لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۵۹

یکی از فرماندهان ارشد طالبان در افغانستان کشته شد


مرکز عملیاتی و ترابری ارتش آمریکا در قرقیزستان، بخشی از محموله‌های نظامی آمریکا از طریق این پایگاه به افغانستان فرستاده می‌شود.
ده تن از شورشیان طالبان به علاوه «مولوی دست گیر» فرمانده ارشد آن گروه در استان جنوب غربی بادغیس افغانستان، کشته شده‌اند.

این افراد در نتیجه بمباران نیروهای ائتلاف کشته شده‌اند و اکرام الدین یاور، فرمانده پلیس در جنوب غرب افغانستان نیز تایید کرده که ده تن از فرماندهان ارشد طالبان در شهرستان بالا مرغاب کشته شده‌اند.

علاوه بر مولوی دست گیر، که از سوی شورشیان به عنوان استاندار بادغیس معرفی شده بود، ملا باز محمد، معاون او نیز کشته شده و ملا نبی برادرش در میان مجروحان بوده است.

یک بیانیه نیروهای ائتلاف که صبح امروز نشر شده نیز کشته شدن فرماندهان ارشد طالبان در استان بادغیس را تایید کرده است.

ملا رحمت الله مسول شهرستان بالا مغرباب از کشته شدن این فرمانده طالبان استقبال کرده و گفته است که پس از کشته شدن این افراد، انتظار دارد آرامش بیشتری در استان بادغیس برقرار شود.

مولوی دستگیر از سوی نیروهای ائتلاف به عنوان «یکی از جدی‌ترین فرماندهان طالبان» معرفی شده بود و این نیروها او را مسئول بسیاری از بمب‌گذاری‌های کنار جاده، حملات مسلحانه به سربازان ارتش و پلیس افغان و ایجاد انسجام و هماهنگی نیروهای طالبان در استان بادغیس می‌دانستند.

سه ماه قبل شورشیان وفادار به مولوی دست گیر، با حمله به کاروانی از سربازان ارتش و پلیس افغانستان در شهرستان بالا مرغاب منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ۲۰ تن شدند.

در عین حال، آن ها حدود ۲۵ تن از این سربازان را ربودند که پس از چند هفته با وساطت بزرگان قومی این سربازان آزاد شدند.

بادغیس از جمله استان هایی است که شورشیان در دو سال اخیر به شدت در آن نفوذ کرده‌اند. این استان نقش ارتباطی را بین جنوب، جنوب غرب و شمال افغانستان دارد.

شورشیان با استفاده از شهرستان بالا مرغاب بخشی از شورش‌ها را در استان شمالی فاریاب نیز گسترش داده بودند.

XS
SM
MD
LG