لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۴۱

پس از ۲۵ سال، معمار «جنگ کثیف» پای میز محاکمه


بیدلا در سال ۱۹۷۶
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از بوینس آیرس ، خورخه رافائل بیدلا دیکتاتور سابق آرژانتین که رئیس یکی از خونبارترین حکومت های نظامی در آمریکای جنوبی بود به اتهام جنایت علیه بشریت در حدود ۲۵ سال پیش، روز جمعه محاکمه می شود.

بیدلا که اکنون ۸۴ ساله است به اتهام قتل ۳۱ زندانی سیاسی که پس از کودتای تحت رهبری وی به جوخه اعدام سپرده شدند، دادگاهی می شود. در آن زمان دولت نظامی اعلام کرد که این افراد در حال فرار از زندان کشته شده اند.

بیدلا معمار « جنگ کثیف » تلقی می شود که طی سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ در دوران حکومت دیکتاتوری وی بر آرژانتین حاکم بود و طی آن حداقل ۳۰ هزار نفر از مخالفان دولت نظامی به قتل رسیدند. در سال ۱۹۸۵ خورخه رافائل بیدلا به جرم قتل، ارتکاب شکنجه و جرائم دیگر به حبس ابد محکوم شد اما پنج سال بعد کارلوس منم رئیس جمهور وقت آرژانتین وی را عفو کرد.

اما دیوان عالی آرژانتین در سال ۲۰۰۷ حکم عفو وی را لغو کرد و از آن زمان تعداد بیشتری از پرونده های جنایی علیه وی تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس پرونده قتل ها در شهر کوردوبا در آرژانتین اولین بخش محاکمه دیکتاتور سابق است و حداقل دو مجموعه پرونده دیگر در ماههای آینده در دادگاه مطرح خواهد شد. یکی از این موارد مربوط به دزدیدن ده ها نوزاد از زندانیان سیاسی است که بعدا اعدام شدند.

میگل سبایوس وکیل مدافع خانواده قربانیان جنایت در کوردوبا می گوید اهمیت این پرونده در آن است که زندانیانی در این شهر اعدام شده اند که در حکومت غیرنظامی بازداشت شده بودند و حتی قبل از آنکه محاکمه ای صورت بگیرد توسط عاملان حکومت نظامی اعدام شدند.

پدر میگل سبایوس که خود از فعالان چپ گرا بود و قبل از وقوع کودتا دستگیر شده بود. پس از کودتای ۲۴ مارس ۱۹۷۶ وی همراه تعداد بسیاری از همفکرانش توسط ماموران حکومت نظامی از سلول های زندان شهر کوردوبا خارج شده و در گوشه ای دور افتاده اعدام شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می افزاید خورخه رافائل بیدلا و سایر فرماندهان نظامی یک «خونتا» یا شورای نظامی تشکیل دادند که تمام مخالفان سیاسی خود را نابود کرد، کنترل اتحادیه های کارگری را در دست خود گرفت ، رسانه ها و مطبوعات را سانسور می کرد و تحت لوای مبارزه با کمونیسم و خرابکاران هزاران فعال سیاسی و حقوق بشر را به قتل رساند.

خورخه رافائل بیدلا و سایر فرماندهان نظامی یک «خونتا» یا شورای نظامی تشکیل دادند که تمام مخالفان سیاسی خود را نابود کرد، کنترل اتحادیه های کارگری را در دست خود گرفت ، رسانه ها و مطبوعات را سانسور می کرد و تحت لوای مبارزه با کمونیسم و خرابکاران هزاران فعال سیاسی و حقوق بشر را به قتل رساند.
شرکای جرم بیدلا عبارتند از لوسیانو بنجامین منندز ژانرال سابق ارتش که فرماندهی مبارزه با به اصطلاح خرابکاران در دشت های گسترده آرژانتین برعهده داشت و همچنین ۳۲ افسر ارشد سابق ارتش و پلیس و همینطور چند مقام غیر نظامی در حکومت دیکتاتوری آرژانتین.

میگل سبایوس وکیل مدافع یک گروه از خانواده قربانیان می گوید که بیدلا به عنوان فرمانده ارتش و رئیس خونتا، کسی بود که تمام فرامین را صادر می کرد. او در کتاب زندگینامه اش به نام « دیکتاتور» که در سال ۲۰۰۱ چاپ شد می نویسد: «من از همه چیز که اتفاق می افتاد با خبر بودم. من در راس همه امور بودم.»

بیدلا زمانی که در قدرت بود منکر مفقود شدن مخالفان می شد. او در یک کنفرانس خبری در سال ۱۹۷۷ گفت :« ما در آرژانتین چیزی به اسم مفقود شدگان نداریم.»

در سال ۱۹۷۸ همزمان با برگزاری جام جهانی فوتبال در آرژانتین در فاصله کوتاهی از استادیوم های فوتبال، زندانیان سیاسی و مخالفان دولت نظامی در زندان های مخفی شکنجه و اعدام می شدند.

دیکتاتور سابق آرژانتین، در کشورهای اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان نیز به جرم قتل شهروندان این کشور در حوادث سیاسی آرژانتین تحت تعقیب است. وی در سال های گذشته دوران زندان خود را یا در بازداشتگاه های نظامی و یا در حبس خانگی سپری کرده است. ولی اکنون با وجود اینکه سنش بالاتر است در زندان های معمولی محبوس شده است.

بیدلا و وکلای وی اخیرا در مورد پرونده قتل های شهر کوردوبا اظهار نظری نکرده اند. بیدلا در گذشته گفته بود که در آن سال ها آرژانتین در حال جنگ بود و ماموران نظامی نباید به خاطر این قتل ها بازخواست و یا محاکمه شوند. علاوه بر این وی گفته بود که دستگاه قضایی غیر نظامی را به رسمیت نمی شناسد و فقط محاکمه در یک دادگاه نظامی را می پذیرد.

در پایان این گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد با توجه به اینکه دیکتاتور سابق آرژانتین قبلا به حبس ابد محکوم شده است محاکمه جدید مجازات بیشتری برای وی به همراه نخواهد داشت، ولی می تواند نوشدارویی باشد بر زخم و غم خانواده قربانیان حکومت نظامی.
XS
SM
MD
LG