لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۰۹

لاشه هواپیمای خطوط هوایی الجزایر پیدا شد؛ «کسی زنده نمانده است»


تصویر اینترنتی آخرین جایی که هواپیما با برج مراقبت تماس داشته را نشان می‌دهد

رئیس‌جمهوری مالی اعلام کرده است که بقایای لاشه هواپیمای خطوط هوایی الجزایر، که دست‌کم حامل ۱۱۶ سرنشین بوده و روز پنج‌شنبه دوم مرداد سقوط کرده بود، پیدا شده است.

خلبان این هواپیما یک ساعت پس از آنکه از مبدا در بورکینافاسو برخاست، به دلیل توفان درخواست تغییر مسیر کرده بود، پس از این درخواست -به گفته مسئولان هوانوردی- ارتباط هواپیما با برج مراقبت قطع شد.

هواپیمای «مک‌دانل ۸۳» در راه الجزایر بوده است.

وال استریت جورنال از قول یک مقام هوانوردی بورکینافاسو می‌گوید ۱۲ ساعت پس از قطع ارتباط هواپیما با برج مراقبت در حالی‌که مقام‌های بورکینافاسو در جست‌وجوی دلیل آن بودند، تماسی تلفنی از روستایی در شمال مالی، بر قرار شده و یکی از روستاییان خبر داده بود که از نزدیکی محل سقوط هواپیما رد شده است.

در نهایت مقام‌ها خبر از پیدا کردن محل سقوط هواپیما دادند که به گزارش خبرگزاری رویترز دو جت فرانسوی و هلی‌کوپترهای سازمان ملل نیز در عملیات برای یافتن آن شرکت کرده بودند.

تلویزیون دولتی مالی می‌گوید لاشه هواپیما جایی میان شهر گوسی و مرز بورکینافاسو پیدا شده است.

یک مقام ارشد امور امدادی در بورکینافاسو نیز گفته است گروه او بقایای هواپیما را در روستای بولیکسی در ۵۰ کیلومتری مرز آن کشور پیدا کرده است.

ژنرال دیندره به یک کانال تلویزیونی محلی گفته است تیم او تائید کرده است که بقایای لاشه هواپیما را دیده که کاملا سوخته و روی زمین پراکنده است.

یک ام‌دی ۸۳ شرکت هوایی سویفت اسپانیا
یک ام‌دی ۸۳ شرکت هوایی سویفت اسپانیا

او افزوده که بقایای جسد سرنشینان نیز دیده شده است.

به گفته ژنرال دیندره «متاسفانه تیم جست‌وجوگر کسی را (زنده) ندیده است. کسی نجات پیدا نکرده است.»

به گفته وزارت ارتباطات بورکینافاسو، این بدترین سانحه هوانوردی آن کشور است.

رئیس‌جمهوری آن کشور نیز از روز جمعه ۳ مرداد، دو روز عزای عمومی اعلام کرده است.

به گفته مقام‌های بورکینافاسو، ۵۱ نفر از سرنشینان هواپیما فرانسوی، ۲۷ نفر بوکینابه (شهروند بورکینافاسو)، هشت نفر لبنانی، شش الجزایری، پنج شهروند کانادا، چهار آلمانی، دو نفر از لوکزامبورگ، یک کامرونی، یک بلژیکی، یک مصری، یک اوکراینی، یک شهروند سوئیس، یک نیجریایی و یک تن از مالی بوده‌اند.

اما رویترز از قول وزارت خارجه لبنان می‌گوید دست‌کم ۲۰ شهروند آن کشور در این پرواز بوده‌اند که البته برخی از آنها ممکن است دوملیتی باشند.

این سانحه یک هفته پس از سرنگون شدن هواپیمای مالزی در شرق اوکراین و یک روز پس از فرود اضطراری نافرجام هواپیمای شرکت تایوانی ترانس‌آسیا در تایوان رخ می‌دهد.

سانحه تایوان با ۴۸ کشته نیز طی ۱۲ سال گذشته بدترین سانحه هوایی در آن کشور محسوب می‌شود.

شرکت «سویفت‌ایر» اسپانیا که هواپیمای مک‌دانل ۸۳ خود را به شرکت هواپیمایی الجزایر اجاره داده بود، تائید کرده است که هواپیما حامل ۱۱۰ مسافر و شش خدمه بوده است.

سخنگوی اتحادیه خلبانان اسپانیا نیز اعلام کرده است که هر شش خدمه شهروند آن کشور بوده‌اند.

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید مقام‌ها معتقدند سانحه احتمالا به دلیل هوای بد رخ داده ولی هیچ فرضیه‌ای دیگری را رد نمی‌کنند.

بیشتر منطقه‌ای از کشور مالی که هواپیما در آن سقوط کرده در کنترل شورشیان جدایی‌طلب توارگ یا محل حضور آنهاست.

نیرهای فرانسوی درگیر نبردی در سال ۲۰۱۳ با این شورشیان اسلام‌گرا بودند و مناطقی را از کنترل آنها خارج کرده بودند.

ام‌دی ۸۳، هواپیمای مک‌دانل داگلاس، یک جت دو موتوره است که از سال ۱۹۸۰ به پرواز در می‌آید. این شرکت بعدا به بوئینگ پیوست، اما از سال ۱۹۹۹ تولید ام‌دی ۸۳ متوقف شده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG