لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۰

بنا بر گزارش‌ها از استرالیا، دولت کانبرا، برای نخستین بار از یک عضو گروه موسوم به «حکومت اسلامی» که شهروند آن کشور بود، «سلب تابعیت» کرده‌است.

نخستین گزارش‌ها در این مورد روز شنبه ۲۳ بهمن در رسانه‌ها و روزنامه‌های استرالیایی منتشر شد و مربوط به خالد شروف می‌شود؛ فردی که در سال ۲۰۱۴، در اوج پیشروی‌های گروه داعش، عکسی همراه فرزندانش، در حالی‌که سر بریده‌ای در دست دارند، منتشر کرده بود.

علاوه بر رسانه‌های استرالیایی، خبرگزاری فرانسه نیز ۲۴ بهمن ماه، به نقل از یک سخنگوی وزارت امور مهاجرت، تائید کرده‌است که «فردی استرالیایی» در آغاز سال جاری میلادی سلب تابعیت شده‌است.

البته وزارت مهاجرت هویت این فرد را رسما مشخص نکرده‌است.

شروف که تابعیت لبنانی نیز دارد، حدودا ۳۵ ساله است و در سال ۲۰۱۳، همراه خانواده‌اش رهسپار سوریه شده بود.

روزنامه «آستریلین» گزارش داده‌است که همسر او در سال گذشته میلادی جان خود را از دست داد. گزارش‌هایی نیز منتشر شده بود که خودش در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین در سال ۲۰۱۵ در عراق کشته شده، اما پس از آن، گزارش‌های متناقض دیگری منشر شد که در مورد مرگ او ابراز تردید کرده‌اند. به گفته «آستریلین» در مورد وضعیت پنج فرزند او اطلاعی در دست نیست.

دولت استرالیا از سپتامبر ۲۰۱۴ به این سو، قوانین سخت‌گیرانه تازه‌ای با محوریت «امنیت ملی» تصویب کرده‌است که از جمله آن‌ها امکان سلب شهروندیِ افراد دوتابعیتی است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG