لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۸

یک دادگاه در مصر علاء عبدالفتاح، از سرشناس‌ترین چهره‌های سکولار و فعال در جریان جنبش ضد دیکتاتوری در مصر که به سرنگونی حسنی مبارک انجامید را، ۲۱ خرداد ماه، به اتهام انجام اعتراض بدون مجوز و حمله به یک مامور پلیس، به ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

این حکم که با روی کار آمدن ژنرال پیشین، عبدالفتاح سیسی در مقام ریاست‌جمهوری، صادر شده، سخت‌ترین حکمی است که برای یک فعال سکولار و غیرمذهبی در رویدادهای اعتراضی سال‌های گذشته صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های امنیتی مصر گفته‌اند این محاکمه به صورت غیابی انجام شده و با حضور عبدالفتاح در روز چهارشنبه در دادگاه، پلیس او را بازداشت کرد.

محاکمه غیابی به این معنا است که او به طور خودکار با محاکمه مجدد روبه‌رو می‌شود.

این خبرگزاری از سوی یک وکیل حقوق بشری در آن کشور می‌گوید محاکمه زودتر از زمان اعلام شده، آغاز شد، درحالی‌که عبدالفتاح همچنان در آموزشگاه پلیس نگهداری می‌شد.

خواهر این فعال مدنی نیز در توئیتر خود خبر مشابهی را منتشر کرده و گفته او و دو تن دیگر از فعالان در زمان آغاز محاکمه، خارج از دادگاه نگهداری شده‌اند.

روزنامه اهرام مصر نیز می‌گوید ۲۴ نفر دیگر از فعالان همراه علاء عبدالفتاح، به اتهام‌هایی مشابه محاکمه شده‌اند.

به نوشته این روزنامه همینکه حکم صادر شد، نیروهای امنیتی عبدالفتاح و همراهان او را در خود صحن دادگاه دستگیر کردند.

آقای عبدالفتاح نوامبر سال گذشته بازداشت شده بود ولی در ماه مارس به قید وثیقه آزاد شده بود.

در آن زمان این فعال مدنی و همراهان او در اعتراض به قانونی که به ارتش مصر، اجازه می‌داد شهروندان غیرنظامی را در دادگاه‌های نظامی محاکمه کنند، گرد آمده بودند.

ارتش مصر به فرماندهی ژنرال سیسی، محمد مرسی را سرنگون کرده و عملا کنترل اوضاع را در دست داشت.

محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برآمده از گروه اخوان‌المسلمین مصر، طی یک سال حکومت خود با اعتراضاتی گسترده روبه‌رو و در نهایت به دست ارتش سرنگون شد.

پس از آن هواداران مرسی دست به اعتراضاتی زدند که ماه‌ها ادامه داشت.

صدها نفر طی اعتراضات جان خود را از دست داده‌اند.

در مصر در نهایت انتخابات مجدد ریاست‌جمهوری برگزار شد که سه روز به طول انجامید و کم‌تر از نیمی از شهروندان در آن شرکت کردند. برنده انتخابات فرمانده پیشین ارتش، عبدالفتاح سیسی، بود.

XS
SM
MD
LG