لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۴۱

انتقاد شدید رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا از تد کروز


تد کروز

جان بینر، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوری‌خواه، از تد کروز، نامزد همین حزب در رقابت‌های درون حزبی برای انتخابات ریاست‌جمهوری، شدیدا انتقاد کرده‌‌است.

جان بینر، تد کروز را «شیطان مجسم» نامیده و گفته برای آنکه رئیس‌جمهوری آمریکا شود «باید از روی جنازه من رد شود».

آقای بینر، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، سال پیش از این سمت کناره گرفت و جای خود را به پال رایان، دیگر هم‌حزبی خود داد.

تد کروز، مهم‌ترین رقیب دونالد ترامپ، نامزد جنجالی و پیشتاز رقابت‌های درون‌حزبی جمهوری‌خواهان، برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ است. او به تازگی با جان کیسیک، دیگر رقیب انتخابات مقدماتی این حزب، هم‌پیمان شده‌است تا جلوی پیشرفت ترامپ را بگیرند.

گفته‌های آقای بینر در جریان سخنانی عمومی در دانشگاه استانفورد بیان شده و به طور گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب پیدا کرده‌است.

او با اشاره به کروز می‌گوید «من دوستانی هم از دمکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان دارد… با همه تقریبا کنار می‌آیم، ولی هرگز با موجود بی‌نوا و [***] مثل او در زندگی‌ام کار نکرده‌ام».

تد کروز هم در واکنش به سخنانی که به طور گسترده‌ای منتشر شده، با اشاره به گفته‌های جنجال‌برانگیز دونالد ترامپ، گفته است «ترامپ ِ درونی بینر بیرون زده است».

کروز خطاب به هواداران خود گفته است «وقتی بینر مرا شیطان خطاب می‌کند، او به من نیست که حرفی می‌زند، بلکه منظور مستقیم حرف‌هایش شما هستید».

به گفته کروز، رئیس پیشین مجلس نمایندگان، به این خاطر از دست او عصبانی‌ست که «من در کنار مردم آمریکا ایستاده‌ام».

بینر در عین حال به ترامپ، نامزد جنجال‌برانگیز جمهوری‌خواهان و کیسیک، نفر سوم رقابت‌های درون‌حزبی، ابراز علاقه کرده‌است.

برخی منتقدان جمهوری‌خواه کروز ساعاتی پس از انتشار گفته‌های بینر، موافقت خود را با گفته‌های رئیس پشین مجلس نمایندگان بیان کردند.

پیتر کینگ، نماینده نیویورک در کنگره آمریکا، به شبکه خبری سی‌‌ان‌ان گفته است بسیاری از جمهوری‌خواهان حتی با وجود «جایگزین ناخوشایندی مانند ترامپ»، باز هم علاقه‌ای به پشتیبانی از کروز ندارند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید کروز به عنوان یکی از «انعطاف‌ناپذیرترین» اعضای حزب دیده می‌شود و منتقدانی در هر دو حزب، او را مسئول تعطیل‌شدن دولت آمریکا در سال ۲۰۱۳ می‌دانند.

XS
SM
MD
LG