لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۱
در پی انتشار نتایج حاصله از کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در سازمان ملل ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه دولت جدید بریتانیا، روز شنبه هشتم خرداد بیانیه‌ای صادر کرد که نسخه فارسی آن نیز به رادیو فردا نیز ارسال شد.

آقای هیگ، در این بیانیه از دستاوردهای جلسه کنفرانس بازبینی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان.پی.تی) ابراز خوشحالی کرده است و آورده است که «بسیار خرسندم که امروز به یک توافق به منظور تقویت همکاری‌های بین‌المللی در ارتباط با مسائل مهمی از جمله جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای، خلع جنگ افزارهای اتمی و ارتقای استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی رسیده‌ایم».

وزیر خارجه دولت محافظه‌کار بریتانیا، در ادامه افزوده است که «بریتانیا در این راستا تلاش‌های بسیاری کرده است. در آغاز این هفته من میزان ذخیره کلاهک‌های هسته‌ای کشور را علنی کرده و بازنگری سیاست استفاده از سلاح‌های هسته‌ای کشورمان را اعلام نموده‌ام. این امر به منظور کمک به اعتمادسازی میان کشورهای مجهز به تسلیحات هسته‌ای و آن دسته از کشورهایی است که صاحب تسلیحات هسته‌ای نیستند».

وی خاطر نشان کرده است که روند این مذاکرات آسان نبود و نتایج آن نشان‌دهنده سازش و همکاری میان کشورها بوده است. به علاوه نشان می‌دهد برای اولین بار در دهه گذشته جامعه بین‌المللی توانسته گرد هم آمده تا به یک توافق جمعی که در آینده لازم است برسد.

آقای هیگ تأکید کرده است که «اکنون برای نخستین بار یک عملکرد شفاف به منظور تقویت این معاهده داریم».

ویلیام هیگ در پایان بیانیه‌اش می‌گوید: «این کنفرانس یک مرحله برجسته از دیدگاه ما از دنیای عاری از تسلیحات اتمی در بلند مدت است. اکنون ما دارای یک نقشه هستیم که به وسیله آن می‌توانیم به جلو حرکت کنیم. ما به همکاری خود با شرکای خود ادامه خواهیم داد تا اطمینان از شتاب این روند حاصل شود.»

وزیر خارجه بریتانیا در اولین کنفرانس خبری‌اش در روز پنجشنبه ششم خرداد، گفته بود که دولتش برای اولین بار طی ۱۲ سال گذشته سیاست دفاعی و امنیتی بریتانیا را بازبینی کرده است.

وی افزوده بود: «ما فقط دو هفته پس از تشکیل دولت جدید دست به اقدام بی‌سابقه‌ای زده و حداکثر تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را علنی کردیم و گفتیم ۲۵۵ کلاهک هسته‌ای داریم. ما همچنین اعلام کردیم که در سیاست هسته‌ای خود تجدید نظر خواهیم کرد. هدف ما از این سیاست باز ایجاد اعتماد و شفافیت در سیاست خارجی است».

آقای هیگ تصریح کرده بود که «ما با این کار به جامعه جهانی می‌گوییم تمام تلاش خود را برای ایمنی جهان از سلاح‌های هسته‌ای به کار می‌بریم و نهایت همکاری را با کنفرانس بازنگری منع سلاح‌های هسته‌ای انجام می‌دهیم.»

ویلیام هیگ در همین کنفرانس خبری چندین بار تأکید کرده بود که بریتانیا با برنامه هسته‌ای ایران مخالف است و در عین حفظ سیاست دو لبه فشار و گفت‌وگو بر فشارها تأکید خواهد کرد.

وی ادامه داده بود که دولت او در عین حال که مصمم است قطعنامه شورای امنیت در مورد تحریم‌های ایران را به طور کامل به اجرا گذارد، پس از سرانجام یافتن این قطعنامه از نفوذ خود در اتحادیه اروپا برای اعمال فشارهای بیشتر بر ایران بهره خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG