لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۳۶

سیمین بهبهانی: دستگیری ما دلیل نمی‌خواهد، عادت کرده‌ایم


سیمین بهبهانی
به گزارش سایت های خبری، علیرضا ثقفی از اعضای کانون نویسندگان و از فعالین حقوق کارگری روز سه شنبه، درپی احضار به وزارت اطلاعات دستگیرشده است. او دومین عضو کانون نویسندگان است که در روزهای اخیربازداشت می‌شود.

پیش از این رضا خندان، نویسنده و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران در روز هفتم بهمن ماه در خیابانی در تهران دستگیر شده بود.

مامورین امنیتی بعد از بازداشت این دو نفر، به خانه‌های آنها رفته و کتاب‌ها و وسائل شخصی آنها را ضبط کرده و با خود بردند.

سیمین بهبهانی، شاعر و ازاعضای قدیمی کانون نویسندگان، در گفت‌وگویی بار رادیو فردا ابتدا از چگونگی و علت بازداشت این دو عضو کانون نویسندگان می‌گوید:

اين دستگيری‌ها دليل نمی خواهد و سال‌ها است که سر به سر اعضای کانون می‌گذارند. ما هم کشته داده‌ايم و هم برای کانون اتفاقات بدی رخ داده، درنتيجه کانون نويسندگان به اين مسايل عادت کرده است.

آقای خندان و علی رضا ثقفی که از اعضای کانون نويسندگان هستند بازداشت شده‌اند. البته مدتی قبل هم آقای ثقفی را بازداشت کرده بودند، ولی روز سه شنبه حدود ساعت چهار بعد از ظهر دوباره به منزلش رفته‌اند و در ظاهر او را برای پيگيری پرونده قبلی‌اش برده‌اند. آن طور که همسر آقای ثقفی به من گفت، نوشته‌ها و کاغذهای آقای ثقفی را هم با خود برده‌اند.

اين مسايل تازگی ندارد و اعضای کانون نويسندگان هم مانند تمام کسانی که در اين کشور زندگی می کنند مصونيت ندارند.

خانم بهبهانی! اين دو نفر که بازداشت شده‌اند فعاليت سياسی انجام می‌دادند؟

کانون نويسندگان يک اساسنامه و يک سری قوانينی دارد که طبق آن هر کسی نويسنده باشد می‌تواند عضو کانون شود، مشروط بر اين که با سانسور مخالف و با آزادی بيان موافق باشد، آزادی بيان بدون حصر و استثنا برای همه اقوام و مردم ايرانيان و برای تمام اعضای کانون که نويسنده هستند.

خانم‌ها و آقايانی که عضو کانون هستند همگی مخالف سانسور و موافق آزادی بيان بدون حصر و استثناء هستند و اين شرط جزو منشور کانون است، اما اين که هر فردی در چه زمينه‌ای فعاليت می‌کند به کانون ربطی ندارد. شايد افرادی فعاليت سياسی داشته باشند يا نداشته باشند ولی ما از اين مسايل پرس و جو نمی‌کنيم و از آن اطلاعی نداريم.

آيا بازداشت اعضای کانون می‌تواند به اهداف و فعاليت‌های کانون لطمه بزند؟

کانون نويسندگان بيش از ۴۰ سال است که فعاليت می‌کند و هميشه گرفتار اين گونه بگير و ببندها بوده، پس اگر بخواهد با اين بازداشت‌ها فعاليت خود را متوقف کند ديگر کانون نويسندگان نيست.

اينجا کانونی است برای اجتماع نويسندگان و فعاليت در راستای آزادی بيان و همه اعضا هم موافق آزادی بيان هستند. من فکر نمی‌کنم اين مسايل در فعاليت کانون نويسندگان تأثيری داشته باشد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG