لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۹

مناظره آخر: هیجان در حاشیه، یکنواختی و تکراردر متن


انتظار ‌می‌رفت مناظره آخر، که در فاصله دو روز مانده از اتمام وقت تبلیغات انتخاباتی برگزار می‌شد، با طرح مباحثی داغ‌تر از پیش، به افزایش و یا کاهش محسوس شانس یکی از دو نامزد محافظه کا ر شرکت کننده در آن بیانجامد.

بی‌تردید حاشیه‌های انتخابات در روز مناظره ، از رویارویی نسبتا بی‌روح و تا حدودی تکراری دو نامزد اصولگرای انتخابات گرم‌تر بود. در حالی که گفته شده بود، رضایی با استفاده از تسلط نسبی خود بر مبانی اقتصادی، و استفاده از اطلاعات گردآوری شده در مرکز تشخیص مصلحت، علیه عملکرد دولت احمدی نژاد و آمارهای بحث انگیز او خواهد ایستاد، دبیر شورای تشخیص مصلحت، مصلحت خود را در حفظ سکوت دید.

یک روز پیش از آغاز مناظره آخر، سایت بازتاب که منسوب به رضایی است طی گزارشی، تحت عنوان «در مناظره چه خواهد گذشت؟» لیست بلند بالایی از سر فصل مطالبی را که گفته می‌شد، توسط او علیه احمدی نژاد مطرح خواهد شد، انتشار داده بود. البته سایت باز تاب تهدید کرده بود این مطالب زمانی از سوی رضایی مطرح خواهد شد که احمدی نژاد در مناظره به مسائل حاشیه‌ای داخل شود.

در این فهرست، بی‌اعتنایی رییس دولت ایتالیا به احمدی نژاد، حضور جنجالی او در اجلاس شورای همکاری های خلیج فارس، تورم ۲۵ درصدی، ۳۰۰ میلیارد مفقود شده در شهرداری، پرونده نفتی در استانداری اردبیل، راه آهن ناتمام اصفهان شیراز، که ریلهای آن بعد از یکبار استفاده در هم پیچیده اند، التماس به امریکا برای مذاکره، پایین آمدن ضریب امنیت ملی، ماجرای کردان و استخدام بذر پاش قرار داده شده بود.

رضایی از میان لیست بلند بالای بازتاب، تنها در ابتدای سخنان خود به خلاف بودن میزان تورم مورد ادعای احمدی نژاد اشاره کرد و در پایان نیز با پرداختن گذرا به موضوع امنیت ملی، مدیریت دولت احمدی نژاد را در این بخش از امور کشور ضعیف خواند.

در مقابل، احمدی نژاد که با تسلطی بیشتر از مناظره های پیشین در برنامه ظاهر شده بود، از ابتدا با طرح موضوع «مناطق فدرال اقتصادی» و ابهام‌های اجرایی آن، از رضایی توضیح خواست.

نگرانی طرفداران رضایی این بود، که احمدی نژاد در تلاشی مشابه با طرح موضوع شهرام جزایری در مقابل کروبی، موضوع فرار به خارج و پناهنده شدن فرزند رضایی به امریکا را در مناظره مطرح ساخته و تا انتهای برنامه فرصت بحث‌های تحلیلی را از رضایی بگیرد.

احمدی نژاد در امتیازی آشکار به رضایی، تکیه اصلی سخنان خود را بر اشکالات طرح مناطق فدرال قرار داد و در پایان نیز انتقادات خود را متوجه تجربه مدیریت و آشنایی اندک رقیب انتخاباتی خود در امور دولتی ساخت.

مقابله آرام و صلح آمیز رضایی با احمدی نژاد در مناظره آخر، که بعید است موجب بهبود وضعیت رضایی در روز اخذ رای و به خصوص نزد اصولگرایان مخالف احمدی نژاد شود، کم‌رنگ‌تر از با انتقاداتی بود که در همان روز چهره‌های شناخته شده اصولگرا متوجه رئیس جمهور ساختند.

منجمله، علی مطهری نماینده مجلس و معمار طرح عدم صلاحیت کردان، در نامه‌ای سرگشاده از احمدی نژاد پرسیده است: «چرا در چهار سال ریاست جمهوری نام مفسدان اقتصادی را اعلام نکردید؟»، «چرادر میان افشا شدگان نامی از حامیان و بستگان شما دیده نمی‌شود؟»، «چرا پالیزدار به نه سال زندان محکوم شده و رکسانا صابری را که محکوم شده بود آزاد ساخته اید؟».

در همان روز اکبر ترکان که معاون کنونی برنامه ریزی در وزارت نفت است، و تنها بازمانده موثر از تیم گذشته نفت و همچنین دارای سابقه وزارت دفاع و جهاد سازندگی، طی نامه‌ای تند و انتقادی، رییس جمهور را متهم به دروغ‌گویی کرد و نوشت: «ایشان ( احمدی نژاد) با اطلاع دقیق حرف‌های نادرست می‌زند و من نمی‌توانم سکوت کنم چرا که گزارش‌های درست را خودم به وزیر دادم».

در اقدامی دیگر، حسن روحانی که علیرغم حضور در شورای تشخیص مصلحت، به اصولگرایان میانه‌رو نزدیک‌تر است تا اصلاح طلبان، بار دیگر به انتقادات احمدی نژاد پیرامون دیپلماسی هسته‌ای ایران در زمان خاتمی پاسخ داد، و متقابلا از مقایسه‌های غلط و بزرگ‌نمایی‌های احمدی نژاد در امور هسته‌ای انتقاد کرد.

احمدی نژاد چند روز پیش پذیرش پروتکل الحاقی را ننگین خوانده بود و بیانیه های شورای حکام را نیز مهم‌تراز قطعنامه های شورای امنیت معرفی کرده بود.

احمدی نژاد در جریان مناظره محتاطانه خود با رضایی، ادعای او را در زمینه اداره دولت توسط عوامل سپاه در زمان جنگ، زیر سئوال برد. رضایی نیز که بیش از گذشته سعی در حفظ «وقار» منسوب بخود، داشت، تنها به تردید در درک اقتصادی رییس جمهور از امور اقتصادی و اشاره به پیش بینی‌های غلط او ( از جمله اینکه قیمت نفت هرگز به زیر صد دلار در بشکه نخواهد رفت) بسنده کرد.

بحث پیرامون امنیت ملی در مناظره آخر زمانی مطرح شد، که احمدی نژاد از پیشبینی خطر حمله نظامی آمریکا علیه ایران، توسط رضایی، انتقاد به عمل آورد.

پیش از آن، احمدی نژاد با تمسخر، آگاهی اقتصادی رضایی را نیز با اشاره به مدارک دکترای مد روز، غیر مستقیم مورد حمله قرار داده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG