لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۴۱

سیلویو برلوسکونی به دلیل «تخلف مالیاتی» از سنای ایتالیا اخراج شد


سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا، در پی محکومیتش در دادگاه به جرم «تخلف مالیاتی»، روز ششم آذر ماه از مجلس سنای این کشور اخراج شد.

در پی رای مجلس سنا برای اخراج این سیاستمدار بانفوذ ایتالیایی، به این ترتیب او بخت شرکت در انتخابات به عنوان نامزد مجلس را دست‌کم تا شش سال آینده از دست داده است.

برلوسکونی مهر ماه گذشته در دادگاهی در شهر میلان ایتالیا به جرم تخلف مالیاتی به دو سال منع از فعالیت دولتی محکوم شده بود. حکم اولیه پنج سال منع از فعالیت‌های دولتی بود.

نخست‌وزیر پیشین ایتالیا پس از اعلام این حکم خود را «قربانی آزار» نامید و وعده داد «همچنان به عنوان قدرتی سیاسی» در صحنه بماند.

او در عین حال گفته است که این روز (اخراج او از سنا) روز سوگواری برای دمکراسی در ایتالیا‌ست.

سیاستمدار بانفوذ آن کشور این سخنان را در میان هوادارن خود که در رم، پایتخت ایتالیا، جمع شده بودند گفت.

با حکم سنا، برلوسکونی در پی دو دهه برای نخستین بار رسما دفتر انتخاباتی و نمایندگی خود را از دست می‌دهد.

نام رهبر ۷۷ ساله حزب «ایتالیای آزاد» تنها با پرونده فساد مالی نیست که بر زبان‌ها می‌افتد. او در مورد داشتن رابطه جنسی با دخترانی زیر سن قانونی نیز متهم است و این پرونده پیشتر پای سیاستمداران دیگر و ستارگان مشهور را نیز به میان کشانده بود.

او در پرونده‌ای دیگر متهم است محتوای مکالمه يکی از رقبای سياسی خود را برای انتشار در اختيار روزنامه‌ای قرار داده که به برادرش تعلق داشت.

دهم مرداد ماه دیوان عالی ایتالیا حکم نخست‌وزیر پیشین را به جرم فرار مالیاتی تائید کرده بود؛ حکم چهار سال زندان که دلیل قوانین ایتالیا برای کاهش شمار زندانیان به‌طور خودکار به یک سال کاهش پیدا می‌کند.

در عین حال او هر چند نمی‌توانست تجدید نظر دیگری در این حکم بخواهد، اما با توجه به سنش و نیز کوتاه بودن حکم، این یک سال را هم ممکن است در حبس خانگی گذرانده یا به فعالیت اجتماعی اجباری بپردازد.

با اخراج برلوسکونی از سنا، مصونیت پارلمانی نیز از او گرفته می‌شود که در نتیجه او را در معرض اجرای حکم صادره می‌گذارد.

سيلويو برلوسکونی، علاوه بر فعالیت‌های سیاسی، ميليونری‌ست که مالکیت مجموعه‌ای از شبکه‌های بزرگ رسانه‌ای را در ایتالیا در اختیار دارد.

سیاستمدار میلیونر علاوه بر هوادارنی که برایش تظاهرات می‌کنند، مخالفانی سرسخت نیز دارد که بارها علیه او و دولتش دست به اعتراضات خیابانی زده بودند.
XS
SM
MD
LG