لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۱۷

مامور سابق «کا گ ب» در بریتانیا روزنامه‌ می‌خرد


روزنامه گاردین چاپ لندن در شماره روز پنجشنبه خود، خبر خرید یکی از روزنامه های قدیمی چاپ لندن به نام ایونینگ اسناندارد را توسط الکساندر لبدف، از اشراف نوکیسه روسیه و مامور سابق "کا گ ب" بر ملا کرده است.

به نوشته گاردین قرار است این معامله روز جمعه ۱۶ ژانویه قطعی شود. به این ترتیب برای اولین بار در تاریخ رسانه های بریتانیا، یکی از روزنامه های مهم چاپ این کشور در مالکیت یک میلیاردر روس قرار می گیرد.

بر اساس جزئیات این معامله، الکساندر لبدف ۷۶ درصد از سهام ایونینگ استاندارد را خواهد خرید و ۲۴ درصد دیگر در اختیار آسوشیتد نیوزپیپر، مالک فعلی، باقی خواهد ماند.

براین اساس، آقای لبدف عملا به مالک اصلی و کنترل کننده این روزنامه بدل خواهد شد.

روزنامه گاردین می افزاید: «موسسه رسانه ای دی.ام.جی.تی، صاحب فعلی این روزنامه، تا کنون از اظهار نظر علنی در مورد این معامله امتناع کرده ولی یک منبع نزدیک به این موسسه به گاردین گفته که هنوز این معامله قطعی نشده است.»

روزنامه گاردین سپس به سوابق الکساندر لبدف در کسوت مامور "کا گ ب" در لندن، طی سالهای دهه ۱۹۸۰ میلادی اشاره کرده و می نویسد: «این معامله یک رویداد بی سابقه در تاریخ رسانه های بریتانیاست و اولین باری است که کنترل یکی از مطبوعات این کشور به دست یک مامور سابق دستگاههای اطلاعاتی خارجی می افتد.»

روزنامه گاردین می افزاید: «به احتمال زیاد موضوع فروش روزنامه ایونینگ استاندارد به الکساندر لبدف در سطوح عالی حکومت بریتانیا مورد بررسی قرار گرفته است. رابطه دولت های بریتانیا و روسیه از نوامبر سال ۲۰۰۶ کمی تیره شده است؛ یعنی از زمان قتل الکساندر لیتوینینکو، جاسوس سابق و فعال سیاسی ناراضی روس در لندن، و عدم موافقت مسکو با استرداد فرد مشکوک به ارتکاب به قتل.»

آقای لبدف در مصاحبه ای به گاردین گفته است، که قصد ندارد با استفاده از مالکیت این روزنامه در سیاست بریتانیا دخالت کند و تعیین جهت گیری این روزنامه کماکان در اختیار سردبیران آن خواهد ماند.

اما تحلیلگران امور مطبوعاتی در بریتانیا می گویند به احتمال زیاد جهت گیری روزنامه ایونینگ استاندارد تغییر خواهد کرد و از جناح راست سیاست بریتانیا فاصله خواهد گرفت؛ هر چند کماکان به حمایت از شهردار با نفوذ لندن ادامه خواهد داد.

به نوشته روزنامه گاردین، الکساندر لبدف در نظر دارد یک هیئت سردبیری و مشاور جدید برای هدایت این روزنامه تشکیل دهد، که سیاستمداران سرشناسی نظیر میخائیل گورباچف، تونی بلر و ژاک ژیراک از اعضای احتمالی آن خواهند بود.

تا این لحظه مشخص نیست که آقای لبدف برای خرید ۷۶ درصد از سهام روزنامه ایونینگ استاندارد چه مبلغی خواهد پرداخت.

به نوشته گاردین چندی قبل از بحران مالی بین المللی، نشریه فوربز، آقای لبدف را با بیش از ۳ میلیارد دلار سرمایه، در مقام سی و نهم فهرست ثروتمندان روس قرار داده بود.

دارایی های اصلی لبدف عبارتند از یکی از بزرگترین بانکهای خصوصی روسیه، ۳۰ درصد از سهام خطوط هوایی روسیه و چند رستوران و هتل لوکس در نقاط مختلف اروپا.

الکساندر لبدف در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با روزنامه گاردین گفته است: «خرید این روزنامه با هدف کسب سود نیست. راه های دیگری برای سود آوری وجود دارد. خرید این روزنامه حتی ممکن است به هدر دادن پول باشد.»

در پایان گاردین می افزاید که روزنامه ایونینگ استاندارد وشرکت مادر آن در وضعیت مالی بدی هستند. تحت تاثیر رقابت با رسانه های دیگر و توزیع روزنامه های سبک و مجانی متفاوت در سطح شهر لندن، از تیراژ و در آمد تبلیغاتی آن کاسته شده و بسیاری دلیل اصلی این معامله را همین وضعیت می دانند.
XS
SM
MD
LG