لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۶

کاوه مظفری؛ «تفهیم اتهام فله‌ای»


کاوه مظفری، از فعالان حقوق زنان در ایران، روز ۱۸ تیر ماه در حالیکه مادر ِ همسر ِ خود را به بیمارستان می‌برده، بازداشت شده است و هنوز با گذشت بیش از ۳۰ روز در بازداشت موقت به سر می‌برد.

روز ۱۹ مرداد ماه نامه ای از وی بر روی وب‌سایت «تغییر برای برابری» [از وب‌سایت‌های حامی برابری حقوق زن و مرد در ایران] منتشر می‌شود که کاوه مظفری خطاب به آیت الله هاشمی شاهرودی نوشته است؛
در این نامه وی با اشاره به اینکه اگر چه با وی با خشونت فیزیکی برخورد نشده است، اما می‌افزاید که مواردی از خشونت‌های روانی و روحی را تحمل کرده است که از مصادیق نقض حقوق شهروندی است. وی از رئیس قوه ی قضاییه خواسته است عادلانه به پرونده اش رسیدگی شود.

کاوه مظفری در این نامه سرگشاده همچنین از عدم تفهیم اتهام و ندانستن جرمش سخن گفته است.

جلوه جواهری همسر کاوه مظفری در مورد تفهیم اتهام او چنین می‌گوید:

تفهيم اتهام کاوه مانند همه افرادی که روز هجدهم و يا روزهای ديگر بازداشت شده اند يک برگه کپی بوده که به صورت فله‌ای به تمام ۳۵۰ نفری که در کلانتری بودند، داده شده است.

اين برگ کپی حتی آرم قوه قضاييه را نداشته و اصلاً به موقعيت اين افراد در هنگام بازداشت ربطی نداشته است، يعنی اتهامات کلی مانند اقدام عليه امنيت ملی از طريق تخريب اموال عمومی و بر هم زدن نظم عمومی مطرح شده که برای هيچ کدام ادله‌ای وجود نداشته تا با اين اتهامات مطابقت داشته باشد.

در هنگام بازداشت آقای مظفری در حال انتقال مادر شما به بيمارستان بوده و ظاهرا هیچ فعالیت دیگری انجام نمی‌داده، از سوی ديگر شما می‌گوييد کاوه از طرف مأموران امنيتی شناخته شده، آيا او قبل از بازداشت فعاليت ديگری داشته و يا پرونده باز در دادسرا دارد؟

کاوه فعال حقوق زنان و عضو کمپين يک ميليون امضا است. اول ماه می ‌يعنی روز جهانی کارگر او بازداشت شد و ۵۴ روز در بازداشت بود. فقط دو هفته از آزادی او می‌گذشت و به دنبال وسايل خود به پليس امنيت رفت و آمد می‌کرد و مأمورانی که در پليس امنيت بودند او را شناسايی کردند.

البته بگذريم که وسايل او را هنوز به ما پس نداده اند، با وجود اين که بازجويی‌ها تمام و آخرين دفاعيات هم انجام شده است و بايد وسايل پس داده شود.

دليل بازداشت قبلی آقای مظفری چه بود؟

حضور در تجمع روز جهانی کارگر در پارک لاله. [نيروهای امنيتی و انتظامی جمهوری اسلامی ايران در روز يازدهم ارديبهشت سال جاری، در دو نوبت، اقدام به بازداشت حدود ۲۰۰ نفر در پارک لاله و نعمت آباد تهران در روز جهانی کارگر کردند. ر/ف]

اين بازداشت موقت به صورت قانونی تا کی می‌تواند ادامه پيدا کند؟

قرار بازداشت موقت که شديدترين قرار تأمين است می‌تواند يک ماه باشد و پس از آن بايد تمديد شود.

معمولاً اين يک ماه برای افرادی که شرايط خاص دارند و نمی‌توانند در باره آنها تحقيق کنند، تعيين می‌شود. حال شديدترين قرار برای کاوه صادر شده و حدود ۳۳ روز از بازداشت او گذشته و در حال حاضر بايد تحقيقات تمام شده باشد. اما او در تماس‌هايی که با ما داشت گفت که طی اين مدت فقط سه يا چهار بار بازجويی شده و اين نشان می‌دهد که تحقيقاتی درباره او صورت نمی‌گيرد.

در ضمن دادگاه گفته که پرونده به دستشان رسيده، اگر طبق روال قانونی بخواهد پيش برود او بايد آزاد شده و قرار تأمين او تخفيف داده شود، ولی اين روزها ما نمی‌بينيم که خيلی روال قانونی رعايت شود.
  • 16x9 Image

    هانا کاویانی

    هانا کاویانی، از سال ۱۳۸۶ با رادیو فردا به عنوان خبرنگار و گزارشگر همکاری می‌کند. او در این مدت تحولات سیاسی و دیپلماتیک از جمله فراز و فرودهای مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران، و مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی را از نزدیک دنبال کرده است.

XS
SM
MD
LG