لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۹
به گزارش شبكه خبر مسیحیان فارسی زبان روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با ورود به یك كلیسای خانگی در كرج ضمن تهدید افراد حاضر در آنجا ، كشیش این جمع كلیسای خانگی به نام بهنام ایرانی را کتک زده و وی را با خود برده اند.

منابع ايرانيان مسيحی نوشته اند که در اين جمع خانگی ۱۰ نفر از جوانان مسيحی ساکن کرج دور هم گرد آمده بودند تا مطابق آيين مسيحيت به عبادت و تعليم کتاب مقدس بپردازند.

کشيش پيروز خانجانی، عضو شورای مرکزی کليسای ايران، به راديو فردا می گويد: « روند بازداشت مسيحيان در ايران از حدود هشت ماه پيش آغاز شده و به طور ميانگين هر هفته يک مسيحی دستگير می شود. البته اين آماری است که ما اطلاع داريم وگرنه ممکن است کسانی هم دستگير شوند و ما خبری از آنها نداشته باشيم. هفته پيش در کرج کشيش بهنام ايرانی دستگير شده و فعلا خبر موثقی از ايشان در دست نيست. چيزی که ما در اين باره شنيده ايم اين است که ايشان مورد شکنجه قرار گرفته است. زمانی که بحث کليسای خانگی پيش می آيد تصور می شود که فعاليت ها زيرزمينی بوده اما اين طور نيست و کشيش بهنام ايرانی عضو شورای مرکزی کليسای ايران است که گزارش فعاليت های خود را به دولت ارائه می داده است. يعنی اين طور نيست که يک نفر مخفيانه فعاليت می کرده و اکنون دولت متوجه شده و او را دستگير کرده است».

کشيش پيروز خانجانی در پاسخ اين سوال که « آيا کشيش ايرانی وکيل دارد»، می گويد: «فعلا کسی موفق نشده با ايشان تماسی بگيرد. حتی به همسر ايشان اجازه تماس نداده اند، ولی خبرهايی که می رسد حاکی از اين است که وضعيت ايشان وخيم است».

به گفته منابع ايرانيان مسيحی، بی خبری از وضعيت بهنام ايرانی باعث نگرانی ايرانيان مسيحی و خانواده ايشان گرديده است. منابع ايرانيان مسيحی می نويسد با وجود پيگيری خانواده آقای بهنام ايرانی و مراجعات مکرر آنها به اداره اطلاعات کرج تا کنون خبری مبنی بر نوع اتهام و محل نگهداری و وضعيت ايشان به دست نيامده است.

***

در همین رابطه در گفت و گویی با محمود طراوت روی، وکیل دادگستری درشیراز، که وکالت تعدادی از مسیحیان را برعهده دارد، ابتدا از او در مورد نام موکلان و موارد اتهامی آن ها پرسیده ایم:

محمود طراوت روی، وکیل دادگستری:
پرونده موکلين من در دو دادگاه و در اصل در دو دادسرا با عنوان اتهامی اقدام عليه امنيت ملی و تبليغ عليه نظام درحال رسيدگی است. پرونده های شيراز مربوط به آقايان بهبود صادق خانجانی، محمد دلياد، ايمان فرزادمنش و مهدی فروتن است که پس از چندين روز بازداشت با سپردن وثيقه آزاد شده اند.

خانواده آقای بهنام ايرانی جهت پذيرفتن پرونده ايشان به دفتر وکالت من در شيراز مراجعه کردند. وکالت نامه تنظيم شده اما به دليل مسافت زياد بين شيراز و کرج هنوز اين وکالت نامه به دادستانی کرج ارائه نشده است.

موکلين شما چه فعاليتی می کردند که چنين اتهاماتی به آنها وارد شده است؟

تعجب ما دقيقاً همين مسئله است. پرونده هايی که تحت عنوان تبليغ عليه نظام يا اقدام عليه امنيت ملی در دادسرا مطرح می شود معمولاً شائبه رفتار سياسی متهمين در پرونده بروز و ظهور دارد. اما بنا به اظهارات موکلين من و خانواده های آنها اين افراد اصلاً کار سياسی انجام نمی دادند و فقط کليساهايی داشتند که به صورت خانگی اداره می شده و ظاهراً به اين دليل بازداشت شده اند. اما ارتباط بين اقدام عليه امنيت ملی و تبليغ عليه نظام با رفتار موکلين من هنوز برای ما مشخص نيست.

در قوانين ايران داشتن کليسای خانگی جرم محسوب می شود؟

تا آنجايی که من بررسی کرده ام در قوانين ايران چنين منعی برای شهروندان وجود ندارد بلکه برعکس در قانون اساسی ما که بايد به آن احترام بگذاريم دين مسيحيت، زرتشت و يهوديت به عنوان اديان رسمی کشور پذيرفته شده و طبعاً پيروان اين اديان در برگزاری مناسک خود مختار هستند.

موکلين شما نوکيش مسيحی بودند يا مسيحی زاده؟

به اين شکل نيست که اين افراد در ايام اخيرا به اين کيش گرويده باشند بلکه اکثر آنها ساليان متمادی است که به دين مسيحيت گرايش پيدا کرده اند. عده ای از آنها مانند آقای خانجانی مسيحی زاده و عده ای هم مسلمان زاده هستند که ساليان زيادی از گرايش آنها به دين مسيحيت گذشته است.

شما اطلاع داريد چند مسيحی به اتهام های سياسی در زندان های ايران به سر می برند؟

من اطلاع دقيقی در اين زمينه ندارم. فقط می توانم بگويم موکلينم در اين رابطه پنج نفر هستند.

برای اين پنج نفر دادگاه تشکيل شده است؟

پرونده آقايان خانجانی، دلياد، فرزادمنش و فروتن در شعبه ششم بازپرسی دادسرای انقلاب شيراز درحال رسيدگی است. آقای صادق خانجانی پس از ۶۸ روز بازداشت با سپردن قرار وثيقه ۱۵۰ ميليون تومانی، آقای دلياد بعد از ۲۸ روز بازداشت با سپردن قرار وثيقه ۲۰ ميليون تومانی، آقای فرزادمنش بعد از ۴۵ روز بازداشت با سپردن قرار وثيقه ۵۰ ميليون تومانی و آقای فروتن هم با سپردن قرار وثيقه ۵۰ ميليون تومانی بعد از ۵۴ روز بازداشت آزاد شده اند. در بين موکلان من تنها آقای بهنام ايرانی هنوز در بازداشت به سر می برد و از ۲۵ فروردين ماه بازداشت شده است.

به خاطر محدوديت دسترسی به پرونده ها در مرحله دادسرا در ايران، اطلاعی از دلايل اتهام موکلينم ندارم.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG