لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۲۲

تصویر زن آفریقایی‌آمریکایی بر اسکناس‌های ۲۰ دلاری


وزارت دارایی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که تصویر هریت تابمن در مرکز اسکناس‌های بیست دلاری این کشور چاپ خواهد شد.

هریت تامبن یک زن آفریقایی-آمریکایی (زادهٔ ۱۸۲۰ - درگذشته ۱۹۱۳) بود که جان صدها برده سیاه‌پوست را در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا نجات داد.

در حال حاضر تصویر روی اسکناس‌های ۲۰ دلاری آمریکا، اندرو جکسون، هفتمین رئیس جمهور آمریکاست که خود برده‌دار بزرگی بود.

به گزارش نیویورک تایمز، تصاویری از دیگر رهبران زن و همینطور جنبش حقوق بشری آمریکا هم بر روی اسکناس تازه ۲۰ دلاری نقش خواهد بست.

طرح تازه در سال ۲۰۲۰ و همزمان با صد سالگی جنبش زنان آمریکا (برای کسب حق رای که منجر به متمم شماره ۱۹ قانون اساسی این کشور در سال ۱۹۲۰ شد) در معرض عموم قرار خواهد گرفت.

در تصمیم دیگر وزارت دارایی آمریکا، اعلام شد که تصویر الکساندر همیلتون، یکی از بنیانگذاران آمریکا، همچنان بر روی اسکناس‌های ده دلاری باقی خواهد ماند. این اسکناس تازه، در دهه بعدی میلادی وارد گردش پولی خواهد شد.

برنامه اولیه وزارت دارایی آمریکا برای تغییر تصویر روی اسکناس‌های ده دلاری و بیست دلاری در اوایل تابستان سال گذشته اعلام شده بود. در ابتدا قرار بود که تصویر یک زن در مرکز اسکناس‌های ده دلاری قرار گیرد. اما الکساندر همیلتون که همین هفته یک تاتر میوزیکال در خصوص آن، جایزه پولیتزر دراما را هم از آن خود کرد، روی این اسکناس‌ها باقی ماند.

از تابستان گذشته هم طرفدران همیلتون و هم حامیان حقوق زنان مشغول چانه زنی با وزارت دارایی آمریکا بودند که به جای حذف تصویر همیلتون، مرکز اسکناس های ۲۰ دلاری به زنان و صد سالگی جنبش آنان در این کشور اختصاص داده شود.

هریت تامبن، که در سال ۱۸۲۰ در مریلند و به عنوان یک برده در یک مزرعه بدنیا آمد، پس از ازدواج با یک برده آزاد شده به سفر در ایالت‌های شرقی و جنوبی آمریکا پرداخت و به برده‌های زیادی کمک کرد تا به ایالت‌های آزاد شمالی فرار کنند. وی که حتی به عنوان یک فرمانده زن هم در جنگ بین آزادی‌خواهان ایالت‌های شمالی و طرفداران برده‌داری در ایالت‌های جنوبی هم خدمت کرد، یکی از سردمداران جنبش برابری‌خواهای زنان آمریکا هم بود. او در سال ۱۹۱۳ در گذشت.

XS
SM
MD
LG