لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۱۹

بار دیگر معجزه علم: نابینایان بینا می‌شوند


زندگی بدون چشم...هر نابینایی آرزوی بینا شدن دارد

«۳۰ سال هيچ چيز نديدم؛ همه جا تاريک بود، ولی حالا نور داره وارد می‌شه


و با اين جمله، آرزويی چنان دور از ذهن که فقط از روايات معجزه‌های پيامبران و قصه‌ها به گوش می‌رسيد، اکنون رنگ واقعيت می‌گيرد: يک نابينا، بينايی‌اش را بازيافت.

ران، ۷۳ ساله، که سه دهه گذشته را در تاريکی مطلق به سر برده بود، نخستين شخصی است که با کمک نسل جديدی از چشم‌های بيونيک(زيستاری)، بينايی اش را رفته رفته باز می‌يابد؛ فعلا دست کم تا جايی که بتواند شست و شوی لباس‌هايش را خودش انجام دهد.

اين چشم های بيونيک با نام «آرگس ۲»، نوعی چشم مصنوعی به شمار می‌رود که با پيوند خوردن با سيستم عصبی بدن، می‌تواند با دستگاه‌های بيولوژيک انسان همزيستی پیدا کند؛ يا به عبارت ساده‌تر، جای عضو ازدست رفته را بگيرد.

چشم مصنوعی «آرگس ۲»، که توسط شرکت آمريکايی «ديد دوم» توليد شده، از طريق يک دوربين کوچک و فرستنده‌ای که روی يک عينک سوار شده کار می کند. اين دوربين، تصاوير را به گيرنده بسيار کوچکی که روی چشم کار گذاشته شده می فرستد. گيرنده، تصاوير را پس از پردازش، به رديفی از الکترودها ارسال می‌کند که پشت چشم کار گذاشته می‌شوند. اين الکترودها که با اعصاب بينايی پيوند خورده‌اند، پيام را که حاوی تصاوير ارسال شده است، به مغز می‌فرستد. مغز نيز همانند فرآيند طبيعی ديداری، دستور تشخيص تصوير را صادر می‌کند؛ و همه اينها در کسری از ثانيه، تا ران بتواند جوراب‌های سفيدش را از جوراب های‌خاکستریش تشخيص دهد!

ران که شهروند بريتانياست و با کمک همسرش تريسی، لحظات فراموش نشدنی بازگشت به دنيای تصوير را سپری کرده، به شبکه جهانی بی بی سی می گويد : «طيفی از رنگ های سفيد، تا خاکستری و سياه را می توانم تشخيص دهم. اينکه ناگهان می توانم نور را ببينم فوق‌العاده است.»

به گفته تريسی، استقلال عمل ران هر روز بيشتر از ديروز می شود. او به روزنامه ديلی تلگراف چاپ لندن گفته است : «نحوه استفاده از ماشين رختشويی را بهش ياد دادم. مرحله بعدی اتو کردن است!»

ران که ترجيح داده تنها با نام کوچکش از او اسم برده شود، در حدود ۴۳ سالگی بينايی‌اش را بر اثر نوعی از بيماری ارثی و به شکل تدريجی از دست داد. تکنولوژی جديد برای کسانی همچون ران طراحی شده که به شکل ارثی بينايی خود را از دست داده اند.

در حال حاضر ران يکی از ۱۸ نفری است که در سرتاسر جهان چشم مصنوعی «آرگس ۲»، به شکل آزمايشی برای آنها کار گذاشته شده و در انتظار نتيجه عمل جراحی و پيوند عضو جديد هستند.

عمل جراحی ران هفت ماه پيش توسط دکتر ليندان دا کروز در بيمارستان تخصصی چشم مورفيلد در لندن انجام شده بود؛ عملی که اگرچه بيش از چهار ساعت به طول انجاميد، اما بی‌شک ارزش آن را داشته است.

دکتر دا کروز در گفت و گو با بی بی سی ابراز اميدواری می‌کند که «تکنيک تازه روز به روز پيشرفت کند، تا جايی که بيماران در آينده بتوانند حتی بهتر از بقيه ببينند و حتی بخوانند.»

اين فقط ابتدای کار است؛ کاری که نتيجه اش برای ميليون‌ها ميليون نابينا در جهان می‌تواند به بزرگی نور باشد، و البته... تشخيص لنگه جوراب‌های سياه از خاکستری!

XS
SM
MD
LG