لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۴۲

بیانیه مشترک چهار کشور عربی علیه ایران


رسانه‌های عربی می‌گویند در جریان دیدار وزیران خارجه عربستان، بحرین، امارات متحده و مصر و نیز دبیر کل اتحادیه کشورهای عرب، در نواکشوت، پایتخت موریتانی، بیانیه‌ای علیه تهران صادر شده که ایران را متهم به دخالت در امور کشورهای عربی و حمایت از «گروه‌های تروریستی» می‌کند.

به گفته روزنامه الشرق‌الاوسط در بیانیه گروه چهارگانه گفته شده که ایران «باید دست از اقدامات ضد [کشورهای عربی] برداشته، حمایت خود از گروه‌های تروریستی و خرابکار را متوقف کرده و به صدور بیانیه‌های تهاجمی و تحریک‌کننده خاتمه دهد.»

به گفته روزنامه «سعودی گازت» کمیته چهارگانه گفته روابط طرف‌های عربی و ایران باید بر پایه «احترام متقابل، احترام به تمامیت ارضی و حسن هم‌جواری» باشد.

وزیران خارجه مصر، عربستان، امارات و بحرین، می‌گویند، تهران در بحران‌های بحرین، یمن و سوریه دخالت می‌کند.

این چهار وزیر بار دیگر از ادعاهای ارضی امارات متحده عربی در مورد جزایر خلیج فارس حمایت کرده‌اند.

ایران این ادعاهای ارضی را همواره رد کرده‌است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از این گفته بود تهران در امور بحرین دخالت نمی‌کند. اما چند روز پیش از او، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، تهدید کرده بود که سلب تابعیت روحانی برجسته شیعه آن کشور، به «مقاومت مسلحانه» و «سقوط رژیم بحرین» منجر خواهد شد.

از سوی دیگر گفته‌ها در مورد تغییر رژیم کشورهای رقیب، از سوی یک مقام بانفوذ پیشین سعودی، و در مورد ایران نیز بیان شده‌ است. ترکی فیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان، در نشست گروه سازمان مجاهدین خلق گفته بود که «من هم خواهان سرنگونی رژیم» جمهوری اسلامی هستم.

در حالی‌که برخی کشورهای عربی، ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده‌اند، تهران نیز همین اتهام را به «برخی کشورهای منطقه» وارد می‌کند.

از جمله تنها ساعاتی پیش از نشست اخیر که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود «پدران واقعی القاعده، داعش و طالبان می‌خواهند برای کمرنگ کردن پرونده سیاه خود» به ایران اتهام‌های تروریستی بزنند.

روابط ایران و کشورهای هم‌جواری مانند عربستان و بحرین با تنش‌های فراوانی روبه‌رو شده‌است. ایران از سوی دیگر از حامیان و متحدان دولت‌های مرکزی سوریه و عراق به شمار می‌رود که در هر دو کشور درگیری‌های گروه‌های مختلف با «حکومت اسلامی» در جریان است. در یمن، ایران از متحدان شورشیان حوثی به شمار می‌رود.

تهران هنوز به بیانیه جدید گروه چهارگانه عربی پاسخی نداده است.

XS
SM
MD
LG