لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۷
شمارى از روزنامه هاى دوشنبه ايران و از روزنامه هاى جمهورى اسلامى و تهران امروز از هشدار گروهى از طلاب قم در خصوص « خطر ظهور خوارج جديد در جبهه خودى » خبر داده اند.

روزنامه جمهورى اسلامى كه جزئيات بيشترى از اين هشدار را منتشر كرده نوشته چند تشكل سياسى در قم با امضاى « مجمع طلاب و فضلاى قم » با صدور بيانيه‌اى ضمن محكوم كردن پخش اطلاعيه‌ عليه رئيس مجلس در قم ، بر ضرورت جدى گرفتن خطر ظهور خوارج جديد تأكيد كرده اند.

به نوشته اين روزنامه اين گروه از طلاب انتشار اطلاعيه عليه على لاريجانى در قم همزمان با اوج گرفتن اختلاف رييس مجلس با محمود احمدى نژاد را « سخيف و بى‌پايه » و « نشأت گرفته از جلسات محفلى » براى تخريب رييس مجلس دانسته اند.

اين روزنامه نوشته كه در بيانيه هشدار دهنده طلاب قم با اشاره به اظهارات اخير امام جمعه قم در خصوص « خطر خوارج جديد در جبهه خودى » تاكيد شده كه «
هشدار امام جمعه قم در خصوص ظهور خوارج جديد در قم را مراكز مسئول بايد هشدار امام جمعه قم را جدى بگيرند.

حجت الاسلام سعيدى در نماز جمعه ۲۸ خرداد ماه قم به با انتقاد از اظهارات و اقدامات محمود احمدى نژاد با تاكيد براينكه « خطر سليقه اى عمل كردن ما را تهديد مى كند » گفته بود « همه بايد در چارچوب قانون و مقررات حركت كنند و اگر حركتى فراتر از قانون باشد ، پيدايش خوارج جديد را به همراه دارد.»

روزنامه جمهورى اسلامى در شماره دوشنبه ۲۱ تيرماه خود اظهارات آيت الله رضا استادى را نيز منتشر كرده و از قول وى نوشته كه « دروغ گويى و خلف وعده » از نشانه هاى نفاق است.

آيت الله استادى بدون نام بردن از مقامات دولتى وعده هاى دروغ به مردم را مورد نكوهش قرار داده و تاكيد كرده « برخى افراد عادت كرده‌اند كه تا مى‌خواهند صحبت كنند دروغ مى‌گويند و ايمان چنين افرادى كاملا ظاهرى است. »

اين روزنامه همچنين ستون تازه اى با نام «خطاب به تازه به دوران رسيده‌ها » راه اندازى كرده و در آن پيام هاى مردمى در انتقاد و اعتراض به دولت محمود احمدى نژاد و پيام هايى در حمايت از اكبرهاشمى رفسنجانى و سيدحسن خمينى را منتشر كرده است.

كناره گيرى داود دانش جعفرى از فعاليت سياسى

روزنامه آرمان عكس صفحه نخست شماره دوشنبه خود را به داود دانش جعفرى وزير اسبق اقتصاد و رييس ستاد انتخاباتى محسن رضايى در انتخابات سال ۸۸ اختصاص داده و نوشته « دانش جعفرى از فعاليت هاى سياسى كناره گيرى كرد. »

اين روزنامه خبركناره گيرى آقاى دانش جعفرى را از قول حسن غفورى فرد منتشر كرده و از قول وى نوشته كه رييس ستاد انتخابات محسن رضايى علاوه بر كناره گيرى از شوراى مركزى « جامعه اسلامى مهندسين » به كلى از فعاليت هاى سياسى كناره گيرى كرده است.

پيشتر رسانه هاى نزديك به دولت داود دانش جعفرى رييس ستاد انتخاباتى محسن رضايى را به ايستادن در مقابل رهبر جمهورى اسلامى متهم كرده بودند.

به نوشته اين رسانه ها در جريان ديدار نمايندگان ميرحسين موسوى ، مهدى كروبى و محسن رضايى سه كانديداى معترض به نتايج انتخابات ۲۲ خرداد با آيت الله خامنه اى كه در نخستين روزهاى پس از انتخابات برگزار شده بود ، داود دانش جعفرى نيز در اين جلسه چون نمايندگان موسوى و كروبى به صراحت حمايت بى سابقه و پيش از انتخابات آيت الله خامنه اى از محمود احمدى نژاد را موجب بروز تقلب گسترده در انتخابات دانسته و رهبرجمهورى اسلامى را مورد انتقاد قرار داده بود.

افزايش حضور روحانيان در دانشگاه ها

روزنامه هاى تهران امروز و دنياى اقتصاد گزارش هايى از سخنرانى آيت الله خامنه اى و محمود احمدى نژاد در جمع نمايندگان ولى فقيه در دانشگاه و تاكيد اين دو مقام حكومتى بر اسلامى كردن دانشگاه ها منتشر كرده اند.

به نوشته روزنامه تهران امروز آيت الله خامنه اى به نمايندگان خودش در دانشگاه ها گفته تنها بدخواهان و دشمنان مخالف اسلامى كردن دانشگاه هستند و به همين دليل بايد در روند اسلامى كردن دانشگاه ها تاكيد و تسريع شود.

آيت الله خامنه اى همچنين با تاكيد براينكه « يكى از مظاهر اسلامى‌شدن، حضور روحانيون در دانشگاه‌هاست » به دفاتر نمايندگى ولى فقيه گفته كه از اين پس « حوزه هاى علميه وظيفه سنگينى در پشتيبانى انسانى و علمى دفاتر نهاد نمايندگى ولى فقيه در دانشگاه‌ها، دارند. »

روزنامه دنياى اقتصاد نيز نوشته كه محمود احمدى نژاد نيز با اشاره به اينكه موضوع دانشگاه در گذشته « دانش » بوده است به نمايندگان ولى فقيه در دانشگاه گفته « بايد موضوع دانشگاه را عوض كنيم. »

به نوشته اين روزنامه احمدى نژاد همچنين با درخواست نماينده ولى فقيه براى استخدام ۴ هزار روحانى به عنوان استاد و عضو هيئت علمى در دانشگاه موافقت كرده است.

اين روزنامه در عين حال نوشته كه احمدى نژاد در جمع نمايندگان ولى فقيه در دانشگاه ها احزاب سياسى كشور را مورد حمله قرار داده و آن ها را منشا مشكلات كشور معرفى كرده و گفته كه از اين پس « نظام ما تنها يك حزب دارد و آن ولايت‌ است. »

افزايش انتقادات به دولت به خاطر اعلام تعطيلات ناگهانى

روزنامه همشهرى گزارش داده كه تعطيلات ناگهانى روزهاى ۲۰ و ۲۱ تيرماه به خاطر گرما از سوى دولت موجب « سرگردانى مردم » شده است.

اين روزنامه از قول منتقدان « تعطيلى‌هاى بدون » نوشته « دولت برنامه‌اى در اين زمينه ندارد و از طرفى اطلاع‌رسانى مناسبى نيز ندارد » و تاكيد كرده كه « « اعلام تعطيلى غيرقابل پيش‌بينى از سوى هيات دولت آن هم در سال همت مضاعف و كار مضاعف ، بار ديگر مردم را سرگردان كرد و موجب درهم‌ريختگى امور شده » و حتى مانع برگزارى جلسه علنى مجلس ، و لغو و به هم ريختگى امتحانات دانشجويان شده است.

اين روزنامه همچنين نوشته اعلام مكرر دو روز تعطيلى در روزهاى ۲۵ و ۲۶ ارديبهشت و ۲۰ و ۲۱ تيرماه موجب شده تا برخى نمايندگان مجلس از دولت بخواهند كه در اين باره توضيح بدهد.

روزنامه خراسان نيز خبر داده كه طى دو روز اول تعطيلات اخير دستكم ۹۴ نفر بر اثر تصادف رانندگى در جادهاى ايران جان باخته اند و بيش از ۱۶۸۲ نفر نيز مجروح برجا مانده است.

روزنامه دنياى اقتصاد نيز از گسترش انتقادات به تصميمات ناگهانى دولت در ميان رسانه هاى وابسته به جناح حاكم خبر داده و از جمله نوشته كه سايت الف كه تحت نظر احمد توكلى رييس مركز پژوهش هاى مجلس فعاليت مى كند با اعتراض به تعطيلات ناگهانى به بهانه گرما نوشته كه دولت با اين اقدامات خود « اسباب مضحكه دشمنان و منتقدان تخريب‌گر و اسباب تاسف دوستان و منتقدان دلسوز را فراهم كرد. »
XS
SM
MD
LG