لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۳

استرالیا: فعالیت دفتر بازرگانی در تهران از سر گرفته می‌شود


وزیر بازگانی استرالیا ضمن تاکید بر «فرصت‌های چشم‌گیر» اقتصادی در ایران، می‌گوید استرالیا قصد ندارد مسائل مربوط به حقوق بشر در ایران را کنار بگذارد

دولت فدرال استرالیا می‌گوید دفتر بازرگانی خود در ایران را بازگشایی می‌کند. هیئتی به سرپرستی وزیر بازرگانی و سرمایه‌گذاری آن کشور نیز قرار است به تهران سفر کند.

وزیر بازگانی استرالیا ضمن تاکید بر «فرصت‌های چشم‌گیر» اقتصادی در ایران، می‌گوید استرالیا قصد ندارد مسائل مربوط به حقوق بشر در ایران ر را کنار بگذارد.

استیو سیوبو، وزیر بازرگانی و سرمایه‌گذاری استرالیا، پنجم مهر ماه، در شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی آن کشور، گفته است «با بازگشت ایران به مناسبات و تعاملات با جامعه جهانی، پس از دستیابی به توافق اتمی، فرصت‌های تجاری چشم‌گیری گشوده شده‌است».

آقای سیوبو با تاکید بر نیاز کشورش به منابع انرژی در عین حال می‌گوید مواردی از قبیل «کشاورزی، مدیریت آب، غذا و آموزش» از دگیر فرصت‌های بازرگانی و داد و ستد با ایران هستند.

به گفته این مقام دولت استرالیا ایران «بالقوه می‌تواند خاستگاه رشد اقتصادی در آینده باشد».

او در عین حال افزوده است که کشورش قصد ندارد مسائل حقوق بشری و نیز مسئله مهاجران و پناهجویان قایق‌سوار را به فراموشی بسپرد.

استیو سیوبو گفته است موضع آن کشور «در مورد اسکان مجدد پناهجویان ایرانی آشکار و مشخص است».

دولت استرالیا چندی‌ست، در پی اجرای سیاست‌های جدید مهاجرتی خود، تحت هیچ‌عنوانی پناهجویان و مهاجرانی که از طریق دریا، به شکل غیرقانونی، راهی آن کشور می‌شوند را نمی‌پذیرد. این افراد به جزایری در خارج از خاک استرالیا انتقال داده می‌شوند؛ سازمان‌های عمده مدافع حقوق بشر، شدیدا از وضعیت این اردوگاه‌ها انتقاد کرده‌اند. دولت استرالیا می‌گوید انتقادهای مطرح‌شده از سوی سازمان‌های حقوق بشری یک‌طرفه و بدون در نظر گرفتن آرای دولت آن کشور است.

وزیر خارجه ایران و هم‌تای استرالیایی او، پیشتر، در مورد وضعیت پناهجویان و اقداماتی برای بازگرداندن آن‌ها به ایران گفت‌وگو کرده‌اند. بر پایه گزارش‌ها، تحت فشار استرالیا، برخی محدودیت‌های روادیدی برای شهروندان ایرانی، که قصد گردش در کشورهایی مانند اندونزی یا مالزی دارند نیز اجرا شده‌است.

آقای سیوبو در برنامه صبح‌گاهی شبکه ای‌بی‌سی گفته است «ترجیح دولت آن کشور این است»؛ آن‌دسته از ساکنان اردوگاه‌ها که مشخص شود پناهجو نیستند «باید به ایران بازگردانده شوند».

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید وزیر بازگانی و هیئت همراه او روز سه‌شنبه، ششم مهر ماه، راهی تهران می‌شوند. به گفته این خبرگزاری و به نقل از سیوبو، ۲۰ نماینده از شرکت‌ها، از جمله متخصصان امور سلامت و بهداشت، معدن، کشاورزی و غذا و آموزش و مهارت، او را همراهی می‌کنند.

فعالیت‌های دفتر بازرگانی استرالیا در تهران در سال ۲۰۱۰ متوقف شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG