لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۶

«عجایب ریاضیات»؛ انتقاد نمایندگان مجلس از وزیر صنایع و معادن


علی اکبر محرابيان، وزير صنايع و معادن دولت دهم
معاون وزير صنايع و معادن در واکنش به بالا گرفتن احتمال ارائه نامه نمايندگان مجلس شورای اسلامی‌ برای استيضاح علی اکبر محرابيان، وزير صنايع و معادن، اعلام کرده است که تا کنون هيچ نامه و طرحی برای استيضاح وزير صنايع و معادن در مجلس تهيه نشده است.

طاهر طاهری مطالبی که درباره استيضاح وزير صنايع و معادن مطرح می‌شود را ديدگاه‌های شخصی برخی از نمايندگان خوانده است. اما از سوی ديگر نمايندگان منتقد ِ عملکرد علی اکبر محرابيان، از جمله عزت الله اکبری، تاييد می‌کنند که چنانچه عملکرد وزير صنايع به همين منوال ادامه پيدا کند، دير يا زود وزير را استيضاح می‌کنند.

علی مطهری، يک عضو ديگر کميسيون صنايع و معادن مجلس، نيز در عين حال که استيضاح را حق قانونی نمايندگان مجلس دانسته اما معتقد است که برای قضاوت درباره عملکرد اين وزير در دولت دهم زود است و بايد برای بهبود عملکرد به محرابيان وقت داد. او راه‌کارهايی چون «تذکر» و «سوال» از محرابيان را توصيه کرده و استيضاح را «پله آخر» دانسته است.

اما چرا نام محرابيان کمتر از سه ماه بعد از تشکيل دولت دهم به عنوان گزينه استيضاح مجلس مطرح می‌شود؟

سليمان جعفرزاده، رئيس کميسيون اجتماعی مجلس، اعلام کرده است تا کنون ۶۰ نفر از نمايندگان برای امضای طرح استيضاح علی اکبر محرابيان، وزير صنايع و معادن دولت دهم، اعلام آمادگی کرده‌اند.

او دلايل اين نمايندگان را چنين بر شمرده است: « با توجه به وضعيت مديريتی موجود در وزارتخانه صنايع و معادن، صنعت قفل شده و شاهد ورشکستگی و تعطيلی برخی از کارخانجات کوچک و بزرگ در کشور هستيم. برخی کارخانجات که به مرحله توليد می‌رسند هيچگونه حمايتی از آنها نمی‌شود و در شهرک‌های صنعتی ما فقط کمتر از ۳۰ درصد از کارخانجات کار می‌کند و بيش از ۷۰ درصد کاخانه‌ها به علت مشکلات نقدينگی و حمايتی تعطيل هستند».

وی افزود: « مديريت در صنعت کشور ضعيف است و با اين وضعيت صنعت ما آن شتاب و نشاطی را که لازم بود ندارد و روز به روز به عقب بر می‌گردد و افت می‌کند. در بسياری از صنايع آمار و ارقام غلط به مردم می‌دهيم، ولی متاسفانه هيچ تحولی در صنعت کشور به وجود نيامده و بسياری از صنايع ما هيچ حمايتی از طرف وزارت صنايع دريافت نمی‌کنند، نه تنها حمايت نمی‌شوند بلکه بعضاً توسط دوستان، اطرافيان و يا منصوبين وزير نيز سنگ اندازی می‌شود و اين مسئله مانع رشد و توسعه صنعت شده است».

محرابيان چندی پيش نيز در اتاق بازرگانی اصفهان مورد انتقاد اعضای اين اتاق قرار گرفت. او در آن جلسه در واکنش به سخنان حميدرضا فولادگر، نماينده اصفهان در مجلس شورای اسلامی، که اعلام کرده بود صنايع ايران فقط با ۴۰ درصد ظرفيت خود کار می‌کند اين عدد را از «عجايب رياضيات» خواند.

در حالی که موضوع استيضاح علی اکبر محرابيان اين روزها جدی‌تر از قبل شده است، وزير صنايع و معادن روز دوشنبه نيز به اتاق بازرگانی تهران می‌رود تا يک بار ديگر از تريبون بخش خصوصی به انتقادهای آنان پاسخ گفته و از سياست‌ها و برنامه‌های خود دفاع کند.
XS
SM
MD
LG