لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۵

استفاده نیروگاهی در تهران از سوخت مازوت با وجود ماه‌‌ها ممنوعیت


آلودگی تهران مشکلی‌ست که هر سال به دلایل مختلف دامن‌گیر شهروندان می‌شود

یک عضو ارشد شورای شهر تهران می‌گوید نیروگاه حرارتی بعثت در جنوب تهران، نه تنها در فصل زمستان، بلکه طی تمام سال، با سوخت شدیدا آلاینده مازوت کار می‌کند؛ این در حالی‌ست که آذر ماه سال گذشته استفاده از مازوت در آن ممنوع شده بود.

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، ۱۳ تیر، به خبرگزاری مهر گفت، نیروگاه‌ها در زمستان با افت فشار گاز با سوخت مازوت کار می‌کنند. نیروگاه بعثت به گفته این مقام شورای شهر، تمام طول سال از مازوت استفاده می‌کند.

اما نه تنها در طی فصل‌های گرم که استفاده از مازوت در این نیروگاه، به دلیل شدت آلایندگی آن، حتی در زمستان نیز ممنوع شده بود.

در پاییز سال گذشته محمد هادی حیدرزاده، مدیرکل محیط زیست استان تهران به خبرگزاری ایسنا گفته بود: با پیگیری‌های اداره‌کل محیط زیست استان تهران و هماهنگی وزارت نفت، قوه قضائیه و شرکت ملی گاز مقرر شد نیروگاه بعثت تنها از سوخت گاز استفاده کرده و استفاده از سوخت مازوت توسط آن ممنوع شد.

سعید متصدی، یکی از معاونان همین سازمان، در دی ماه سال گذشته گفته بود در حالی‌که بیش از ۹۰ درصد از نیروگاه‌های ایران می‌توانند از گاز برای تولید برق استفاده کنند، اما به دلیل کمبود از مازوت در آنها استفاده می‌شود.

ایران دومین منبع گاز طبیعی در جهان است.

به گفته آقای متصدی جایگزینی مازوت با گاز «به تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف گاز نیاز دارد».

مازوت یا نفت کوره، از نامرغوب‌ترین سوخت‌های حاصل از هیدروکربن‌های نفتی است.

نیروگاه بعثت بخشی از خط سراسری برق ایران است که در مجاورت شهرک بعثت قرار دارد.

در این نیروگاه در سال ۸۶ بازسازی‌ها و نوسازی‌های گسترده‌ای انجام شد که از جمله یکی از اهداف آن راه‌اندازی سیستم‌های جدید برای حذف مصرف گازوئیل و جایگزینی آن با گاز طبیعی بود.

XS
SM
MD
LG