لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۳۷

تکرار نگرانی‌ها‌ از «کشتار» پرندگان مهاجر در فریدونکنار


خبرگزاری‌ها و رسانه‌های ایران بار دیگر در مورد شمار پرندگان غیرقانونی مهاجری که در فریدونکنار صید می‌شوند هشدار داده‌اند.

بنا بر گزارش‌هاز از ایران این رقم دست‌کم با «۳۰ درصد افزایش» طی ده سال گذشته به «یک میلیون» عدد رسیده است؛ این درحالی‌ست که سازمان حفاظت از محیط زیست ایران دستور به ممنوعیت صید فله‌ای این پرندگان داده است.

در مهر ماه گذشته خبرگزاری ایلنا با انتشار گزارشی در مورد افزایش رشد شکار غیرقانونی پرندگان، از قول علیرضا هاشمی، یک فعال محیط زیست، گفته بود این تعداد به یک میلیون عدد در سال رسیده است.

بنرهای تبلیغاتی برای شناساندن پرندگان مهاجر آبزی
بنرهای تبلیغاتی برای شناساندن پرندگان مهاجر آبزی

روزنامه آرمان نیز در گزارشی گفته است شمار شکار فلامینگوها در پاییز به حدی رسید که بهای هر فلامینگو به تنها ۵ هزار تومان تنزل پیدا کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز ۱۹ آذر ماه، در نوشته‌ای کوتاه بار دیگر به موضوع افزایش شمار شکارهای غیرقانونی پرندگان مهاجر اشاره کرده و می‌گوید «سالانه میلیون‌ها پرنده به بزرگترین زیستگاه زمستان گذرانی جهان در فریدونکنار مهاجرت می‌کنند که بنا به آخرین اعلام موسسه جهانی حیات پرندگان در ۲۰۰۳ حدود ۷۰۰ هزار پرنده صید می‌شوند که اکنون این رقم به [یک] میلیون رسیده است».

خبرگزاری ایرنا می‌گوید این پرندگان که از آسیا و اروپا در راه آفریقا هستند «به صورت کاملا خاموش و بی‌صدا» صید می‌شوند.

بنا بر گزارش‌ها معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، «دستور اکید» بر ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر و آبزی به روش‌های فله‌ای جدید داده است.

روزنامه آرمان از قول حمیدرضا خلیلدار، رئیس یگان حفاظت سازمان محیط زیست، می گوید «دامگاه‌داران در فریدونکنار هشت سال رها شده‌اند. در دولت‌های قبل بحثی در این باره نبود که با شکار بی‌رویه برخورد شود.»

این مقام سازمان محیط زیست ایران وعده داده است که با دام‌ها و دام‌های هوایی -که بنا بر گزارش‌ها نقش عمده‌ای در شکار غیرقانونی دارند- برخورد شود.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG