لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۳۷

سیگنال‌هایی از «جعبه سیاه» هواپیمای ایر-آسیا دریافت شد


از میان ۱۶۲ سرنشین، تا کنون جسد ۴۶ نفر پیدا شده است

۱۲ روز پس از سانحه هواپیمای ایر-آسیا با ۱۶۲ سرنشین بر فراز آسمان اندونزی، که به فرو افتادن آن به دریا انجامید، مقام‌های آن کشور می‌گویند، روز جمعه ۱۹ دی توانسته‌اند سیگنال‌هایی از جعبه سیاه آن دریافت کنند.

این موضوع گامی مهم برای پیدا کردن جعبه سیاه هواپیما و به انجام رساندن تحقیقات در مورد دلیل یا دلایل این سانحه مرگبار است.

ایرباس ۳۲۰ پرواز شماره ۸۵۰۱ هواپیمایی ایر-آسیا، که از اندونزی راهی سنگاپور بود، هفتم دی‌ماه ناپدید شد.

یک روز پس از آن رئیس مرکز ملی جست‌وجو و امداد اندونزی گفت این هواپیما احتمالا «در قعر دریا است».

جست‌وجوها برای یافتن آن در آب‌های جاوه اندونزی آغاز شد و در نهایت نیز بخشی از قطعات هواپیما و نیز جسد گروهی از سرنشینان پیدا شد.

هیچ یک از سرنشینان هواپیما از این سانحه جان به در نبرده‌اند.

چندی پیش جست‌وجوگران توانستند دم هواپیما را پیدا کنند؛ بخشی که جعبه سیاه هواپیما، که مکالمات و رخدادهای داخل آن را ضبط می‌کند، در آن قرار داده می‌شود.

اما سانتوسو سایوگو، یکی از بازرسان کمیته ملی امنیت حمل و نقل اندونزی به خبرگزاری رویترز گفته است که جعبه سیاه در دم هواپیما نیست.

به گفته آقای سایوگو «امیدواریم که [سیگنال‌های دریافتی] از جعبه سیاه است. متاسفانه این سیگنال‌ها از دم هواپیما نیست. غواصان باید موقعیت آن را تائید کنند.»

دم هواپیما جایی در ۳۰ کیلومتری جایی که آخرین بار ایرباس بر صفحه رادار رویت شده، در عمق ۳۰ متری کف دریا پیدا شده است.

از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی‌ست که بازماندگان قربانیان این سانحه هوایی از مقام‌های اندونزی خواسته‌اند تا پیدا کردن اجساد بستگان آن‌ها را در اولویت قرار دهند.

از میان ۱۶۲ سرنشین، تا کنون تنها جسد ۴۶ نفر پیدا شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG