لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۳

روزنامه‌هاى صبح سه‌شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۸۸


روزنامه تهران امروز خبر داده كه ۹۰۰ هزار نفر از كارگران صنعت برق كشور در آستانه بيكارى قرار دارند.

به نوشته اين روزنامه در حالى كه خريدار اصلى صنعت برق كشور وزارت نيرو و وزارت نفت هستند ، حجم مطالبات اعضاى سنديكاى صنعت برق از دولت به رقم نگران‌كننده ۵ ميليارد دلار (نزديك به ۵ هزار ميليارد تومان ) رسيده و به گفته رئيس هيئت مديره سنديكاى صنعت برق « مشكلات بى ‌شمار واحدهاى توليدكننده برق و تجهيزات برقى را تهديد مى‌كند. »

محمد پارسا با تاكيد براينكه « درحال حاضر بسيارى از توليدكنندگان يا تعطيل هستند يا با بخش اندكى از ظرفيت توليدشان كار مى‌كنند » گفته « رقم بدهى‌هاى دولت به ما آنقدر سنگين شده كه در صورت عدم چاره‌جويى واحدهاى توليد كننده مجبور به تعطيلى خواهند بود و بيش از ۹۰۰ هزار نيروى كار كه مستقيم و غيرمستقيم در اين صنعت مشغول به كار هستند، در معرض بيكارى قرار دارند. »

گرانى ۴ برابرى در راه است

روزنامه جمهورى اسلامى اظهارات يك عضو كميسيون امنيت ملى وسياست خارجى مجلس شوراى اسلامى در مورد « احتمال گرانى ۴ برابرى با اجراى پيشنهاد دولت در لايحه بودجه » رامورد توجه قرار داده است.

اين روزنامه از قول حشمت الله فلاحت پيشه نوشته «در بودجه امسال حدود ۸۰ هزار ميليارد تومان سقف بودجه افزايش داده شده است كه آثار تورمى آن از هم اكنون قابل پيش بينى است.»

وى با اشاره به قيمت درنظر گرفته شده براى نفت در لايحه بودجه از سوى دولت گفته كه اين قيمت توان مانور را كاهش داده و افزايش آن از ۳۷ دلار سال جارى به ۶۵ دلار براى سال آينده خيلى منطقى نيست و اين افزايش يعنى اينكه صندوق ذخيره را بايد از هم اكنون تهى بدانيم.

به نوشته روزنامه جمهورى اسلامى اين نماينده مجلس با تاكيد بر اينكه « مجلس در قانون هدفمند كردن يارانه مبلغى بين ۱۰ تا ۲۰ هزار ميليارد تومان براى درآمد دولت در هدفمند كردن يارانه ها پيش بينى كرده » گفته كه « اما دولت به يك باره مبلغ ۴۰ هزار ميليارد تومان در بودجه ۸۹ گنجانده و اين يعنى بايد منتظر گرانى ۴ برابرى باشيم. »

بى خبرى از سرنوشت روزنامه نگاران بازداشت شده

روزنامه اعتماد از تداوم بى خبرى نسيبت به سرنوشت روزنامه نگارانى كه در هفته گذشته بازداشت شدند، خبر داده و نوشته « به رغم گذشت قريب به يك هفته از بازداشت شبانه اكبر منتجبى و وحيد پوراستاد از روزنامه نگاران باسابقه كشور هيچ يك از آنها تاكنون با خانواده هايشان تماس نگرفته اند. »

این روزنامه نوشته عدم تماس منتجبى و پوراستاد كه باعث تشديد نگرانى خانواده هايشان از وضعيت آنان شده است در حالى است كه قريب به اتفاق بازداشت شدگان اخير پس از گذشت يكى دو روز از دستگيرى در تماس تلفنى وضعيت و محل بازداشت شان را به خانواده هايشان اطلاع داده اند.

روزنامه اعتماد همچنين خبر داده كه به رغم گذشت هفته ها از بازداشت كيوان مهرگان خبرنگار روزنامه «اعتماد»، عبدالرضا تاجيك، بهمن احمدى امويى، بدرالسادات مفيدى و شيوا نظرآهارى هنوز خانواده هايشان از وضعيت آنها بى اطلاعند و احسان مهرابى خبرنگار پارلمانى روزنامه فرهيختگان كه ۱۸ بهمن ماه جارى شبانه در منزلش دستگير شد طى تماس تلفنى با همسرش خبر داده در زندان اوين به سر مى برد.

بنابر اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز ايران بزرگترين زندان روزنامه نگاران در دنيا است و نزديك به ۶۵ روزنامه نگار و خبرنگار ايرانى هم اكنون در بازداشت نيروهاى امنيتى هستند.

«سونامى سرطان در ايران»

روزنامه همشهرى از وقوع سونامى سرطان در ايران خبر داده و به نقل از دكتر عبدالله فضلعلى‌زاده، رئيس انجمن سرطان ايران از رشد فزاينده بيماران سرطانى در كشور به‌عنوان يك سونامى ناگهانى نام برده است.

اين روزنامه با اشاره به وجود ۷۰ هزار بيمار مبتلا به سرطان در كشور نوشته كه « مواردى از ابتلا به سرطان در افراد ۱۸ تا ۲۵ ساله دركشور مشاهده مى‌شود كه ناشى از اختلالات ژنتيك، عوامل محيطى و افزايش مصرف مواد دخانى و مخدر است. »

همشهرى همچنين نوشته كه دكتر حميد عطاريان، عضو انجمن سرطان ايران نيز با اشاره به آخرين آمار سازمان جهانى بهداشت كه نشان مى‌دهد ۱۸ تا ۲۲ درصد مردم در طول عمرشان مبتلا به سرطان مى‌شوند، گفته است «بر همين اساس از مجموع جمعيت ۷۵ميليونى كشور حدود ۱۵ ميليون بيمار سرطانى خواهيم داشت. »

اين روزنامه با تاكيد براينكه ۵۰ درصد از سرطان‌هاى شايع كشور مربوط به دستگاه گوارش است، از قول دكتر محمدرضا مير ، متخصص سرطان شناسى از سرطان سينه به‌عنوان نخستين و شايع‌ترين سرطان زنان بعد از سرطان پوست در كشور نام برده و نوشته « سن ابتلا به اين بيمارى به دلايل نامعلوم در ميان زنان ايرانى ۵ تا ۱۰ سال كمتر از ديگر كشورهاست. »
XS
SM
MD
LG