لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۴

مقام‌های دولت افغانستان و طالبان به دیدار هم رفتند


هیئت رسمی کابل را حکمت خلیل کرزی، معاون وزیر خارجه افغانستان، سرپرستی می‌کند

هیئتی از طرف دولت افغانستان، برای نخستین بار به شکل رسمی، ۱۶ تیر ماه، به دیدار گروهی از نمایندگان طالبان، رفته‌اند. دیداری که در اسلام‌آباد پاکستان صورت گرفته است.

این دیدار می‌تواند تاثیر مهمی بر روند صلح میان دولت و شبه‌نظامیان طالبان بگذارد.

روزنامه نیویورک‌تایمز، با اشاره به گفته‌های مقام‌های افغانستان، پاکستان و مقام‌های غربی می‌گوید این گفت‌وگوها، تلاشی بسیار مهم برای آغاز مذاکراتی رسمی‌ست.

از سوی دیگر آمریکا نیز از این دیدار استقبال کرده است.

جاش ایرنست، سخنگوی کاخ سفید ایالات متحده، ۱۶ تیر ماه گفت «این گامی مهم برای پیشبرد چشم‌انداز‌ی‌ست که می‌تواند به صلحی قابل اعتماد منجر شود».

مقام‌های رسمی افغان، به رادیو مشعل، بخش پشتوی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، گفته‌اند هیئت رسمی کابل را حکمت خلیل کرزی، معاون وزیر خارجه افغانستان، سرپرستی می‌کند.

ملا جلیل نیز نمایندگی طالبان را بر عهده دارد.

در روزی که این دیدار انجام شده حملاتی انتحاری در کابل، پایتخت افغانستان، نیز رخ داده که دست‌کم یک کشته و سه زخمی برجای گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از مقام‌های رسمی، در هفته جاری دو حمله نیز با هواپیماهای بدون سرنشین به شبه‌نظامیان وابسته به حکومت خودخوانده اسلامی، در ننگرهار صورت گرفته است که در پی آن «ده‌ها نفر از جمله نفر دوم در سلسله فرماندهی گروه در افغانستان» کشته شده‌اند.

مقام‌های امنیتی افغان نام فرمانده کشته شده را «گل زمان» عنوان کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG