لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۲

بررسى روزنامه هاى صبح شنبه ايران


روزنامه جمهورى اسلامى در سرمقاله روز شنبه خود با عنوان « راه باز است » با اشاره به شدت گرفتن خطرات عليه جمهورى اسلامى از « اختلاف و تفرقه ، رفاه طلبى ، دنيازدگى بدبينى ، قدرت طلبى و خودمحورى » به عنوان « مواد اوليه كارگاه خطرسازى ياد كرده و نوشته « بدون مجامله بگوئيم و بپذيريم كه امروز آن خطر رخ نموده و همه را تهديد مى كند. »

اين روزنامه در ادامه از دو جناح سياسى خواسته تا با پذيرش اشتباهات خود به مقابله با خطر بپردازند و با تاكيد براينكه « دعواها در هفته هاى اخير بقدرى بالا گرفته و تند و خشن شده كه همه را نگران كرده» نوشته است «به كف زدن ها و ابراز احساسات عده اى خاص نگاه نكنيد توده مردم از اينكه اطراف دعوا براى همديگر خط و نشان مى كشند و به همديگر عناوينى همچون يزيد و ابن زياد و عمر سعد و شمر ميدهند نگران مى شوند و به همديگر مى گويند آيا قرار است در آينده شاهد جنگ داخلى و برادركشى باشيم اين نگرانى و احساس خطر را بايد عقلاى قوم جدى بگيرند و براى رفع آن چاره اى بيانديشند. »

روزنامه جمهورى اسلامى همچنين به شدت نسبت به ترويج خشونت از سوى مقام ها كشور و از تريبون هاى رسمى انتقاد كرده و نوشته « تريبون هاى رسمى ادبيات خشونت آفرينى كه اكنون بسيارى از زبان ها قلم ها و بلندگوها و متاسفانه بعضى از منبرهاى نماز جمعه را در بر گرفته بهيچوجه در شان نظام جمهورى اسلامى نيست. »

اين روزنامه همچنين با اشاره به اينكه « سياست حذف اكنون تا سرمايه هاى ملى دينى و سياسى در بالاترين رتبه ها پيش رفته » و با اشاره به حملات عليه آيت الله صانعى و ديگر روحانيان و مراجع منتقد ، اين پرسش را مطرح كرده كه « اين تيغ تا كجا قرار است به بريدن ادامه دهد اين چه تفكرى است كه حتى مرجع تقليد را نيز مشمول تيغ حذف ميداند و به جاى شنيدن سخنان او و به جاى راه انداختن بحث علمى با او و نقد فتاواى او اعلام عدم صلاحيت را ترجيح مى دهد. »

روزنامه جمهورى اسلامى از حاميان دولت براى خشونت طلبى انتقاد كرده و نوشته « يك جريان صاحب اقتدار در كشور اكنون فقط بر طبل جنگ مى كوبد و هر اقدامى براى آشتى را محكوم و طرد مى نمايد » و با دعوت جناح هاى درونى حاكميت به بازگشت به قانون اساسى و نوشته « خشونت و برخورد و حذف نه تنها مشكلى را حل نمى كند بلكه اوضاع را پيچيده تر خواهد كرد. راه حل فقط تدبير است و اين راه باز است. »

تهديد معترضان از سوى روحانى حامى دولت

روزنامه رسالت تهديد آيت الله نورى همدانى از روحانیون حامى دولت عليه معترضان را به عنوان تيتر نخست خود برگزيده و به نقل از وى خطاب به معترضان و رهبران جنبش سبز نوشته «بازگرديد به راه ولايت نگذاريد اعلام خطر كنيم. »

به نوشته اين روزنامه نورى همدانى از رهبران معترضان پس از انتخابات به عنوان « سران فتنه » نام برده و گفته است « اگر اين آقايان به اين راه بازنگردند روزى مى رسد كه ما اعلام خطر مى كنيم و آن روز شما آن قدر تنها خواهيد ماند كه حتى خودتان سه نفر هم با هم مخالفت خواهيد كرد. »

به نوشته رسالت وى از آيت الله خامنه اى به عنوان جانشين پيغمبر و امام زمان نامبرده و گفته « تمام قدرت اين نظام از ولايت فقيه است. »

كيهان حمله كنندگان به كروبى را عاشقان رهبر معرفى كرد

روزنامه كيهان درباره حمله سازماندهى شده روز جمعه به مهدى كروبى در قزوين را به عنوان « خشم انقلابى مردم قزوين » توصيف كرده است.

اين روزنامه از حمله كنندگان به مهدى كروبى در قزوين با عنوان « جمعيت » و «مردم انقلاب » نام برده و با اشاره به شركت كروبى در مراسم عزادارى در منزل ناصر قوامى نماينده سابق مردم قزوين در مجلس » محاصره منزل آقاى قوامى و حمله به كروبى را تائيد كرده است.

كيهان درباره جزئيات حمله به كروبى نوشته « زمانى كه صداى روشن شدن خودروى تويوتا شنيده شد جمعيت با صداى آماده باشيد، عليرغم اينكه ماموران انتظامى با چينش نيروهاى يگان ويژه به صورت ديواره در دو گروه مانع دسترسى مردم حاضر به منزل بودند، ناگهان با خروج خودرو، مردم از صف ماموران عبور كردند و با شعارهاى «مرگ بر كروبى» و «مرگ بر منافق» به خودروى حامل كروبى با پرتاب تخم مرغ، گوجه فرنگى و سنگ حمله كردند. »

اين روزنامه همچنين حمله كنندگان به كروبى را عاشقان رهبر جمهورى اسلامى معرفى كرده و نوشته كه آن ها در حين حمله به كروبى با شعار مرگ بر كروبى ، شعار مى دادند كه « اين همه لشكر آمده، به عشق رهبر آمده».

«مطبوعات به صف، صف»

روزنامه اعتماد در يادداشتى باعنوان « مطبوعات به صف، صف» دخالت معاونت مطبوعاتى وزارت ارشاد اسلامى در روزنامه ها و مطبوعات را مورد انتقاد قرار داده است.

اين روزنامه نوشته « اگر وضع به همين سياق پيش برود، به سلامتى متوليان مطبوعاتى وزارت ارشاد، كار به جايى خواهد رسيد كه هر روز صبح، سردبيران روزنامه ها در محوطه دفتر آقاى معاون به صف شوند و پس از استماع نطق ارشاديه ايشان، ديكته مفصلى بنويسند. »

احمد پورنجاتى نويسنده اين يادداشت كه زمانى قائم مقام على لاريجانى در وزارت ارشاد و پس از آن در صدا و سيما بود ، تاكيد كرده كه « به عنوان كوچك ترين شهروند اين كشور كه دل در گرو آرمان هاى اصيل انقلاب اسلامى و موفقيت نظام و حشمت و محبوبيت آن دارد، هشدار مى دهم؛ اين روند "گير سه پيچ" كه به ويژه در اين چند ماه به صورت پيشرونده از سوى معاونت مطبوعاتى وزارت ارشاد و هيات نظارت و جاهاى ديگر در جريان است مصداق "عاقبت سركنگبين صفرا فزود" خواهد شد. »

آقاى پورنجاتى همچنين در توصيف دخالت مقام هاى دولتى در امور روزنامه ها و مطبوعات نوشته « كار به جايى رسيده كه حضرات وزارت ارشاد، صدور اخطاريه در پى اخطاريه، امريه در پى امريه، "به اين موضوع و آن شخص نپردازيد و وارد فلان حريم نشويد" را كافى و وافى به مقصود نديده اند و برخلاف روح و نص صريح قانون اساسى و قانون مصوب مجلس، رسماً و بى تعارف به مطبوعات رهنمود مى دهند و حتى الزام مى كنند كه به چه چيز بپردازند و به چيز نپردازند و حتى خبر و تصوير مربوط به كدام مقام مسوول را در چه حد و اندازه در نشريه خود درج كنند. »

نويسنده روزنامه اعتمادهمچنين خطاب به مقام هاى دولتى نوشته « اگر كسانى تصور كنند كه مى شود به شيوه موسسه استاندارد يا كارخانه پلاستيك سازى، مطبوعات را "قالب گيرى" كرد و محصول كاملاً مشابه را به خط توليد انبوه رساند، اشتباه مى كنند. »
XS
SM
MD
LG