لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۴۰

«هواپیماها سقوط می‌کنند، کسی هم پاسخگو نیست»


تازه‌ترین فاجعه هوایی در ایران با ۱۶۸ کشته
روز چهارشنبه بر اثر سقوط سومین توپولف ناوگان هوایی ایران در قزوین تمام ۱۶۸ مسافر و خدمه جان خود را از دست دادند.

این هواپيما روز چهارشنبه از تهران عازم ايروان بود که در اطراف قزوين سقوط کرد و به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، هفت نفر از اين تعداد غير ايرانی و از کشورهای ارمنستان و گرجستان بوده و مابقی شهروندان ایران بودند.

دلیل سقوط این هواپیما تا همینک –به دلیل آنکه مقام‌های رسمی ایران می‌گویند جعبه‌های سیاه هواپیما به شدت آسیب دیده‌اند- معلوم نیست.

به هر حال فاجعه هوایی در قزوین با دیگر نگرانی‌ها در باره ایمنی ناوگان هوایی ایران را افزایش داده است.

حسن فتحی، روزنامه‌نگار در ایران به رادیو فردا از همین نگرانی‌ها می‌گوید:

اين اولين حادثه هوايی در ايران نيست و متاسفانه ما همواره با چنين مشکلاتی در سيستم حمل و نقل هوايی ايران مواجه هستيم.
دليل اصلی اين مشکلات استفاده از هواپيماهای فرسوده در خطوط هواپيمايی به خصوص خطوط داخلی است. اين هواپيماها به منزله تابوت‌های پرنده‌ای هستند که همواره جان مردم ايران را با خطر مواجه می‌کنند.

تا به حال سه توپولف در ایران سقوط کرده است، چرا؟

توپولف‌هايی که در ايران مورد استفاده قرار می‌گيرند، بيشتر توپولف‌های از رده خارج شده هستند و شرکت‌های هواپيمايی ايران اين‌ها را از روسيه و يا جمهوری‌های شوروی سابق اجاره می‌کنند.

اين هواپيماها چون کارآيی خود را از دست داده‌اند و در خطوط بين المللی از آنها استفاده نمی‌شود، هزينه اجاره آنها ارزان است و در خطوط داخلی ايران استفاده می‌شوند.

شرکت هايی که در داخل ايران اين هواپيماها را اجاره می کنند، قادر نيستند از نظر تجهيزات و لوازم يدکی خدمات لازم را ارائه دهند و يا شرکت‌های طرف قرارداد موظف نيستند اين هواپيماها را به روز کنند.

آن چيزی که فراتر از همه حائز اهميت است، اين است که هيچ نهاد و مقامی پاسخگو نيست و هميشه درباره سقوط هواپيماها می‌گويند که بعد از بررسی جعبه سياه هواپيما نتيجه را اعلام می‌کنيم، ولی تا کنون در جمهوری اسلامی از اولين هواپيمايی که در اسفندماه سال ۵۷ در نزديک تهران سقوط کرد تا امروز هرگز علل سقوط هواپيماها را به اطلاع مردم نرسانده‌اند.

گفته می‌شود تمام هواپيماهايی که به مقصد خارج از کشور پرواز می‌کنند، آزمايش‌های بين‌المللی در مورد آنها انجام شده و همه آنها از اين تست‌ها سربلند بيرون می‌آيند. پس چگونه هواپيمايی که عازم ايروان بوده سقوط کرده است؟

ممکن است از بعضی تست ها سربلند بيرون آيند، مثلا در حال حاضر در خطوط هوايی سوريه هواپيماهای توپولفی رفت و آمد می‌کنند که تا کنون سانحه‌‌ای نداشته‌اند و يا توپولف‌هايی که در خطوط روسيه و اوکراين استفاده می‌شود، بسيار ايمن است.

ولی توپولف‌هايی که در ايران استفاده می‌شود، هواپيماهای فرسوده‌ای هستند و فاقد استانداردهای ايمنی و ويژگی‌هايی که يک هواپيما بايد داشته باشد تا بتواند در خطوط بين‌المللی پرواز کند.

چرا اين هواپيماها فقط در مسير تهران- ايروان، تهران- باکو و کشورهايی که جزو شوروی سابق هستند و رعايت ايمنی در آنها چندان جدی گرفته نمی شود، استفاده می شوند؟ چون اگر اين هواپيماها مثلا در فرودگاه پاريس بنشينند حتما نهادهای ناظر ايمنی هواپيمايی مانع پرواز آنها خواهند شد.

اين توپولف ها در خطوط داخلی روسيه استفاده می‌شده و اکنون از رده خارج شده‌اند و فقط با تعويض بعضی قطعات به اجاره خطوط هواپيمايی ايران درآمده‌اند.
XS
SM
MD
LG