لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۲

دبیر بازداشت شده؛ «نمی‌دانیم چه متونی را امضاء کرده است»


جعفر ابراهیمی
پس از گذشت بیش از دو ماه از بازداشت جعفر ابراهیمی ، عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه زنجان ، از فعالان صنفی معلمان و دبیر آموزش و پرورش در شهرستان شهریار، نه خانواده ، نه وکیل و نه حتی خودش، هیچ‌کدام از اتهامی که به او زده شده مطلع نیستند.

گروهی از فعالان حقوق بشر در ایران می‌گویند وی به دلیل فعالیت‌های صنفی بازداشت شده است.

اما پس از ملاقات روز دوشنبه برادرش با او، گفته شد که این دبیر آموزش و پرورش زیر متونی را امضاء کرده است. اما اعضای خانواده او می‌گویند هنوز روشن نیست این متون دقیقا چیست و او در پی فشارهایی که در محیط زندان بر او وارد شده، آن‌ها را امضاء کرده است.

وحید ابراهیمی، پسر عموی جعفر ابراهیمی در این مورد به رادیو فردا می‌گوید:

ما دوباره با او ملاقات داشتيم و گويا در ۲۵ روز اول هم از نظر جسمی و هم از نظر زبانی خيلی او را اذیت کرده‌اند و مجبور شده چيزهايی را امضا کند.

در ضمن بعد از ۱۰ روز که در بند عمومی بوده، دوباره او را به انفرادی بازگردانده‌اند و حال و روز خوشی ندارد و متاسفانه هيچ تماسی هم نگرفته است.

ما به شدت از نظر جسمی نگران او هستيم، چون هم ديسک گردن و هم مشکل گوارشی دارد و البته اين شکنجه های روحی و جسمی ماندگار است و اين برای ما بسيار مهم است که او را شکنجه نکنند.

برای او دادگاهی تشکيل شده است؟

نه، هنوز تاريخ دادگاه مشخص نيست. ما هر بار می‌پرسيم که پرونده او در جريان است يا نه و روز دادرسی چه زمانی است؟ اما جوابی نمی‌دهند و فقط می گويند در حال بازجويی است.

آيا شما با آقای جعفر ابراهيمی، معلم بازداشت شده، فاميل هستيد؟

بله، من پسر عموی او هستم و مدتی است که در تهران با هم زندگی می‌کنيم و من از تمام کار و وضعيت جعفر خبر دارم.

آقای جعفر ابراهيمی چگونه بازداشت شده است؟

او برگه دانش آموزان را تصحيح کرده بود و در تاريخ ۲۰ خرداد، زمانی که به مدرسه می رفت تا نمره های را اعلام کند، جلوی در مدرسه در شهريار بازداشت شده است و بعد او را به منزل آورده اند و وسايل شخصی ما از جمله کامپيوتر، سی دی ها، موبايل، سيم کارت و حتی دفترچه اقساط من را هم برده اند.

وقتی من به خانه بازگشتم هيچ کدام از وسايل شخصی ما باقی نمانده بود، فقط يک برگه زده بودند که وسايل را ما با حکم برده ايم.

برای بازداشت آقای جعفر ابراهيمی حکم داشتند؟

بله حکم داشتند.

او را به چه جرمی بازداشت کرده اند؟

هنوز هم جرم او را نمی دانيم، ولی جعفر فعال حقوق صنفی معلمان بود و اکنون از طريق آقای بداغی، دبير کانون صنفی، مسئله پيگيری می شود.

اکنون بيش از دو ماه از بازداشت آقای ابراهيمی می گذرد. هنوز مشخص نشده چرا در زندان است؟

متاسفانه به ما هيچ چيز نمی گويند. روز دوشنبه هم که جعفر ملاقات داشته، گفته که هيچ چيز مشخص نيست و به من می گويند بازجويی ۲۰ روز اول اشتباهی بوده است و دوباره بايد بازجويی کنيم.

آيا آقای ابراهيمی گفته زير چه چيزی را امضا کرده است؟

چشم جعفر ضعيف است و در سلول های انفرادی حق استفاده از عينک وجود ندارد و نمی دانيم بدون عينک چه چيزی را امضا کرده، ولی ظاهراً زير شکنجه و فشار اين کار را انجام داده است.

آقای ابراهيمی وکيل دارد؟

بله، وکيل او آقای (محمد) اوليايی فرد است.

نظر آقای اوليايی فرد چيست؟

در جمهوری اسلامی بعد از بازداشت بايد تاريخ دادرسی مشخص شود و سه روز قبل از آن وکيل می‌تواند از موکل امضا بگيرد و از نظر قانونی وکالت را به عهده بگيرد. آقای اوليايی فرد اکنون در حال پيگيری وضعيت جعفر است، اما حق ملاقات با او ندارد.

مگر اين که قبل از بازداشت شما پيش‌بينی کرده و برای خود وکيل تعيين کرده باشيد. اما اکنون می‌گويند جعفر بايد برگه وکالت را امضا کند، ولی اصلاً اجازه نمی‌دهند او با وکيل ديدار کند.

خانواده آقای ابراهيمی پی‌گير وضعيت او هستند يا شما؟

پدر و مادر جعفر در قيد حيات نيستند و بقيه خانواده هم در شهرستان زندگی می‌کنند و تمام پی‌گيری ها به عهده من است. خواهر و برادر او يک هفته از صبح تا ظهر می‌رفتند دادگاه و بر می‌گشتند و می‌گفتند اصلاً ما را راه نمی‌دهند. آنها برای پی‌گيری به تهران آمده بودند و يک هفته جلوی دادگاه انقلاب بودند، ولی اصلاً نتوانستند با قاضی صحبت کنند.

شما آخرين بار چه زمانی آقای ابراهيمی را ملاقات کرديد و وضعيت او چگونه بود؟

به من اجازه ملاقات نمی دهند و بيشتر برادر او برای ملاقات می آيد. آخرين ملاقات آنها دوشنبه همين هفته بود و جعفر از نظر روحی و جسمی وضع مساعدی نداشته و اين مسئله را با برادر خود مطرح کرده، طوری که برادرش به من گفت حال جعفر اصلاً خوب نبود.

من با آقای اوليايی فرد چند بار تماس داشتم. به ما گفتند بايد دوباره برويم جلوی دادگاه انقلاب و از آقای حيدری فر وضعيت را بپرسيم.

ما خيلی نگران هستيم. آيا وقتی يک آدم بخواهد از حق خود به عنوان يک معلم دفاع کند، جايش در زندان است؟

من با جعفر به عنوان برادر زندگی کرده ام و نمی دانم بايد چکار کرد. اگر برويد به عنوان يک معلم از دانش آموزان جعفر سؤال کنيد، اگر بفهمند او را بازداشت کرده اند حتماً گريه‌شان می گيرد. آخر انسان به اين خوبی به چه اتهامی بازداشت شده است؟

XS
SM
MD
LG