لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۴

عراقچی: زمان و مکان دور بعدی مذاکرات اتمی هنوز قطعی نشده است


عباس عراقچی، از اعضای ارشد گروه مذاکره‌کننده ایران در مورد برنامه اتمی، به خبرگزاری رسمی ایران گفته است هنوز درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات& توافق قطعی صورت نگرفته است.

گفته‌های آقای عراقچی در روز هفتم بهمن‌ماه در حالی‌ست که در همان روز خبرگزاری‌های ايران گزارش داده بودند دور بعدی مذاکرات ايران و گروه ۵+۱ اواخر بهمن ماه و در نيويورک برگزار خواهد شد.

عضو گروه مذاکره‌کننده ایران و معاون وزیر خارجه این کشور به خبرگزاری ایرنا گفته است «رایزنی‌ها برای تعیین زمان و مکان مذاکرات ادامه دارد.»

واکنش عباس عراقچی به خبرهای پیش‌تر منتشر شده در دوشنبه شب صورت گرفته است.

خبرگزاری‌های ايرنا، ايسنا و فارس، روز دوشنبه گفته بودند دور تازه گفت‌وگوها با حضور محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، و کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، انجام خواهد شد.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده قرار شده است در دور جدید گفت‌وگوها در مورد «موضوعات اساسی ميان ايران و ۱+۵ تعيين تکليف شوند».

محمدجواد ظریف خود روز شنبه گفته بود که مذاکرات برای رسیدن به گام نهايی در بهمن ماه از سر گرفته می‌شود ولی او مکان و تاريخ دقيقی اعلام نکرده بود.

خبرگزاری رویترز از دیگر منابعی بود که روز دوشنبه در این مورد خبری را منتشر کرده بود.

ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ایمیلی به این خبرگزاری گفته بود «برداشت ما این است که دور بعدی گفت‌وگوها در نیویورک و در میانه ماه فوریه (اواخر بهمن‌ماه) انجام می‌شود.»

ماری هرف در عین حال افزوده بود «تاریخ آن هنوز قطعی نیست».

به گفته خانم هرف انتخاب نیویورک -که با توافق اشتون و ظریف انجام شده- به‌دلیل شباهت زیرساخت‌های آن به ژنو است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود به عقیده آن کشور سازمان ملل و حمایت‌های بین‌المللی می‌تواند کمکی برای رسیدن به توافقی جامع [میان ایران و ۵+۱] باشد.

بین ایران و شش کشور طرف گفت‌وگو توافقی موقتی شکل گرفته است. مدت زمان این توافق که در ژنو امضا شد، شش ماه است و اجرای آن از ۳۰ دی ماه آغاز شده است. بر اساس اين توافق، ايران بايد غنی‌سازی بالای پنج درصد اورانيوم را متوقف کرده و کشورهای غربی در مقابل متعهد شده‌اند که ضمن کاهش تحريم‌های فعلی، مجازات‌های جديد عليه ايران وضع نکنند.

دو طرف در عین حال توافق کرده‌اند که در کوتاه‌ترين زمان، مذاکرات برای گام نهايی و حل و فصل تمام ابهامات موجود در برنامه هسته‌ای تهران و راستی‌آزمايی اهداف صلح آميز آن را آغاز کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG