لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۶

بررسى روزنامه هاى صبح سه شنبه ايران


روزنامه تهران امروز در گزارشى از حضور « وزير‌كشور و ‌مسئولان امنيتى در مجلس » براى تبادل نظر نمايندگان مجلس با مسئولان اجرايى درباره حوادث اخير خبر داده است.

به نوشته اين روزنامه « كميسيون امنيت ملى امروز،سه شنبه، محل آمد و شد برخى ديگر از مسئولان سياسى و امنيتى كشور خواهد بود اين در حالى است كه نمايندگان پيش از آغاز جلسه علنى نشست مهمى با هدف بررسى آخرين گزارش‌ها از رويدادهاى اخير خواهند داشت. »

به گفته كاظم جلالى، مخبر كميسيون امنيت ملى و سياست خارجى مجلس وزير كشور و برخى مسئولان امنيتى و اطلاعاتى در اين كميسيون حاضر مى شوند تا علاوه بر ارائه گزارشى درباره حوادث روز عاشورا در تهران، تبادل نظرهاى لازم در اين رابطه نيز صورت گيرد.

تهران امروز همچنين با اشاره به اينكه « وزير كشور علاوه بر حضور در كميسيون، بايد به سوالات ۸۷ نفر از نمايندگان مجلس پاسخ دهد » نوشته « از محتواى سوال نمايندگان از وزير كشور خبرى منتشر نشده است ولى با توجه به كميسيون مرتبط و همچنين تنوع نام نمايندگان سوال كننده از وزير كشور، به احتمال فراوان سوال نمايندگان مرتبط با مسائل اخير است. »

اين روزنامه از قول يك عضو ديگر كميسيون امنيت ملى و سياست خارجى مجلس كه نام وى را منتشر نكرده ، درباره اشاره به جلسه هيئت رئيسه اين كميسيون در ساعت ۶:۳۰ بامداد سه‌شنبه نوشته « به صورت عاجل بايد به مسائل پيش آمده رسيدگى شود زيرا شرايط كاملا متفاوت از آنچه قبلا انجام مى گرفت، شده است. »

فرمانده سپاه قم موسوى،كروبى و خاتمى را تهديد كرد

روزنامه كيهان به نقل از فرمانده سپاه قم سه چهره شاخص اصلاح طلب ر تهديد كرده و نوشته « موسوى، كروبى و خاتمى راه توبه و بازگشت دارند و بايد از مقام معظم رهبرى طلب بخشش كنند، درغير اين صورت در انتظار سرنوشت بنى صدر باشند. »

به نوشته اين روزنامه، عليرضا جبارى همچنين با اين ادعا كه موسوى،خاتمى و كروبى « آبروى سى ساله خود را از دست دادند » خطاب به آنها گفته كه « ميليون ها ايرانى شيداى رهبرند چطور به اين علاقه احترام نمى گذاريد. »

فرمانده لشكر ۱۷ پياده سپاه قم همچنين درباره تشييع پيكر آيت الله منتظرى گفته كه سكوت عناصر سپاه پاسداران به خاطر آن بود كه « مقام رهبرى و مسئولان نظام فرصتى دادند تا پيكر آيت الله منتظرى در حرم دفن شود. »

كيهان از قول اين فرمانده سپاه نوشته « عناصر انقلابى در قم مى توانستند در همان لحظه آيين تشييع پيكر آيت الله منتظرى جلوى خط انحراف بايستند ولى خواستند فرمان آقا عملى شود و با صبر انقلابى آستانه تحمل خود را بالا بردند اما با حضور در راه پيمايى هاى اخير بنا دارند از اين پس، فرصت توهين به فتنه جويان را ندهند. »

وضعيت نامناسب اقتصادى ايران در ميان كشورهاى منطقه

روزنامه همشهرى از انتشار گزارش مركز پژوهش هاى مجلس شوراى اسلامى در مورد « وضعيت نامناسب اقتصاد ايران در منطقه » خبر داده است.

به نوشته اين روزنامه مركز پژوهش‌هاى مجلس شوراى اسلامى اعلام كرده كه مقايسه شاخص‌هاى اقتصادى ايران را با ۲۵ كشور منطقه نشان مى‌دهد كه در اكثر شاخص‌ها ايران در بين ۲۵كشور مورد هدف سند چشم‌انداز موقعيت مناسبى ندارد و اين در حالى است كه طبق سند چشم‌انداز قرار بود ايران به كشور اول منطقه تبديل شود. براساس اعلام مركز پژوهش هاى مجلس از لحاظ تورم، رتبه ايران از ميان ۲۵ كشور منطقه بيست و يكم، از نظر بيكارى سيزدهم و از لحاظ سهولت انجام كسب و كار هجدهم و از لحاظ شاخص ادراك فساد در رتبه ۱۶ قرار گرفته است.

روزنامه همشهرى به نقل از مركز پژوهش هاى مجلس شوراى اسلامى نوشته كه به لحاظ ريسك سرمايه گذارى نيز، در ميان ۲۵ كشور منطقه ايران رتبه شانزدهم را دارد و از لحاظ رشد اقتصادى در رتبه بيستم از ميان ۲۵ كشور منطقه قرار گرفته است.

بازداشت شمارى از فعالان سياسى در تهران و قم

روزنامه خراسان گزارشى از دستگيرى شمار زيادى از فعالان سياسى منتشر كرده و نوشته « پس از آن كه عمادالدين باقى كه در انتخابات رياست جمهورى نهم يكى از مشاوران مهدى كروبى بود، صبح روز دوشنبه در منزلش دستگير شد، مرتضى حاجى و حسن رسولى، رئيس و قائم مقام بنياد باران نيز دستگير شدند و اسناد بنياد باران نيز همراه با حاجى ضبط شده است. »

اين روزنامه نوشته عليرضا بهشتى شيرازى، محمد باقريان و قربانعلى بهزاديان نژاد از اعضاى ستاد انتخاباتى ميرحسين موسوى نيز بازداشت شده اند و ساعت سه بامداد دوشنبه نيز دكتر ابراهيم يزدى نيز در منزلش بازداشت شده است.

به نوشته خراسان همچنين ليلا توسلى، دختر محمد توسلى نيز ساعت يك و نيم بامداد در منزل پدرش بازداشت شده است.

اين روزنامه همچنين از بازداشت يك شنبه شب ابوالفضل موسويان دبير اجرايى مجمع محققين حوزه علميه قم خبر داده اما نوشته كه وى صبح دوشنبه آزاد شده است.

«فقط ۱۰ درصد پروژهاى عمرانى كشور در دست سپاه است»

روزنامه جمهورى اسلامى اظهارات يكى از فرماندهان سپاه پاسداران در مورد انحصار بخشى از اقتصاد كشور در دست اين نهاد نظامى را منتشر كرده و به نقل از وى نوشته «فقط ۱۰ درصد پروژه هاى عمرانى كشور در اختيار قرارگاه خاتم الانبيا سپاه پاسداران است. »

به گزارش اين روزنامه مهدى اعتصام معاونت قرارگاه خاتم و فرمانده قرارگاه قرب نوح يكى ديگر از بازوهاى اقتصادى سپاه پاسداران درباره حجم دقيق پروژهاى واگذار شده از سوى دولت به سپاه با ين ادعا كه « آنچه در بيرون جامعه درباره قرارگاه خاتم و پروژه هاى دردست اين قرارگاه گفته مى شود خيلى بيشتر از واقعيت مساله است » گفته « دقيقا ۱۰ درصد كل پروژه هاى عمرانى در دست اجراى كشور در اختيار ما است و حتى اگر اعتبارات دولتى كتاب اعتبارات پروژه هاى برنامه و بودجه را نيز بررسى شود همين رقم را تائيد مى كند. »

روزنامه جمهورى اسلامى نوشته كه قرارگاه خاتم وابسته به سپاه پاسداران و يكى از بازوهاى اجرايى سپاه است كه تاكنون پروژه هاى زيادى را اجرا و يا در دست اتمام دارد.

اين روزنامه با تاكيد بر « گستردگى و نامشخص بودن حجم دقيق پروژه هاى دردست اجراى اين قرار گاه سپاه » به نقل از معاون فرمانده قرار گاه خاتم سپاه از آغاز فعاليت اقتصادى اين نيرو در سليمانيه، عراق و سودان خبر داده و نوشته « يكى از برنامه هايى كه قرارگاه براى خودش جزو چشم انداز آينده تعريف كرده است حضور در پروژه هاى بين المللى است. »
XS
SM
MD
LG