لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۲۹

روزنامه‌هاى يک شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۸


روزنامه كيهان در آستانه ۲۲ بهمن بار ديگر از قوه قضائيه خواسته تا ميرحسين موسوى و ديگر رهبران اعتراضات پس از انتخابات را محاكمه كند.

اين روزنامه از رهبران اعتراضات پس از انتخابات با عنوان « سران فتنه » نام برده و نوشته دستگاه قضايى « ديگر نبايد به مسببان اين حوادث اجازه جولان بدهد. »

كيهان با اشاره به سخنان اخير ميرحسين موسوى، وى را به خاطر « انتقاد از تداوم استبداد و ديكتاتورى در كشور» به خيانت متهم كرده و نوشته « آقايى كه كماكان بر اقدامات پر اشتباه و خائنانه خود اصرار دارد و در ايام دهه فجر و در آستانه سالگرد پيروزى انقلاب، نظام را به استبدادى بودن، صداوسيما را به ترويج دروغ، قوه قضاييه را به بى عدالتى و آلت دست نهادهاى امنيتى، و بسيج و نيروهاى انتظامى را به خشونت و سركوبگرى متهم مى كند و عامل اصلى بسيارى از خيانت ها و جنايت ها بوده است، به كدام مجوز و بر چه مبنايى نبايد به قانون تن بدهد و به مجازات اعمالش برسد؟ »

اعتراض به بازداشت برادر دادستان كل كشور دوران آيت الله خمينى

روزنامه اعتماد از نامه خانواده ربانى املشى به رئيس قوه قضائيه در اعتراض به بازداشت محمدصادق ربانى برادر آيت الله ربانى املشى دادستان منصوب آيت الله خمينى خبر داده است.

به نوشته اين روزنامه خانواده آيت الله ربانى املشى در نامه اى سرگشاده به صادق لاريجانى رئيس قوه قضائيه به بازداشت محمدصادق ربانى برادر مرحوم آيت الله مهدى ربانى املشى دادستان كل كشور در زمان آيت الله خمينى اعتراض كردند و خواستار تعيين تكليف پرونده وى شدند.

محمدصادق ربانى استاد بازنشسته دانشكده علوم دانشگاه تهران و عضو هيات اجرايى شوراى ملى صلح روز عاشورا در تقاطع خيابان ويلا و طالقانى دستگير شده و تاكنون در بازداشت به سر مى برد.

روزنامه اعتماد همچنين خبر داده كه جمعى از اعضاى شوراى شهر تهران با حضور در منزل دكتر سيدعليرضا بهشتى با خانواده وى ديدار كردند.

احمد مسجدجامعى، محمدعلى نجفى و معصومه ابتكار به عضو شوراى شهر تهران براى كسب اطلاع از آخرين عليرضا بهشتى مشاور ارشد ميرحسين موسوى و فرزند آيت الله بهشتى بنيانگذار قوه قضائيه جمهورى اسلامى كه در بازداشت نيروهاى امنيتى است و همچنين دلجويى از فرزندان و خانواده وى با آنها ديدار كرده اند.

وعده توافق هسته اى « متكى » در مونيخ،مخالفت لاريجانى در تهران

روزنامه تهران امروز گزارش داده كه اظهارات منوچهر متكى در كنفرانس مونيخ مبنى بر آمادگى براى مبادله سوخت هسته اى واكنش هاى مخالفى در تهران بر انگيخته است.

به نوشته اين روزنامه در شرايطى كه منوچهر متكى وزير خارجه دولت محمود احمدى نژاد در كنفرانس امنيتى مونيخ آلمان از آمادگى ايران براى عملياتى كردن مبادله سوخت هسته‌اى سخن به ميان آورد، در داخل كشور على لاريجانى رئيس مجلس از پيشنهاد غربى‌ها براى مبادله سوخت هسته‌اى انتقاد كرد و آن را كلاهبردارى سياسى ناميد.

اين روزنامه نوشته كه على لاريجانى با صراحت تمام مخالفت خود را با توافق احتمالى هسته اى اعلام كرده و گفته « با گرفتن مواد غنى شده ايران غربى ‌ها به بهانه تبديل آن به خلوص بالاتر دنبال حراج مواد غنى شده ايرانى‌ها هستند اما آنها بدانند كه ايرانى ها سليم‌العقلند. »

تهران امروز همچنين به مخالفت هاى ابراز شده در روزنامه كيهان و جمهورى اسلامى روز شنبه با عقب نشينى هسته اى محمود احمدى نژاد در نطق تلويزيونى اخيرش اشاره كرده و نوشته « طرف‌هاى غربى ضمن استقبال از مواضع هسته‌اى احمدى ‌نژاد بر عملياتى شدن سخنان شفاهى مسئولان ايران تاكيد كرده و حتى سرگئى لاوروف، وزير خارجه روسيه كه در مونيخ به سر مى‌برد اعلام كرده كه اگر ايران براى مبادله سوخت هسته‌اى اقدام نكند احتمال طرح پرونده در شوراى امنيت وجود دارد. »

على مطهرى از موسوى خواست مانند اميرالمومنين از حق خود بگذرد

روزنامه جام جم نامه على مطهرى به ميرحسين موسوى را مورد توجه قرار داده و نوشته « على مطهرى در نامه اى سرگشاده به ميرحسين موسوى با اشاره به اينكه وى در اظهارات خود دردهای را خوب بيان كرده اما درمان را نه، رفتار موسوى و كروبى را مانعى براى اصلاحات مورد نظر بسيارى از دلسوزان انقلاب دانسته است. »

به نوشته جام جم آقاى مطهرى در بخشى از اين نامه خطاب به ميرحسين موسوى كانديدهاى معترض انتخابات رياست جمهورى نوشته « جناب عالى را پيرو امام على عليه السلام مى دانم، فرضاً در ماجراى اخير حق تماماً به جانب شما باشد بايد مانند اميرالمؤمنين به خاطر حفظ اسلام و وحدت اسلامى از حق خود بگذريد و البته حقوق عمومى در جاى خود پيگيرى خواهد شد. »

على مطهرى در نامه خود خطاب به موسوى نوشته « شما در بيانيه هاى خود از قانون گريزى دولت و تمايل آن به استبداد و پاسخگو نبودن آن در مقابل مجلس و قوه قضائيه سخن گفته ايد ، همچنان كه اشارات و تصريحاتى به خشونت ورزى و كم توجهى مديران اين بحران به حقوق مردم داشته ايد. آيا فكر نمى كنيد كه خاطيان اين دو حوزه براى استمرار و توجيه تخلفات خود ، خواهان ادامه وضع موجود هستند و آرامش و وحدت ملى سم مهلك براى آنها است ؟ آيا فكر نمى كنيد كه وضع موجود ، دست رهبرى نظام و بسيارى از مصلحان مجلس و قوه قضائيه را براى برخورد با اين خاطيان بسته است؟ »

وى ادعا كرده كه در صورت سكوت ميرحسين موسوى و مهدى كروبى و بازگشت به شرايط عادى ، امكان سؤال از محمود احمدى نژاد درباره برخى قانون گريزی هايش وجود دارد اما اكنون چون تشديد بحران در كشور رخ داده زمينه پذيرش آن در ميان نمايندگان مجلس ضعيف است.

على مطهرى از موسوى خواسته تا با تبرى جستن از آنچه وى « شعارهاى ضد اسلام » و « راه خارج نشينان » خوانده به پيروى از ولى فقيه به عنوان يكى از اصول قانون اساسى بپردازد و تاكيد كرده كه « بايد در معضلات اجتماعى و سياسى نظر رهبرى را فصل الخطاب بدانيم هرچند قانع نشده باشيم. »

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG