لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۳

نوید، امید، ابی؛ همه با هم در ویدئوکلیپ «خالی»


نوید که به‌تازگی ویدئوکلیپی روی ترانه «خالی» ابی ساخته است، می‌گوید: «من و امید از دوران بچگی در خانواده، با موسیقی ایرانی بزرگ شده‌ایم. به‌خصوص آهنگ‌های ابی را گوش می‌دادیم و این ترانه «خالی» ابی را من خیلی دوست داشتم. پس از اینکه آهنگ «گریز» را در اجرایی جدید، با ابی ضبط کردیم، این ایده را با او در میان گذاشتیم که یکی از آهنگ‌هایش را که خیلی‌ها دوست دارند، با اجرایی جدید بخواند ومن ویدئوکلیپ برایش بسازم. ابی هم با خوشحالی موافقت کرد و این کار در مدت یک هفته انجام شد.»

نوید در پاسخ این پرسش که آیا می‌دانسته است که این ترانه را ابی قبلاً در فیلمی به نام «بوی گندم» ساخته فرزان دلجو خوانده بوده، می‌گوید که اصلاً به یاد آن فیلم و ماجراهایش نبوده است.

به نظر نوید، ترانه «خالی» سروده زویا زاکاریان الهام بخش اصلی او برای ساختن این ویدئوکلیپ بوده است.

او می‌گوید: «این پانزدهمین یا شانزدهمین ویدئوکلیپی است که تا کنون ساخته‌ام. ضمناً تمام ویدئوکلیپ‌های «نوید ـ امید» را هم خودم ساخته‌ام.»

  • ویدئوی خالی با صدای ابی و کارگردانی نوید

کار اصلی نوید در آلمان، بازیگری تئاتر و سینماست. او می‌گوید که 26 اردی بهشت ماه ، در شهر پراگ، با نمایشنامه «رمئو و ژولیت» شکسپیربه روی صحنه می رود.

نوید این نظر را که فضای ویدئوکلیپی که ساخته اروپایی است تأیید می‌کند و می‌گوید: «اصلاً فکر نکرده بودم که یک کار اروپایی انجام بدهم. همان طوری که خودم دوست داشتم کار کردم و رفتم جلو، بدون اینکه فکر کنم ممکن است فضای کار امریکایی بشود یا اروپایی یا ایرانی.»

او در پاسخ به این پرسش که طرح ویدئوکلیپ ترانه «خالی» ابی را چگونه نوشته است، می‌گوید:«وقتی می‌خواهم روی آهنگی ویدئو بسازم، اول چند بار آن را پشت سر هم گوش می‌دهم تا شعر و آهنگ در ذهنم بنشیند. بعد، تصویرهایی را که به ذهنم می‌رسد یادداشت می‌کنم. من این ترانه را هم چندین بار گوش دادم و آخر شب هم با گوشی، آن قدر گوش دادم تا خوابم برد. داستانی را که در فیلم می‌بینید، من در خواب دیدم. صبح که بیدار شدم، ابی را که منزل ما بود بیدار کردم و گفتم که ایده کار را گرفتم. خوابم را که برایش تعریف کردم، خیلی خوشش آمد.
نوید در مورد استفاده از صداهای محیط، مثل صدای تلفن و صدای گریه، در این ویدئوکلیپ می‌گوید که هنگام تصویربرداری فکر کرده اگر روی آهنگ، جاهایی که ابی نمی‌خواند، از صدای تلفن و گریه دختر استفاده کند، کار نو، جالب و قشنگی می‌شود.»

نوید در پاسخ این پرسش که کلیپ‌سازی شغل پول‌سازی هست یا نه؟ می‌گوید: «ابی همه خرج‌ها را خودش به‌عهده گرفت و من بابت ساختن این کار هیچ پولی از او نگرفتم. ویدئوکلیپ‌های دیگری هم که ساخته‌ام برای پول درآوردن نبوده؛ به‌خاطر عشقی است که دارم؛ من دوست دارم وقتی موسیقی می‌شنوم،آن را به تصویر در بیاورم.»

نوید در مورد هزینه ساختن ویدئوکلیپ هم می‌گوید که «وقتی مخارج و قیمت ساخته شدن یک ویدئوکلیپ را می‌گویی، کسانی که دست اندر کار نیستند، فکر می‌کنند خیلی زیاد است. ویدئوکلیپ ترانه «خالی» را ما با امکانات خیلی کم ساختیم، با این‌همه بیست هزار دلار هزینه صرف شد. همین کار را اگر می‌خواستند به یک کمپانی بدهند، حداقل دوبرابر حساب می‌کرد. در امریکا، هزینه ساختن یک ویدئوکلیپ از سه چهار هزار دلار شروع می‌شود تا ده دوازده هزار دلار و...»

در پاسخ اینکه چرا از همان اجرای اصلی با تنظیم اریک استفاده نکرده، نوید می‌گوید: «ما می‌خواستیم کار جدیدی انجام بدهیم. البته آن اجرای قدیمی را خیلی دوست دارم، و چون یکی از ترانه‌های مورد علاقه‌ام بود، این پیشنهاد را به ابی دادم؛ منتها ما می‌خواستیم اجرا جدید باشد. دلیلش هم این بود که ابی پس از شنیدن آلبوم جدید ما (آلبوم نوید و امید)، گفت: این آلبوم جدیدتان اصلاً با کار قبلی‌تان قابل مقایسه نیست. این کار را کی انجام داده؟ وقتی به او گفتیم که کار یکی از دوستان‌مان، الکس عابدی است که آلبوم قبلی ما را هم او کار کرده، اما او هم مثل خود ما پیشرفت کرده، ابی گفت که خیلی دلم می‌خواهد با او کار کنم. و این‌طور بود که این اجرای جدید با تنظیم الکس عابدی انجام شد.»

سرانجام، نوید در پاسخ این پرسش که آیا دختر دورگه‌ افغان-آلمانی که در این ویدئوکلیپ بازی می‌کند دوست‌دختر اوست، با خنده می‌گوید: «نخیر.»
XS
SM
MD
LG