لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۸
روزنامه بهار اظهارات محمود احمدى نژاد درباره اجراى سهمیه بندى گاز و گازوئیل را مورد توجه قرار داده و به نقل از وى نوشته « گاز و گازوئیل سهمیه بندى شوند. »

به گزارش این روزنامه محمود احمدى نژاد روز شنبه در جریان افتتاح كارخانه گندله سازى در رفسنجان با این ادعا كه دولت وى « امسال هر دو روز یك پروژه را افتتاح مى كند » از فواید سهمیه بندى بنزین تجلیل كرده و گفته « مى شود این كار (سهمیه بندى) را در مورد گاز و گازوئیل نیز انجام داد.»

روزنامه بهار نوشته كه رئیس دولت در عین حال خطاب به كشورهایى كه درصدد اعمال تحریم بنزین علیه جمهورى اسلامى هستند ، گفته كه خود وى از اعمال تحریم بنزین علیه ایران استقبال مى كند.

این روزنامه نوشته كه احمدى نژاد خطاب به كشورهایى كه قصد اجراى تحریم علیه جمهورى اسلامى را دارند گفته «خیال مى كنند اگر به ما بنزین ندهند ما ناراحت مى شویم و عزا مى گیریم و رو به قبله دراز مى شویم » اما « به متخصصان و كارشناسان خود مى گوییم ظرف یك هفته تا ۲۰ روز بنزین تولید كنند. »

« فاجعه اى به بزرگى یك جنگ »

روزنامه جمهورى اسلامى در گزارشى با عنوان « فاجعه اى به بزرگى یك جنگ » نوشته هر ۲۵ دقیقه یك نفر جان خود را در تصادفات جاده اى ایران از دست مى دهد.

این روزنامه همچنین آمار كشته شدگان تصادف رانندگى در ایران را از كشته شدگان جنگ عراق و افغانستان بیشتر دانسته و نوشته « بنابر بر آمار سازمان ملل تعداد كشته شدگان یك ساله افراد غیرنظامى در یك كشور جنگ زده مثل افغانستان كمتر از تعداد كشته هاى مهرماه سال گذشته در تصادفات رانندگى است. »

روزنامه جمهورى اسلامى با تاكید براینكه « در زبان آسان مى چرخد و به راحتى مى گوییم ۲۲ هزار كشته در سال » نوشته « وقتى به عمق فاجعه پى مى بریم كه مى بینیم در خیلى از جنگ هاى منطقه تعداد كشته ها كمتر از این رقم بوده است و این یعنى اینكه ما در ایران با چیزى فراتر از یك جنگ تمام عیار روبه رو هستیم. »

این روزنامه با طرح این پرسش از مقام هاى كشور پرسیده كه « آیا مرگ سالیانه بیش از ۲۲ هزار نفر در جاده هاى كشور این قدر كم ارزش است كه كسى چیزى نمى گوید و اگر مى گوید تنها تذكر و هشدارى نه چندان مهم است » نوشته « آیا خسارتهاى اقتصادى و اجتماعى ناشى از سوانح رانندگى كمتر از هزینه تغییر در وضعیت جاده ها هستند. »

بررسى ۴ تحقیق و تفحص در دستور كار مجلس

روزنامه همشهرى با اشاره به اینكه مجلس شوراى اسلامى روز یك شنبه ۱۵ فروردین نخستین جلسه خود در سال ۸۹ را برگزار مى كند نوشته كه در هفته جارى ۴ تقاضاى تحقیق و تفحص از سازمان هاى دولتى و قضایى از سوى مجلس بررسى مى شود.

به نوشته این روزنامه گزارش كمیسیون قضائى و حقوقى مبنى بر تصویب تقاضاى تحقیق و تفحص مصطفى كواكبیان نماینده مجلس از وضعیت بازداشتگاه‌هاى كشور،‌ گزارش كمیسیون اجتماعى مبنى بر تصویب تقاضاى تحقیق و تفحص عده‌اى از نمایندگان مجلس در مورد عملكرد سازمان تأمین اجتماعى و سازمان بازنشستگى كشور دو مورد از درخواست هاى تحقیق و تقحصى هستند كه مجلس باید همین هفته درباره آن ها تصمیم گیرى كند.

روزنامه همشهرى همچنین نوشته گزارش كمیسیون اجتماعى در خصوص چگونگى اجراى بیمه اجتماعى كارگران ساختمانى و گزارش كمیسیون اقتصادى مبنى بر تصویب تقاضاى تحقیق و تفحص على اكبر اولیاء از عملكرد ستاد مركزى مبارزه با قاچاق كالا و ارز از دیگر موارد تحقیق و تفحصى هستند كه دستور كار این هفته مجلس قرار دارد.

تحقیق و تفحص از بازداشتگاه ها در سی و یك سال دوره جمهورى اسلامى تنها یك بار از سوى مجلس ششم كه اكثریت آن با اصلاح طلبان بود، صورت گرفت اما على اكبر موسوى خوئینى سرپرست گروه تحقیق و تفحص مجلس ششم از بازداشتگاه ها خود در نخستین سال ریاست جمهورى محمود احمدى نژاد بازداشت شد و ماه ها در بازداشتگاه امنیتى وزارت اطلاعات محبوس شد.

دیدار نوروزى موسوى و خاتمى

روزنامه مردمسالارى گزارشى از دیدارهاى نوروزى میرحسین موسوى، محمد خاتمى و مهدى كروبى در نخستین روز پس از تعطیلات منتشر كرده و نوشته صبح شنبه ۱۴ فروردین « میر حسین موسوى در دفتر خود میزبان بسیارى از چهره هاى شاخص سیاسى، زندانیان سیاسى آزاد شده، روزنامه نگاران، چهره هاى فرهنگى، هنرى و گروه هاى مختلف مردمى بود كه براى تبریك عید به دیدار او آمده بودند. »

این روزنامه نوشته كه این دیدار از ساعت ۹ صبح شنبه آغاز شد و چهره هاى شاخصى از اصلاح طلبان، زندانیان سیاسى پس از انتخابات كه آزاد شده اند اعضاى احزاب اصلاح طلب، روحانیون، روزنامه نگاران، دانشجویان، هنرمندان، اساتید دانشگاه و... در این دید و بازدید نوروزى حضور داشتند.

روزنامه مردمسالارى همچنین خبر داده كه محمد خاتمى نیز روز شنبه در دید و بازدید نوروزى پذیراى چهره هاى مختلفى از اصلاح طلبان، اعضاى احزاب اصلاح طلب، روحانیون، روزنامه نگاران، دانشجویان، هنرمندان، اساتید دانشگاه و جمعى از وزراى دوره ریاست جمهورى خود بود.

این روزنامه در عین حال نوشته كه اگر چه میرحسین موسوى و مهدى كروبى در میان مهمانان خاتمى نبودند اما گویا این دو نفر در نظر دارند كه طى روزهاى آینده در دیدارى خصوصى با خاتمى گفت وگو كنند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG