لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۵۸

مدیر ارشاد استان مرکزی: تصمیم گرفته‌شد فعلا در اراک کنسرت برگزار نشود


مهدی حقیقی می‌گوید کنسرت‌های مجوزدار تا کنون در اراک مشکلی نداشتند
مهدی حقیقی می‌گوید کنسرت‌های مجوزدار تا کنون در اراک مشکلی نداشتند

مدیر کل ارشاد استان مرکزی می‌گوید در پی اجرای برنامه‌ای که از نظر او «دو خواننده زن» در آن حضور داشتند، اما «داشت به معضلی برای استان تبدیل می‌شد»، تصمیم گرفته شد فعلا در شهر اراک کنسرتی برگزار نشود.

به گفته این مقام دولتی استان مرکزی، قرار شده پس از «ایام فاطمیه دوم» در مورد این موضوع «تصمیمات جدیدی گرفته شود».

مهدی حقیقی، ۲۲ دی ماه، به خبرگزاری ایلنا گفته «استان مرکزی یکی از استان‌های طرفدار موسیقی است و در این مدت نیز تلاش شده با رعایت خط قرمزها برنامه‌های مختلفی برگزار شود». او در ادامه افزوده «تاکنون هیچ‌یک از برنامه‌هایی که از سوی اداره کل مجوز برای آن‌ها صادر شده مشکلی نداشته‌اند و ما به دغدغه‌های مردم شهر و امام جمعه احترام گذاشته‌ایم».

به گفته آقای حقیقی «امضای یک طومار» و «دلواپسی برخی دوستان» در حال تبدیل شدن به «معضلی برای استان مرکزی» بود و به همین دلیل نیز کنسرت‌ها لغو شده‌اند.

او جزئیاتی در مورد این «معضل» ارائه نکرده و در عین حال در مورد ادامه لغو کنسرت‌ها یا برگزاری آن‌ها نیز توضیح بیشتری نداده‌است.

گزارش‌ها نشان می‌دهند موضوع کنسرتی که به «جمع‌آوری امضا» انجامیده، به مراسمی از سوی سازمان بازنشستگان آموزش‌وپرورش استان مرکزی بر می‌گردد که خواننده یا خوانندگان زن در آن حضور داشتند. تک‌خوانی زنان در ایران در جمع همگانی مردان و زنان، معمولا با واکنش‌های شدیدی از سوی حلقه‌ای از روحانیون یا برخی چهره‌های جمهوری‌ اسلامی روبه‌رو می‌شود که می‌گویند «تحت هیچ‌شرایطی مجاز نیست».

دقیقا مشخص نیست «طوماری» که از آن سخن رفته توسط چه‌کسانی تهیه شده‌ اما نویسندگانش تهدید کرده‌اند «مسئولان امر… با اقدام قاطعانه و انقلابی مردم شهید پرور این دیار روبه‌رو خواهند شد».

پیش از این مدیر کل آموزش‌وپرورش این استان با انتقاد از «اعتراض‌های» صورت‌گرفته، گفته بود «اگر تک‌خوانی زن بوده باید ببینیم می‌خواهیم مچ هم را بگیریم یا اصلاح کنیم، اگر هدف اصلاح باشد به ما بگویید تک‌خوانی بوده ما هم به بازنشستگان اعلام می‌کنیم، اگر دفعه بعد از حدود خارج شوید، دیگر سالن به شما نمی‌دهیم».

با این همه مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان مرکزی، سازمانی که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، از این «طومار»، «ستایش» کرده‌بود.

البته لغو کنسرت‌ها در اراک تازگی ندارد و با وجود گفته‌های مدیر کل ارشاد که «هیچ‌یک از برنامه‌های مجوزدار مشکلی نداشته‌» اما پیش از این چندین کنسرت در اراک، بدون اعلام قبلی و با وجود آنکه به گفته برگزارکنندگان مجوز داشتند، لغو شده بود. برای نمونه روزنامه جام‌جم در شهریور ماه خبر از لغو کنسرت یک خواننده پاپ «به صلاحدید مسئولان و به دلیل مصادف شدن با هفته دفاع مقدس» داده بود.

موضوع ورود و «دخالت» امامان جمعه و مقام‌های مذهبی منصوب‌شده در استان‌ها، در مورد برگزاری کنسرت‌ها، موسیقی محلی، مراسم سنتی یا حتی «چوب‌بازی» و لغو آن‌ها، بارها خبرساز شده‌است. تازه‌ترین گزارش‌ها از استان مرکزی در حالی‌ست که رئیس‌جمهوری ایران در انتقاد از این «دخالت‌ها» گفته بود «هر کسی صبح بلند شد و یک تریبونی یافت که نمی‌تواند قانونگذاری کند. وزیر ما هم نباید تبعیت کند و باید تابع قانون باشد».

صدها نفر از اهالی موسیقی و خبرنگاران این حوزه در شهریور ماه گذشته با امضای نامه سرگشاده‌ای به حسن روحانی «خواستار اعاده‌ حیثیت جامعه موسیقی و احیای حرمت موسیقی‌دانان» شده بودند.

XS
SM
MD
LG