان یکی از اقلیت‌های دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی پذیرفته شده‌اند، اما برخی گزارش‌ها از افزایش فشارهای غیررسمی بر آنان در سه دهه گذشته حکایت دارد.

زرتشتیان ایران چندی پیش نیز در جریان سر شماری کشوری٬ مراتب اعتراض خود از ثبت نشدن این دین در فرم‌های سرشماری را ابراز کرده بودند.

هم‌زمان نماینده زرتشتیان در مجلس نیز طی نامه‌ای به رضا کاظمی، دبیر ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ مرکز آمار، خواهان اصلاح نواقص آمار زرتشتیان شد.

برخی از مقام‌های جمهوری باوجود آنکه در قانون از کیش زرتشتی، مسیحیت و یهودیت به عنوان ادیان رسمی یاد شده، پیروان ادیان دیگر را «کافر و بی‌دین» قلمداد می‌کنند.

از جمله این مقام‌ها، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان است که در جریان برگزاری کنگره‌ای با نام «سرداران شهید» گفته بود «بشر غیر از اسلام‌‌ همان حیواناتی هستند که روی زمین می‌چرخند و فساد می‌کنند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG