لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۱
قریب به اتفاق روزنامه‌های صبح دوشنبه از جمله روزنامه‌های خراسان با انتشار متن گزارش کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی در باره بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات و به ویژه فاجعه بازداشتگاه کهریزک از سعید مرتضوی دادستان سابق تهران به عنوان عامل انتقال بازداشت شدگان به این بازدشتگاه معرفی کرده اند.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز تاکید کرده که نمایندگان مجلس « خواستار برخورد قانونی با عوامل اصلی فجایع بازداشتگاه کهریزک » شده اند.

این روزنامه به نقل از گزارش کمیته ویژه مجلس نوشته « ظلم آشكار بر بازداشت شدگان شده » و همزمان از قول احمد توکلی نماینده تهران در مجلس نوشته « اين گزارش نشان داد كه تخلفاتی صورت گرفته و كسی كه دستور انتقال بازداشت شدگان را به كهريزك صادر كرده دادستان وقت تهران بوده و مسئوليت اصلی اين حوادث به گردن اوست. »

توکلی به روزنامه جمهوری اسلامی گفته « هم اكنون پرونده كهريزك در مراجع قضايی در حال بررسی است و البته دادگاه انتظامی قضات و دادگاه انتظامی نيروهای مسلح بايد پيگير وقايع رخ داده در كهريزك باشند و قانون را در اين خصوص اجرا كند. »

وی همچنین با اشاره به انتصاب مرتضوی از سوی محمود احمدی نژاد به راست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته است « مسئوليت افراد پس از جابجايی پست از بين نمی رود البته دادگاه تعيين می كند كه چه كسی مجرم است اما آنچه كه اين گزارش نشان می دهد حكايت از مقصر بودن دادستان وقت تهران دارد. »

روزنامه کیهان اما با اشاره به قرائت گزارش کمیته ویژه از بازداشتگاه‌ها در صحن مجلس ادعا کرده که « شكنجه و آزار جنسی بازداشت شدگان دروغ محض بود. »

کیهان همچنین مدعی شد كميته ويژه مجلس در گزارش خود « قانون شكنی بعضي از كانديداها و القای تقلب در انتخابات رياست جمهوری را زمينه ساز فاجعه كهريزک دانسته است. »

روزنامه تهران امروز نیز در همین خصوص خبر داد که « كميته ويژه مجلس كه به دستور علی لاريجانی براي بررسي وضعيت اتفاقات بعد از انتخابات رياست‌جمهوري شكل گرفته بود بعد از هفت ماه تحقيق و بررسي سرانجام با قرائت گزارش خود درخصوص بازداشتگاه‌ها و تخلفات رخ داده در آن، اتهام اصلی درخصوص فجايع کهريزک را متوجه دادستان وقت تهران و رئيس فعلی مبارزه با ستاد قاچاق كالا و ارز دانست. »

به نوشته این روزنامه « اين گزارش ديروز در حالي در صحن علني مجلس قرائت شد كه حاميان دولت در مجلس در غياب حسينيان به شدت به قرائت اين گزارش معترض بودند و تلاش كردند با ارائه تذكر آيين‌نامه‌ای گزارش عملكرد كميته ويژه را غيرقانونی جلوه دهند ولی به رغم همه اعتراض‌ها رئيس مجلس با قاطعيت از قرائت اين گزارش دفاع كرد و آن را نشانه اقتدار مجلس دانست . »

تهران امروز نوشته که علی لاریجانی در قبال تذکر حامیان احمدی نژاد که ادعای آنها مبنی بر « غيرقانونی خواندن تشکيل کميته ويژه برای وضعيت بررسی بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات و قرائت گزارش آن در مجلس » تاکید کرد که « تشکيل اين کميته را قانونی و فعاليت آن منصفانه و موجب اقتدار مجلس است. »

ورود شورای تامین به بحران‌های کارگری استان تهران

روزنامه اعتماد از ورود شورای تامين استان تهران به بحران‌های کارگری خبر داده و نوشته « شورای تامين استان تهران در جلسه‌ای مشترک با رئيس سازمان صنايع و معادن اين استان بحران های کارگری و وضعيت کارخانه‌های بحران زده پايتخت را مورد بحث و بررسی قرار داده است. »

به گزارش این روزنامه روابط عمومی سازمان صنايع و معادن استان تهران با تائید حضور محمدرضا مس فروش رییس این سازمان در جلسه کميسيون کارگری شورای تامين استان تهران اعلام کرده که در این جلسه « برخی مسوولان امنيتی، انتظامی، اقتصادی و اجتماعي و مدیرکل سیاسیاستانداری تهران بحران کارگری را در اين استان مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

« بررسی آخرين عملکرد واحدهاي صنعتی و معدنی در خصوص بحران‌های کارگری، استمهال بدهي يک ساله واحدها، مشکلات بدهي ارگان‌ها و شرکت‌های دولتي به کارخانجات صنعتی و به ويژه قطعه سازان و بحث درباره واحد بحران زده شرکت خودروسازی مرتب » به نوشته اعتماد از مهم ترين موضوعات مطرح شده در ششمين جلسه کميسيون کارگری شورای تامين استان تهران بوده است.

این روزنامه همچنین گزارش داده که « رئيس سازمان صنايع و معادن استان تهران نیز در جلسه شوراي تامين از ابطال هشت هزار جواز تاسيس در استان تهران خبر داده و اين در حالی است که محمود احمدی نژاد و دولتمردانش بارها در نطق‌های تبليغاتی خود از رشد صدور جواز تاسيس در سراسر کشور سخن گفته اند. »

آیت الله خامنه‌ای جانشین ری شهری را منصوب کرد

روزنامه جام جم خبر داده که رهبر جمهوری اسلامی حجت الاسلام قاضی عسکر را به عنوان نماینده جدید خود و سرپرست حجاج منصوب کرده است.

به نوشته این روزنامه این انتصاب به دنبال کناره گیری محمد محمدی ری شهری صورت گرفته و آیت الله خامنه‌ای در حکم نماینده جدید خود نیز به استعفا و کناره گیری آقای ری شهری اشاره کرده است.

محمد محمدی ری شهری اولین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی و داماد آیت الله مشکینی رئیس ِ درگذشته مجلس خبرگان است که در ماجرای کنارگذاشتن آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری در آخرین سال عمر آیت الله خمینی نقش بسیاری داشت و از زمان آغاز دوره رهبری آیت الله خامنه‌ای به نمایندگی وی در امور حج منصوب شده بود اما هفته گذشته پس از انتصاب رییس جدید سازمان حج و اوقاف از سوی دولت محمود احمدی نژاد، اعلام کرد که به خاطر مشغله استعفای خود را به آیت الله خامنه‌ای ارائه کرده است.
XS
SM
MD
LG