لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۰

وقتی یخچال با ماشین لباس‌شویی گپ می‌زند


نمایشگاه فن‌آوری فوق پیشرفته هانوور ـCeBITـ هر ساله در هفته دوم ماه مارس در آلمان میزبان شرکت‌های مختلف از سراسر جهان است
یخچالی که می تواند با ماشین لباس‌شویی صحبت کند و تلویزیونی که می‌تواند به ماشین ظرف‌شویی برنامه داده و آن را به کار بیاندازد؛ اینها خیالپردازی کسانی نیست که در کار ِ خانه تنبل‌اند، بلکه وسایلی هستند که در نمایشگاه جهانی اخیر تکنولوژی فوق-پیشرفته در شهر هانوفر آلمان به نمایش گذاشته شدند.

شاید هر کسی بپرسد که اهمیت یک چنین تکنولوژی در چیست؟ کریستین پرواس یکی از برنامه‌نویسان و سازندگان این نوع وسایل که قرار است در آینده تکمیل و عرضه شوند، بع خبرگزاری آسوشیتد پرس می‌گوید:« به عنوان مثال شما ممکن است با خیال راحت در مبل اتاق نشیمن نشسته باشید و بدون رفتن به آشپزخانه بخواهید کارهای خود را انجام دهید. اگر تلفن شما به نرم افزار تولیدی ما مجهز باشد می‌توانید با ارسال پیامی به ماشین لباس‌شویی آن را به کار بیاندازید. اگر این پیام عمل نکرد و یا ماشین لباسشویی به حرکت در نیامد می‌توانید از یخچال خود بخواهید که این دستور را به ماشین لباس‌شوئی مخابره کند.»

کریستین پرواس می‌افزاید کسانی که به مسافرت می‌روند با استفاده از این نرم افزار می‌توانند خاطر جمع باشند و کارهای ناتمام خود را از راه دور انجام دهند. به عنوان مثال اگر در فاصله چند صد کیلومتری به خاطر آوردید که پرده‌های خود را نکشیده‌اید، بدون هیچ نگرانی و فقط با ارسال یک پیامک به دستگاه کنترل از راه دور، پرده‌ها می‌توانید آنها را جمع کنید یا ببندید. اگر این روش به نتیجه نرسید می‌توانید پیام را برای تلویزیون و یا رادیو بفرستید و آنها پیام را به کنترل کننده پرده مخابره می‌کنند.

به گزارش آسوشیتد پرس، این پروژه جدید به نام «هیدرا» محصول چهار سال کار و تحقیقات مشترک ۱۰ شرکت متفاوت است و حمایت مالی آن از سوی اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد. به گفته طراحان این پروژه، این سیستم می‌تواند در وقت مصرف‌کنندگان و در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و روش مهمی برای خلاص شدن از گرفتاری‌های روزمره است. در صورت تکمیل و توسعه، قرار است این سیستم جدید در آینده نزدیک به بازار عرضه شود.

اخیرا شرکت سامسونگ نیز از یک یخچال جدید رونمایی کرده است که می‌تواند به شبکه اینترنت متصل شود. روی در این یخچال یک صفحه دیجیتال نصب شده که روی آن می‌توان عکس‌های خانوادگی را مشاهده کرد و یا پس از جستجو و یافتن روش پختن غذای مورد نظر روی شبکه اینترنت می‌توان آن متن و توضیحات را روی این صفحه منعکس کرد.

صفحه کامپیوتری این یخچال ۱۰ اینچ است که با لمس انگشت کار می‌کند و با کمک وای.فای به دارندگان آن اجازه خواهد داد که در آشپزخانه مطالب و اخبار اینترنت را جست‌وجو کرده و عکس و اطلاعات مورد نظر خود را روی آن به نمایش بگذارند. در عین حال می‌تواند پیامک و تصویر را به تلفن‌های موبایل ارسال کرده و یا دریافت کند.

قیمت فعلی این یخچال اینترنتی حدود ۲۱۰۰ دلار است و در حال حاضر شرکت تولیدات الکترونیکی سامسونگ آن را فقط برای بازار داخلی کره جنوبی تولید می‌کند و قصد صدورش را ندارد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG